چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

روز دانشجو و اول محرم

«تقارن 16 آذر روز دانشجو با اول محرم بر دانشجويان  با دانش و بصيرت  اين افسران جنگ نرم تبريك وتسليت باد»
  چه مناسبت  بزرگ و عبرت انگيز ي است؛تقارن روز اول محرم  سال 1432 هجري قمري با 16 آذر 1389 هجري شمسي روز دانشجو اين  ياد آوري و تذكر را به ما دانشجويان و دانش پژوهان ميدهد كه بدانيم بزرگترين دانشگاه، دانشگاه و مكتب امام حسين (ع)است.استاد آن دانشگاه حضرت اباعبدالله و دانشجو و شاگردان آن دانشگاه فدائيان استاد در راه مكتب استاد در روز عاشوراي سال 61 هجري قمري و تمامي دلدادگان واقعي به اين مكتب از صدر تاكنون هستند. دانشجويان در اين دانشگاه( مكتب اسلام)همگام با استاد خود با شعار هيهات مناالذله تا پاي جان مدافع دين رسول الله (ص)شدند و در كلاس درس  استاد اين دانشگاه ،درس  آزادي و آزادگي ، انسانيت و عدالت، شرافت و عزت و سربلندي را با نثار جان خود  كه شهادت در راه خدا باشد آموختند و به ديگران آموزش دادند و نامدارترين نامداران در طول تاريخ گرديدند. و در زمانه ما دانشجويان پيرو دانشگاه عاشورا  در 32 سال گذشته در كربلاهاي ايران عاشوراهاي مكرر تاريخ را آفريدند و در تمامي صحنه هاي نبرد اعم از جنگ گرم و سرد و نرم، گوش بفرمان رهبر و امام خود با بصيرت و آگاهي كامل چشم فتنه ها  از جمله  فتنه سال 88 دنيا طلبان را  كور كرده و  هميشه اينچنين خواهند كرد. و دانشجوي اين زمان بايد به تأسي از  دانشجويان زمان امام حسين(ع)و زمان امام خميني(ع)و امام خامنه ايي روحي فدا در تمامي حوادث روز گار  با هر گرايشي با علم و آگاهي و دانش و بصيرت روز افزون خود مدافع اهداف عاشوراي سال 61 هجري قمري باشد تا او را دانشجو و عالم در خدمت خلق و خدا  و اسلام و انقلاب و خادم دين خطاب نمود. و البته قاطبه دانشجويان كشور اسلامي ايران خادم به اين مملكت بوده و هستند و خواهند بود.انشاء الله تعالي.
پويندگان دانش در قرآن

پويندگان علم، خداپرست، خاشع و خداترسند. آيات الهي، گواه اين صفات پسنديده براي اهل علم است. قرآن در اين خصوص مي فرمايد:«آنان به زمين مي افتند و گريه مي كنند و بر خشوعشان مي افزايند.» و در جاي ديگر تاكيد مي كند:«همانا از بين بندگان خدا، فقط دانشمندان مي ترسند.»

دانش آموختگان، بر يگانگي خدا گواهي مي دهند. بر همين اساس، خدا در قرآن، عالمان را در كنار فرشتگان گواه بر توحيد قرار داده است و مي فرمايد:« … و فرشتگان و صاحبان دانش(هر كدام به گونه اي) بر توحيد گواهي مي دهند.»

بالاترين درجات كمال، از آنِ مومنان و عالمان است. از اين رو در قرآن به جايگاه بلند عالمان توجه شده و آمده است:«خداوند كساني را كه ايمان آورده اند و كساني را كه علم به آنان داده شده، درجات عظيمي مي بخشد.»

دانش و دانشجو در روايات

دانش و دانشجو در روايات

پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله وسلم مي فرمايد:«جوينده دانش در ميان جاهلان همانند زنده اي است در بين مردگان.»

حضرت علي عليه السلام فرموده است: «ارزش هر كس به اندازه علم اوست.»

امام صادق عليه السلام مي فرمايد:«هنگامي كه خداي متعال خير كسي را بخواهد، او را آگاه و فقيه در دين مي كند«.

آن كس كه براي خدا دانش فرا گيرد و به آن عمل كند و به ديگران بياموزد، در ملكوت آسمان ها به بزرگي از او ياد كنند و گويند: براي خدا آموخت و براي خدا عمل كرد و براي خدا تعليم داد.

