چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

عيد غدير روز تعيين ولايت و امامت حضرت علي(ع)

«بسم الله الرحمن الرحيم»

در سال دهم هجرت در حجة الوداع، يعني آخرين حج پيامبر اسلام (ص)، زماني كه حجاج با قرباني كردن در روز عيد سعيد قربان آخرين اعمال حج واجب را انجام داده و  در واقع  بنده آمرزيده خدا شده  و خوشحال و شادمان بهمراه پيامبر اعظم حضرت محمدبن عبدالله(ص)درحال بازگشت به سوي منازلشان بودند،آيات 3 و 67 سوره مائده بر قلب نازنين پيامبراكرم (ص) نازل گرديد. در روز هيجده ذيحجه سال دهم هجرت در ميان راه  رسول گرامي اسلام در مكاني بنام غدير دستور توقف كاروان ها را صادر كردند. و فرمودند  كه امر مهمي از سوي خداي متعال صادر شده و بايد براي مسلمانان ابلاغ نمايند.همه فكر ميكردند كه چه امر مهمي پيش آمده كه در آن آفتاب گرم و سوزان پيامبر رئوف و مهربان خدا  دستور توقف كاروان هاي حجاج را داده است. كاروانيان  از مركب ها پياده شدند و منتظر ماندند تا ديگر  كاروانها در آن مكان جمع شوند تا پيام وحي و دلنشين را از رسول امين و درستكار خدا بشنوند. و پيامبر اكرم (ص)دستور دادند كه از جهاز شتران منبري ساختند. و در اين هنگام پيامبر خاتم (ص) با خواندن خطبه ايي طولاني ضمن توصيه و تأكيد به حرام و حلال خدا و تقواي الهي و تائيد و تصديق گرفتن از مردم مسلمان  مبني بر امين  و عزيز و راستگو  و درستكار و مولا بودن خود بر آن مردمان كه رقم  آن را  بيش از يكصد و بيست هزار نفر نوشته اند فرمان مهم خدا را ابلاغ فرمودند.پيام اين است اي رسول ما آنچه كه از سوي پروردگار براي تو رسيده ابلاغ كن و اگر چنين نكني كار رسالت را به اتمام نرساندي! و زحمات بيست و سه ساله ات بي نتيجه خواهد ماند! آن ابلاغ وحي و اكمال دين و اتمام نعمت است: در اين هنگام دست حضرت علي ولي الله  را بالا گرفت و فرمود : اي مردم هر كه را باشم من مولا و دوست ، ابن عم من علي(ع) مولاي اوست. و پس از دعا بجان دوستان علي(ع) و نفرين بر دشمنان علي (ع)،امر فرمودند كه همگان با حضرت علي عليه السلام بعنوان امام و جانشين بعد ازپيامبر اعظم(ص) بيعت كنند. و اين بيعت سه روز بطول انجاميد. و حاضرين در اين سه روز به جشن و سرور پرداخته و با دست دادن به  ولي خدا حضرت علي (ع) بيعت كردند و اينكه زن ها نيز با گذاشتن دستان خود در تشت آب با آن حضرت بيعت نمودند.و بدين ترتيب اين حج يعني حجة الوداع حج شناساندن و معرفي حضرت علي عليه السلام بعنوان ولي و امام مردم بعد از نبي مكرم اسلام(ص) از سوي پروردگار متعال گرديد.
 
غدير عيد ولايت است

شخصي از امام صادق(ع) پرسيد:آيا براي مومنين غير از عيد فطر و قربان و روز جمعه عيد ديگري هم مي باشد؟ امام صادق (ع) فرمودند: آري عيد ديگري هم براي مومنين مي باشد و آن روزي است كه دستان مبارك حضرت علي(ع)در روز عيد غدير توسط پيامبر اسلام(ص) بالا برده شد و مسآله ولايت حضرت علي (ع) بر عهده زنان و مردان قرار داد و اين روز عيد ولايت ميباشد.

غدير محبوب پروردگار است

امام صادق عليه السلام فرمودند: هنگاميكه روز قيامت بر پا شود چهار روز به سرعت بسوي خداوند متعال مي شتابند همانطور كه عروس به خانه بخت مي رود آن روز ها عبارتند از: عيد فطر،قربان،جمعه و روز عيد غدير.

غدير سند فضيلت حضرت علي(ع)

غدير نشان داد كه بزرگترين و مهمترين سند بر فضيلت و برتري حضرت علي عليه السلام  بر تمام صحابه و ياران پيامبر اسلام(ص) در آن زمان بوده است و مهمترين پيام اين حادثه بزرگ اين بود كه اگر كسي اين قابليت و لياقت را مي داشت او  انتخاب مي شد پس غدير  گوياي فضيلت و برتري در تمام ابعاد وجود مقدس حضرت علي عليه السلام است.خداوندا:

در دلهايمان  دوستي با علي(ع) و در زندگي مان طريق علي(ع) عنايت فرما. و عيد ي ما را در  روز عيد غدير خُم فرج و ظهور آقا و مولايمان حضرت بقيةالله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف عنايت فرما.آمين .

کلمات کلیدی:

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج