چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

محرم سال 61 هجری قمری

فرا رسيدن ماه محرم،ماه حزن و اندوه خاندان عصمت و طهارت بر عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام تسليت باد.
تا تو باشي بود و هستم، بود و هستم را بگير
اين دل آلوده دنيا پرستم را بگير
چهره زرد و مو سفيد و نامه از عصيان سياه
تا اجل نگرفته جانم را، تو دستم را بگير

سلام بر ماه محرم ماه پيروزي خون بر شمشير،  سلام  بر ماه محرم ماه ماتم و حزن و اندوه اهلبيت عصمت و طهارت عليهم السلام، سلام بر حماسه سازان  ماه محرم ، سلام بر شهداي ماه محرم،سلام بر كاروان سالار ماه محرم. و سلام بر سوگواران خامس آل عبا  در  ماه محرم.

باز هم محرم ديگري از راه رسيد و دلها را  غمگين و چشم ها را اشك بار ساخت .
مساجد و تكايا  و حتي خيابانها و كوچه ها به نشانه  عزا  يكپارچه سياه پوش گرديدند. در مكه  مشغول اعمال  حج بود  كه خواب جدش را مي بيند كه به وي فرمود كه: ان الله شاء ان يراك قتيلاً. بدرستيكه خدا ميخواهد تو را كشته ببيند. دشمن پليد و فاسد و ستمكاري چون يزيد بن معاويه لعنة الله عليهم اجمعين به دليل عدم بيعت امام با وي ،قصد كشتن فرزند رسول خدا(ص) را در مكه دارد و براي اينكار عمال پليد خود را مأمور كشتن حسين عليه السلام در مكه نموده است.چه كند حسين بن علي(ع) در مكه بماند و خون او بر زمين بريزد ولي بي اثر ! يا اينكه با ريختن خونش بر زمين دين جدش پا برجا بماند؟ كدام مردن و كشته شدن بهتر است؟ با خاندان و ياران همراهش حرف ميزند و ميفرمايد كه در مكه در امان نيست و نمي خواهد در خانه خدا خونش به هدر رود ؛ بلكه ميخواهد در راه امر به معروف و نهي از منكر و اصلاح دين جد بزرگوارش  به سمت كوفه رود تا به نداي دعوت بيش از دوازده هزار دعوت نامه ايي كه از اهل كوفه براي وي فرستاده شده بود پاسخ مثبت دهد ؛و بدين ترتيب روانه كوفه شد. و با همراهان اتمام حجت ميكند و ميفرمايد كه اين كاروان بسوي مرگ جاويد و حيات ابدي مي رود و همراهان را از همسفري با خود بر حذر داشت و توصيه فرمود در مكه بمانند.بنابراين پيش از خود حضرت مسلم بن عقيل  پسر عموي خود را بعنوان نماينده به  كوفه ميفرستد تا زمينه حضور امام(ع) را در كوفه فراهم نموده و از وضعيت كوفه و كوفيان براي امام (ع)گزارش نمايد. در ابتدا كوفيان دور مسلم را حلقه زده و با وي بيعت كردند
و مسلم با مسرت براي امام نامه مي نويسد كه  همه چيز مهيا و آماده است و كوفه و دعوت كننده گان منتظرامام شان هستند. هنوز پيك  به امام (ع) نرسيده بود كه با توطئه عبيدالله زياد لعنة الله عليه  كوفيان بي بصيرت كه يكبار در زمان امام علي عليه السلام بي وفائي شان را نشان داده بودند بخاطر مال و منال دنيا و ما فيها دست از بيعت با مسلم كشيده  و مسلم در كمال غربت و تنهائي  به شهادت ميرسد.

آهنگ ماتم خيزد از بازار كوفه
نخل قيام از خون مسلم زد شكوفه

در كوفه بين دشمنان تنهاي تنها

جان ميدهد از فتنه پيمان شكنها

نايب ثارالله كشته شد واويلا

 در حالي كه امام عليه السلام با همراهان خود در مسير حركت به كوفه بود در روز دوم محرم  در سرزمين كربلا  رسيد  در اين هنگام حُربن يزد رياحي به همراه  هزار سپاه بدستور عمر سعد لعنةالله عليه مانع عبور امام(ع)به سمت كوفه گرديد. و امام در صحراي نينوا  و كربلاي پر بلا مستقر ميشود. اين در حالي است كه سپاه حُر نه  اجازه  ادامه حركت  اين كاروان به سمت كوفه به امام  حسين(ع) و يارانش را ميدهد و نه اجازه بازگشت. تا آن واقعه حُزن انگيز و پر از ماتم و اندوه روز نهم و دهم محرم  و پس از آن بعنوان لكه ننگي بنام  يزيد و يزيديان تا ابد در تاريخ ثبت و ضبط  گرديد. صلي الله عليك يا ابا عبدالله الحسين عليه السلام.

 كاش بودم قطره آبي و از راه وفا
شبنم لبهاي خشك شير خوارت مي شدم
كاش مي بودم سپر تا در هجوم تيغ مرگ
مانع شمشير خصم نابكارت مي شدم
كاش بودم در شب شام غريبان تا كه من
پاسبان خيمه بي پاسدارت مي شدم 
کلمات کلیدی:

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج