چهارشنبه, مرداد ۲۴, ۱۳۹۷
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

۱۴ خرداد روز عزای ملت ایران

السلام علیک یا روح الله

عشق به خمینی عشق به همه خوبیهاست

 مقاله ای که پیش رو دارید اینجانب در باره حضرت امام خمینی تهیه نموده ام و در ۲۲ ومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) تقدیم علاقمندان و دوستداران امام روح الله می نمایم باشد که ذخیره آخرتمان گردد.

درباره حضرت امام خمینی(ره) چه میدانید و او چگونه انسانی بود؟

  سخن گفتن درباره امام خیلی مشکل است اما به علم کم  و ناچیز حقیر مطالبی را به عرض م یرسانم که این قطره ای است از دریا.

حضرت آیت الله روح الله الموسوی الخمینی(ره) مرجع تقلید و رهبری  بود که جهان را با نام خود زنده کرد.شخصیت امام را باید در سالهای پیش از انقلاب جستجو کرد او کسی نبود که درسال ۵۷
نام امام بخود گرفته باشد،بلکه او در سالهای۴۱ و۴۲ امام و مرجع تقلید شیعیان بعد از رحلت حضرت آیت الله بروجردی  بود زمانی که نسبت به عملکرد رژیم پهلوی در خصوص امتیاز دادن به خارجی ها اعم از آمریکا و انگلیس و غیره اعتراض میکرد وزمانی که رژیم شاه معدوم به قرآن و ائمه بی حرمتی میکردند یا وقتی که بی حجابی را ترویج کردند و شرف مردم مسلمان ایران را به بیگانگان فروختند و بیگانگان را بر ملت مسلمان وشیعه ایران ترجیح دادند امام  به علما و مسلمانان را از اعمال پلید شاه خائن آگاه میکرد و مکرر در منبرها و سخنرانی هایش به شاه خائن پیغام میداد و تذکر میداد و اخطار میکرد که ای محمدرضا دست از کارهای خلاف شرع مقدس بردار من به تو اخطار میکنم که کارهایت خلاف شرع است و تو روزی به سزای اعمالت خواهی رسید، ولی شاه پلید ایران در پی اعتراضات مکرر حضرت امام  او را در ۱۵خرداد ۴۲  دستگیر و زندانی کرد  و در ۱۳ آبان همان سال او را به عراق تبعید کرد. امام اسوه بود. زیرا که مطیع امر خدا بود . چون که نگهدار نفس خویش بود. زیرا
که حافظ  دین خدا بود .او بنده صالح خدا بود.او اسلام را بعد از ۱۴۰۰ سال از صدر اسلام به پیروی از جد بزرگوارش امام حسین(ع) زنده کرد. مردم زیادی برای حمایت از امام و آرمانهای او شهید شدند.  پس از قیام ۱۵ خرداد ۴۲ و کشتار مسلمانان توسط رژیم پلید پهلوی علمای زیادی زندانی ، شکنجه ، تبعید و یا شهید شدند. زمانیکه امام شرایط  را برای  بروز و ظهور انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ پس از ۱۵ سال آماده کرد و مردم تشنه ورود  امام به وطن شدند حضرتش در ۱۲ بهمن ۵۷ در شرایطی که رژیم شاه در ایران حکومت نظامی برقرار کرده بود امام به ایران تشریف فرما شدند و در جوار شهدا ی بهشت زهرا برای کسانی که به استقبال آمده بودند سخنرانی تاریخی خود را ایراد فرمودند .