دانشگاه و دانشجو در كلام امام خميني رحمه الله عليه:

يكي از رازهاي استمرار هر انقلاب، جامعه علمي و دانشگاهي آن است، دانش هميشه با انسان و در خدمت انسان بوده است و حتّي سرنوشت حكومت ها با آن رقم مي خورد. پيامبران الهي و بزرگان ديني، همواره بر دانش اندوزي تاكيد فراوان كرده اند. در اسلام نيز، آموختن دانش بر همگان واجب است. در منظر اسلام تحصيل دانش، اگر با تهذيب و تزكيه قرين باشد، جامعه را به سوي سعادت و سلامت و كمال رهنمون مي شود. امام راحل رحمه الله در جمع دانشجويان به نقش دانشگاه و دانشجو در سعادت و سلامت ملت ها تاكيد كرد؛ مي فرمايد: «دانشگاه مركز سعادت و در مقابل، شقاوت يك ملت است. از دانشگاه بايد سرنوشت يك ملّت تعيين بشود. دانشگاه خوب، يك ملت را سعادتمند مي كند و دانشگاه غير اسلامي [و] دانشگاه بد، يك ملّت را به عقب مي زند«.

رسالت دانشجو

رسالت اصلي دانشگاه اسلامي، تربيت انسان است و هدف اساسي دانشجو، رسيدن به كمالات والاي انساني است. در فرع اين تربيت انساني، دانشجوي مسلمان دو وظيفه مهم ديگر بر عهده دارد: نخست اين كه كوشش كند تا به بالندگي علمي، آموزشي و پژوهشي برسد و جامعه دانشگاهي را سيراب كند و رسالت ديگر او هنگامي است كه وارد جامعه شده و با رويدادها و مناسبات اجتماعي و سياسي مواجه مي شود دانشجو بايد در قبال سرنوشت جامعه با كوله باري از تعهد و دانش، به نقادي و اصلاح بپردازد. گذاردن اين دو وظيفه، تامين آينده اي آباد براي خود و جامعه است.

راه بهشت

در دين والا منزلتِ اسلام، علاوه بر اهميت دانش، به روحيه معنوي دانش پژوهان و دانش آموختگان عنايت ويژه شده است، تا آن جا كه عالم را همنشين پيامبران و دانشجو را جوينده بهشت معرفي مي فرمايد. روايت پيامبر گرامي اسلام (ص) گواه اين مطلب است كه مي فرمايد:«هر كسي راهي را بپيمايد تا به دانشي دست يابد، خداوند راهي از راه هاي بهشت را به روي او مي گشايد«.

فرهنگ دانشجو

دانشجوي مسلمان بايد آيينه فرهنگ اسلام باشد و در پي تلاش، دقت، پيشرفت، شكوفايي، عدالت خواهي و نشاط؛ نه اين كه آيينه دل او زنگار بسته باشد. اين آيينه مكدر دانشجوي مسلمان نيست. فرهنگ دانشجوي ايراني، فرهنگ اسلام ناب محمّدي (ص)است.

مقابله با توطئه هاي فرهنگي و سياسي دشمن

دشمنان اسلام پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي گمان كردند، اين نهضت، محدود به زماني كوتاه است كه مي توانند در مدت كوتاهي به آساني آن را سركوب كنند. از اين رو، ابتدا به جنگ داخلي و سپس به محاصره اقتصادي، جنگ تحميلي و تبليغات عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي روي آوردند و اكنون پس از گذشت سه دهه از انقلاب، تلاش آنها نقش بر آب شده است. در اين ميان، انگشت بر جامعه دانشگاهي گذاشته اند تا انقلاب را به بي راهي كشند. زهي خيال خام و گمان باطل! زيرا دانشجويان انقلابي و اسلامي، هشيارانه اين توطئه ها را شناسايي و با استعداد از فرهنگ غني اسلامي آن ها را خنثي  مي كنند.

مبلّغ دهكده جهاني

زندگي اجتماعي بشر، همواره در حال تغيير و تحول و پيشرفت بوده است و هر روز كشف جديدي را در صفحه تاريخ ثبت مي كند. امروز آدمي به عصر سرعت و ارتباطات دست يافته و با خلق دهكده جهاني و ايجاد سايت هاي متعدد رايانه اي و شبكه هاي ماهواره اي، شگفتي آفريده است. اين دهكده در موارد زيادي بسيار مخرب و ويرانگر فرهنگ ها، انديشه ها و صفات انساني است. از اين رو، دانشگاهيان و دانشجويان اسلامي بايد از نفوذ انديشه هاي الحادي و فرهنگ غيرانساني جلوگيري كنند و براي انتقال فرهنگ اسلام و دفاع از نظام اسلامي در فضاي اين دهكده جهاني، كمر همّت ببندند و بهترين مبلّغ اسلام در عصر سرعت و ارتباطات و رايانه باشند.

دانشجويان شهيد

درخت شكوهمند انقلاب اسلامي با خون هزاران شهيد به ثمر نشسته كه بسياري از آنان، دانشجو و دانشگاهي بوده اند. دانشگاهيان شهيد و شهيدان دانشجو، سنگر دانش را رها و در سنگر دينْ جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند. دفتر انقلاب شاهد دلاور مردي ها و فجرآفريني هاي دانش پژوهان انقلاب است. درود بر روان پاكشان كه عاشق امام و انقلاب و آرمان هاي بلند امام بودند و عاشقانه تا معبود پر كشيدند. راهشان همواره پر رهرو و نامشان جاويد!

دانشجوي موفق

انسان در تمام فعاليت هاي خويش در پي هدف است و براي رسيدن به هدف تلاش و كوشش مي كند. رسيدن به هدف مساوي با موفقيت انسان است.دانشجوي موفق كسي است كه هدف را درست انتخاب كند و براي دست يابي به هدف خويش پشتكار و همت داشته باشد. امام صادق، عليه السلام، دراين باره مي فرمايد:«سه چيز انسان را از دست يابي به موفقيت باز مي دارد: همت كوتاه، چاره انديشي كم، و راي سست». پس براي رسيدن به اهداف بزرگ، بايد بزرگ انديش، تيزبين و با همت بود.

دوستي با دانش

علاقه به هر هدفي مقدمه رسيدن به آن است؛ زيرا به دنبال هر علاقه اي تلاش و در نهايت خلاقيت وجود دارد. دانشجو بايد با دانش دوستي كند و شيوه ايجاد اين دوستي احترام به استاد، نظم، و سپس پژوهش و تحقيق و پشتكار است. مي گويند: مرد جواني نزد سقراط رفت و از او خواست كه براي كسب دانش او را ياري كند. سقراط با يك حركت ناگهاني، گردن مرد جوان را گرفت و سرش را زير آب فرو برد، اين كار را چند مرتبه تكرار كرد. سرانجام وقتي كه مرد جوان نفس زنان سرش را بيرون آورد، به سقراط گفت: «چرا چنين كردي؟» سقراط در پاسخ گفت:«وقتي همان اندازه كه هوا را مي خواهي دانش را هم خواستي، آن وقت آن را خواهي يافت«.

دانشگاه، مجري وحي خدا

هدف اساسي انقلاب اسلامي، اجراي احكام الهي و اسلامي كردن جامعه است و دانشگاه پرچم دار اين ايده و طلايه دار اين نهضت است. بنيان گذار كبير انقلاب در اين باره مي فرمايد:«ما برآنيم دانشگاه را مجري وحي خدا سازيم». دانشگاهيان، اين سرمايه هاي گران بهاي نهضت جمهوري اسلامي ايران كه با تسخير لانه جاسوسي، دست بيگانگان را قطع و در جبهه هاي دفاع، خالصانه نبرد كردند، اكنون همراه نسل انقلاب، پاسدار ارزش هاي انقلاب و مجري وحي الهي در جامعه اند؛ آنان كه هدايت يافتگان و ارشاد كنندگان و وارثان راستين پيامبرانند.

روز دانشجو

انقلاب اسلامي ايران سرآغاز تحولي نو در عرصه دانش و دانش اندوزي است و روز دانشجو نماد دانش و عينيت بخشيدن به آرمان هاي بلند انقلاب و روز ارج نهادن به دانشجو و نمايش قدرت علمي دانشجويان و فتح قله هاي بلند علم و معنويت است. اين روز بزرگ بر همه دانش پژوهان و دانشجو پروران  با بصيرت حاضر در همه صحنه هاي دفاع از انقلاب شكوهمند اسلامي مبارك باد.

کلمات کلیدی:

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج