سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

سخنان تاريخي آيت الله مصباح سه سال قبل درباره ولي فقيه چه بود؟

سه سال قبل در چنين روزي (28 دي 88) در حالي كه همچنان بسياري از خواص در دفاع از نظام جمهوري اسلامي، ولايت فقيه و شخص رهبري مردد بودند و سعي داشتند با سكوت يا اظهارات دو پهلو، از اين فضا عبور كنند، آيت الله مصباح يزدي در سخناني تاريخي با دفاعي تمام قد از جايگاه ولايت فقيه و شخص رهبر معظم انقلاب، نشان داد چگونه بايد در فتنه هاي مختلف از حق و حقيقت جانانه دفاع كرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از كتاب روزشمار 8 ماه نبرد مقدس؛ مهم ترین وقایع این روز را از نظر می گذرانید:

* واحد مرکزی خبر: «ولي حاجي‌ قلي زاده دادستان خوی، در مقابل درب منزل خود به ضرب گلوله به شهادت رسيد. گروهک تروریستی پژاک در بیانیه ای مسئولیت این ترور را برعهده گرفت.»

*ایسنا:  جلسه رسيدگي به اتهامات دو نفر از متهمان حوادث عاشورا با حضور خبرنگاران در شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي و با حضور نماينده مدعي‌العموم و وكلاي متهمان برگزار شد. در بخشی از متن کیفرخواست متهمان حاضر در دادگاه آمده است:
 
«منافقين دستگير شده … اعتراف کرده‌اند که براي ايجاد ناامني ، آشوب و اغتشاش ، تجمعات و تظاهرات غيرقانوني ، خاصه به بهانه انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و حوادث بعد از آن ، به کرات در مقر اين گروهک ملحد و محارب در عراق و ساير کشورهاي اروپايي آموزش ترور و آشوب ديده‌اند و در اقارير تکميلي خود اعتراف كرده‌اند که در همان ايام انتخابات ضمن جاسوسي و جمع آوري اطلاعات، حضور فعالي در تمامي تجمعات غير قانوني و ضدانقلابي در بعد از انتخابات داشته و به صورت سازماندهي شده ماموريتهايي از قبيل بمب گذاري ، ترور و انتساب آن به نظام ، نصب تراکتهاي تبليغاتي ، شعار نويسي ، تخريب و به آتش کشيدن اموال اشخاص حقيقي و حقوقي به منظور ايجاد نارضايتي در بين مردم و کسبه را برعهده گرفته و فيلم صحنه هاي درگيري، آشوب و اغتشاشاتي را که خود به وجود آورده بودند در اختيار عناصر و سرپل هاي نفاق در خارج از کشور و عوامل اطلاعاتي دشمن و شبکه هاي معاند خارجي قرار داده‌اند.» در ادامه دادگاه نیز دو متهم به دفاع از خود پرداخته و به تشریح ارتباطات خود با سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پرداختند.
 
* رسا: آيت‌الله محمدتقي مصباح‌يزدي در ديدار مديران استان بوشهر اظهار داشت‌: «همه توطئه‌هايي كه در اين چند سال اخير صورت گرفته براي تضعيف ولايت فقيه بوده است، زيرا وجود رهبري، تنها مانع نفوذ استعمار در كشور است و دشمن كساني را توانسته فريب دهد كه تعمق فكري نداشته و در خط ولايت نبودند. بايد خدا را شكر كنيم، كسي را به ما مرحمت كرده كه در طول زندگاني‌اش و در مدت 30 سال حكومت اسلامي يك ذره نقطه ضعف نشان نداده است، و الا دشمن از كوه كاهي مي‌ساخت و اين به بركت مقام ولايت است كه مورد عنايت و توجه بقيه‌الله (عج) است.»
 
وی تاكيد كرد‌: «همه هم و غم و تلاش دشمن براي اين است كه مقام ولي‌ فقيه حذف و يا حداقل تضعيف و محدود شود و مقام ولايت را در حد مقامي مثل رياست ‌جمهوري پايين بياورند و چيزهايي كه براي رئيس جمهور مي‌گويند، بتوانند براي رهبري هم بگويند تا قداست مقام ولايت را از بين برده و علاقه قلبي و ديني مردم را نسبت به رهبري بكاهند. ويژگي‌هاي شخصيتي مقام معظم رهبري در بين همه شخصيت‌هاي دنيا خاص است و هم ‌اكنون در ميان تمام شخصيت‌هاي شناخته شده عالم مثل او پيدا نمي‌شود و اينها به بركت اين است كه ايشان رهبري ديني است لذا  اگر در حفظ مقام ولايت خداي ناكرده كوتاه بياييم، كفران نعمت كرده‌ايم و قطعا بايد منتظر آثار سوء‌ اين كفران باشيم.»
 
وي در پایان خاطرنشان كرد‌: «دشمن بداند ما براي حفظ خطوط اصلي انقلاب حاضريم جان بدهيم و مردم ايران اهانت به مقدسات و ولايت و تلاش براي تضعيف ديني و از حاكميت انداختن قرآن را برنمي‌تابد چرا كه مردم گوشت، پوست و استخوانشان با محبت اهل‌بيت (ع) عجين شده است و مهم‌ترين امري كه امروز با آن مواجه هستيم و بايد تا پاي جان و تا آخرين قطره خون پاي آن بايستيم، «ولايت فقيه» است.»
 
* رجانیوز: دکتر علیرضا شجاعی زند استاد جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس و از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دهه 60، طی یادداشتی نوشت:
 
مهندس موسوی که لاقل در سه دوره پيش از اين تقاضاي جناح هاي مختلف را براي آمدن به صحنه انتخابات رد کرده بود، اولين گام اشتباه خويش را وقتي برداشت که اعلام کرد، مي آيم؛ در حالي که شرايط براي پيروزي به دليل فعاليت هاي مردمي رئيس جمهور وقت و از دست دادن امکان طرح شعارهاي بالا دست، چندان با او همراه نبود. مجموعه عوامل و شرايط اجتماعي ما نشان داده است که چرخش هاي مهم سياسي معمولا در انتخابات پايان دوره دوم رياست جمهوري ها رخ مي دهد و اين زمينه و ظرفيت در دوره هاي مياني به مراتب کمتر است. هم چنین اگر به آمد و شدهاي منتهي به اعلان رسمي آمدن مهندس توجه شود، مشخص است که او اصرار داشت با عنوان «اصلاح طلب اصولگرا» خود را به عنوان يک چهره مستقل از جناحين، خصوصا اصلاح طلبان معرفي نمايد و اين مي توانست برگ برنده او باشد و با اتکا به سابقه خود در دوره امام، توجهات هر چه بيشتري را از سوي منتقدين هر دو جناح به سوي خويش جلب کند اما او مرتکب خطاي دوم خويش گرديد و آن نزديک شدن و پيوند خوردن و بلکه مستحيل شدن در جريان اصلاحات بود.
 
از سوی دیگر اگرچه وجود گرايشات روشنفکرانه مهندس و داشتن حلقه دوستان قديمي در بين اصلاح طلبان مي توانست نزديک شدن او را به جريان اصلاحات تا حدي توجيه کند، اما اعلان صريح و با افتخار نزديکي به رئيس مجمع تشخيص مصلحت شايد از مهم ترين خطاهاي تاکتيکي او بود و بخشي از محاسبات و انتظارات ناظران درباره جهت گيري هاي اقتصادي و فرهنگي او را برهم زد و دورنماي راهبردي حرکت او را زير سؤال برد. هم چنین يکي از آسيب هاي ذاتي و جدي دمکراسي و حکومت آرا، سايه انداختن مسئله جلب آراست بر اصول و اهداف کلان تر در فعاليت هاي سياسي- اجتماعي. از خطاهاي مهندس، ميدان دادن به کساني بود که تاکتيسين مبارزات انتخاباتي و جلب آرا بودند و همه چيز را در سايه آن مي ديدند و در خدمت آن قرار مي دادند. از همين نقطه بود که عقبه انقلابي، اصولگرايي و آرمانخواهي مهندس در سايه رنگ ها، به تدريج رنگ باخت. خطاهاي بعدي را بايد از تکمله هاي اجتناب ناپذير شعار آمدن براي پيروزي دانست.
 