علامه بزرگ امینی که صاحب کتاب نفیس الغدیراست در وصف امام گفت که امام خمینی ذخیره خدا برای شیعیان است. شهید بزرگوار علامه مطهری  در وصف امام گفت: امام حسنه ایی است که خداوند در قرن ما و روزگار ما عنایت فرمود. او برای رسیدن به این مقام و منزلت رنج و سختی های فراوانی کشید. او بیش از ۱۵سال
دور از وطن زندگی کرد. وقتی فرزند بزرگش حاج آقا مصطفی را در نجف در سال ۵۶ شهید کردند
امام ذره ای گریه نکرد و فرمود شهادت آقا مصطفی از الطاف خفیه الهی  بود .امام در مجالسی که دروغ و تهمت و گناه بود نمی نشست  او ۵۰ سال از عمر شریفش را به نمـاز شب مشغول بود حتی  در  بیماری،در زندان و در تبعید و یا در تخت بیمارستان . امام  در نظمدر کارها خیلی دقیق بود.راه رفتن،غذا میل نمودن،مطالعه کردن و خلاصه تمام امور ایشان منظم و مرتب و در وقت های تعیین شده انجام میگرفت . او قدری دقیق بود که اهل منزل دستور کارشان را از روی کار امام تنظیم میکردند. وقتی در نجف بودند طلاب ساعتهای خود را از روی کار ایشان تنظیم میکردند.
بعد از رحلت مرحوم آیت الله بروجردی با اینکه اولین حوزه درس در قم مجلس درس امام بود، اما امام هیچ گاه به فکر مرجعیت و یا ریاست عامه مسلمین نبودند . او سیاست مداری بزرگ بود که شرق و غرب را به تعجب وا داشت . امام در نجف ۱۵ سال به طور مرتب زیارت جامعه کبیره را میخواندند به استثنای شبهایی که  به کربلا میرفتند یا شدیداً بیمار بودند. او به شدت به امام حسین(ع) علاقه داشت وقتی آقای کوثری شروع به روضه خوانی میکرد او مانند ابر بهارگریه میکرد .
استاد شهید مرتضی مطهری که از شاگردان امام بود در وصف آن مرد بزرگ میگوید :
“فرق رهبر ما با دیگر رهبران این است که او آنچه را می‌گوید همان را عمل می‌کند اما رهبران دیگر اول باغ سبز و سرخ نشان می‌دهند و بعد هم منکر همه ادعاهای قبلی می‌شوند.”

شهید مطهری در سخنان خود به شخصیت گرانقدر امام خمینی (ره) و روحیه والای ایشان در
برخورد با دشمنان اشاره کرده و می‌گوید: “از قراری که به من اطلاع داده‌اند چند روز پیش، کارتر  رئیس جمهور آن زمان آمریکا به آیت الله خمینی راجع به بختیار نخست وزیر شاه ایران در سال ۵۷ اخطار کرد که هر دو ابرقدرت (آمریکا و شوروی ) بر روی این دولت توافق دارند و شما حساب کار خودتان را بکنید.
اما این مرد بزرگ(امام) اعتنایی به ‌این تهدید نکرد. من که قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده‌ام، باز وقتی که در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهایی از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه کرد وقتی برگشتم، دوستانم پرسیدند چه دیدی؟
ایشان در ادامه برداشت خود از شخصیت امام خمینی (ره) را این چنین بیان می‌کند که:
گفتم چهار تا “
آمن” دیدم آمن به هدفه، به هدفش ایمان دارد دنیا اگر جمع بشود نمی‌تواند او را از هدفش منصرف کند. “آمن به سبیله“، به راهی‌ که انتخاب کرده ایمان دارد امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد شبیه همان ایمانی که پیغمبر(ص) به هدفش و به ‌راهش داشت. “آمن بقوله”، در میان همه رفقا و دوستانی که سراغ دارم احدی مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد. به ایشان نصیحت می‌کنند که آقا کمی آهسته‌تر،مردم دارند سرد می‌شوند، مردم دارند از پا در می آیند، می‌گوید: نه، مردم این جور نیستند که شما می‌گویید، من
مردم را بهتر می‌شناسم،و ما می‌بینیم که روز به روز صحت سخن ایشان بیشتر آشکار می‌شود.
“آمن بربه“، و بالاخره بالاتر از همه ایمان قاطع
به پروردگارش است که در یک جلسه خصوصی ایشان به من گفت: فلانی! این ما نیستیم که چنین می‌کنیم.

من دست خدا را به وضوح حس می‌کنم.
مطهری ادامه می‌دهد: او برای خدا قیام کرد، و خدای متعال هم قلبی قوی به او عنایت کرد، که اصلاً تزلزل و ترس در آن راه ندارد. “این چنین هدایت و تاییدی را من به وضوح در این مرد می‌بینم او برای خدا قیام کرده و خدای متعال هم قلبی قوی به او عنایت کرده است که اصلا تزلزل و ترس در آن راه ندارد اطباء فرانسه که اخیرا این پیر مرد هشتاد و چند ساله را که لااقل پانزده سال است دچار جنگ اعصاب و ناراحتی روحی است و اخیراً هم جوانی آن چنان برومند را از دست داده، معاینه کردند ، نظر دادند قلب او نظیر قلب یک جوان بیست ساله است او که در راه خدا قدم برداشته آنچه را قرآن وعده داده است به تجربه دریافته است.
مطهری درباره دیگر خصوصیات امام خمینی (ره) می‌گوید: “این مردی که روزها می‌نشیند و این اعلامیه‌های آتشین را می‌دهد، سحرها اقلاً یک ساعت با خدای خودش راز و نیاز می‌کند و آن‌ چنان اشک‌هایی می‌ریزد که باورش مشکل است این مرد درست نمونه علی (ع) است.
درباره علی(ع) گفته‌اند که در میدان جنگ به روی دشمن لبخند می‌زند و در محراب عبادت از شدت زاری بیهوش می‌شود و ما نمونه او را در این مرد می بینیم .
او درمقابل مردم مستضعف و خانواده های شهدا و ایثارگران بسیار خاضع و فروتن بود و میفرمود مردم ولی نعمت ما هستند و در وصف خانواده های شهدا میفرمود:

شما خانواده های شهدا  چشم و چراغ این ملتید.و در وصف شهدا فرمود: آنان رهبران راستین ما هستند. ولی در مقابل دشمنان اسلام و ایران مانند  کوه می ایستاد تا جایی که به آمریکا لقب شیطان بزرگ داد و فرمود: که ما آمریکا را زیر پا می گذاریم و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. امام به بچه ها و دانش آموزان خیلی علاقه داشت و میفرمود آینده کشور باید بدست دانش آموزان اداره شود و بچه ها باید درس بخوانند و با سواد و دانشمند و متخصص شوند تا کشور عزیز ایران به خارجی ها نیاز پیدا نکند .هر چه ملت ایران دارد همه از زحمات امام است.
امام بود که دست اجانب را از کشور ما کوتاه کرد و انقلاب امامبود که به تمام کشورها صادر شد و همه به آرمانهای امام و ارزشهای والای انسانی و شرافت و کرامت انسان که از زبان  امام به پیروی از امامان معصوم علیهم السلام بیان شد پی بردند و بفرموده حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای:امام خمینی یک حقیقت همیشه زنده است و 
این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست . سر انجام امام عزیز در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ در پی بیماری قلبی  ملت ایران را تنها گذاشت و روح او به ملکوت اعلی پیوست. و مردم قدرشناس ایران همانگونه که در ۱۲ بهمن ۵۷ به استقبالش آمده بودند در روز تشیع جنازه بی نظیرش میلیونها نفر در تهران شرکت کرده و در سراسر ایران و حتی جهان برای فقدانش بشدت  گریستند . روحش شاد و با اجدادش بویژه حضرت امام حسین(ع) محشور باد . زبان همچو کسی مثل من آنگونه که شایسته امام است قادر بهمعرفی شخصیت بزرگ او نمی باشد .امیدوارم که روح امام از ما راضی و خرسند باشد و تشکر و قدر دانی ما ازامام(ره) که این همه خدمت بی منت به ما بخاطر وجود انقلاب خونبار اسلامی هدیه نمود این است که: پشتیبان و پیرو واقعی و گوش به فرمان ولایت فقیه باشیم.که خودش فرمود:     پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست کهتر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم. و ما در بیست و دومین  سالگرد عروج ملکوتی آن عزیز سفر کرده بسوگ می نشینیم و با ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای روحی فداه تجدید عهد و پیمان می بندیم که راه ما و هدف ما همان راه امام و راه شهدا است و در این راه همچون کوه ایستاده ایم و از بذل مال و جان و فرزندان  دریغ نخواهیم کرد. و مانند شهدای عزیز این شعر را می سرائیم که:

ما متصل به نام خداایستاده ایم

 چون سرو سرفراز و رهاایستاده ایم

 ما از شرنگ آتش  میثاق سر خوشیم

 در وادی الست و بلی ایستاده ایم

 قربانیان مسلخ عشقیم و منتظر

 در وعده گاه سرخ منا ایستاده ایم

 در شعر پایداری رندان پایدار

 این است رمز حادثه ما ایستاده ایم

  
کلمات کلیدی:

نظر

  1. سلام .از امام گفتن سخت است امام با روحی اسمانی و دلی دریایی و اندیشه هایی استوار و بی کران نمی گنجد در هیچ مجالی ..

    یا حق

  2. سلام

  3. سلام جناب حاج اقا رسیدن به خیر

    زیارتتان قبول …. سفر خوش گذشت ؟ حتما همین طور هست ….

 

بایگانی حدیث

امام خامنه ای