نکته دیگر آنکه مهندس که براي اصلاح مسير اصلاح طلبان و بازگشت به اصول اصيل انقلاب و امام آمده بود و مي توانست آن را به آرماني مهم تر از پيروزي در اين مرحله از انتخابات بدل کند و دنبال نمايد، تحت تاثير فضاسازي مهندسين مبارزات انتخاباتي و البته فضاي متفاوت اين دوره خاص در شهرهاي بزرگ خصوصا تهران، تنها به پيروزي فکر مي کرد و چنان از بابت آن مشعوف و مطمئن بود که هيچ مانع ديگري جز تقلب در انتخابات، آنهم در ابعاد بزرگ او را قانع نمي نمود.
 
لذا در يک اقدام عجيب و بي نظير در تاريخ انتخابات ايران و به نحو پيش دستانه، پيروزي خود را تبريک گفت. از طرف دیگر تصميمات و اظهارات و اقدامات مهندس و اطرافيان او در روزهاي بلافاصله پس از انتخابات، نشان از عدم درک درست شرايط دارد و مصداق بارز سپردن خويش به کوران حوادثي است که در کف خيابان مي گذرد و قرار است سرنوشت کار را رقم بزند و در نهایت نیز عجيب است از کساني که خود سال ها در مسند بالاترين مسئوليت هاي سياسي اين نظام بوده اند و در عين حال نمي دانند که درخواست قاطع ابطال انتخابات، ضربه زدن به اولين قطعه دوبينويي است که قبول و حتي رد آن قادر است ميليون ها قطعه ديگر اين چيدمان ظريف سياسي را برهم بريزد و نظام را با دشواري هاي متعدد مواجه سازد. از اين نقطه به بعد است که سلسله خطاهاي تاکتيکي، تأثيراتشان را بر تجديدنظرهاي استراتژيک نمايان مي سازند و مهندس را از کسوت يک منتقد سياسي و رقيب انتخاباتي مدافع و بلکه مشفق انقلاب و نظام خارج مي کند و به يک اپوزيسيون افسار گيسخته و روز به روز راديکال تر بدل مي سازد.”
 
* عبدالرضا داوري عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي و صادق زيبا کلام عضو هیئت علمی دانشگاه تهران میزبانی شبکه جهانی صدای آشنا را پذیرفتند و با یکدیگر پیرامون “علل ناآرامي هاي پس از انتخابات” مناظره کردند. داوری در بخشی از اظهاراتش گفت: «آقاي مهندس موسوي يک روز پيش از انتخابات با مجله تايم مصاحبه مي کند و در آنجا به صراحت مي گويد که رهبري نظام در برابر جريان هاي خياباني ما در بلند مدت منفعل مي شود. وي مي گويد ما آمده ايم که افکار عمومي را بسيج کنيم براي رساندن به هدف تغيير ساختار نظام. اين صحبتي که ايشان با هفته نامه تايم در ميان گذاشته، مستند است و هيچوقت هم از سوي جناب مهندس موسوي که 17 بيانيه صادر کرده در هر موضوعي اعلام نظر کرده، تکذيب نشده است. پس روشن است که دغدغه آقاي مهندس موسوي ماجراي تقلب و ماجراي جابجايي آرا نبود. ماجرا چيز ديگري بود و آن تغيير ساختار نظام جمهوري اسلامي با هدف حذف يا محدود شدن و مشروط شدن اختيارات و حوزه تاثيرگذاري ولايت فقيه.» زیباکلام نیز در بخشی از اظهاراتش گفت: «مشکل آقاي دکتر داوري عزيز اين است که عاشورا را يک جوري مطرح مي کنند روز قدس را يک جوري مطرح مي کنند که آنهم يک عده آدم کافر، بي دين، کافر حربي، مشرک اصلا اينها آمده اند در خيابان هاي تهران، چه اتفاقي افتاده؟ در عاشورا چه اتفاقي افتاده؟ چه شد؟ در عاشورا کجا قرآن را سر نيزه کردند؟ کجا آمدند روز عاشورا مثلا بي احترامي کردند به عاشورا؟ حداکثر آن اين بوده که مثلا سوت زدند و يا دست زدند!»
 

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج