پنجشنبه 2 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

شهادت هفتمین امام معصوم ع

از وصاياى امام كاظم «عليه السلام» به هشام

يا هشام! مَن أرادَ الغِنى بلا مالٍ و راحةَ القلبِ من الحسدِ والسلامةَ في الدينِ فَلْيَتضرعْ الى اللهِ في مسألتهِ بأن يَكملَ عقله، فمن عَقلَ قَنعَ بما يَكفيه و مَن قَنعَ بما يكفيه اِستغنى ومَن لمْ يَقنعْ بما يكفيه لم يدرك الغنى أبداً

هر كسى كه غنا و بى‏ نيازى بدون مال را بخواهد و آسايش دل از حسد را بخواهد و هر كه بخواهد در دين سالم بماند بايد پيش خداى متعال تضرع كند و از او بخواهد كه عقلش را كامل كند، اگر عقل انسان كامل شد اين سه خواسته مهم انسان حاصل  می شود  

امام موسي كاظم عليه السلام به دستور هارون الرشيد  سالهاي طولاني در زندان بغداد با غل و زنجير زنداني بود كه بنا به روايات اين زنداني 14 سال طول كشيده  و سر انجام  آنحضرت با خرماي زهر آلود  توسط عمال پليد هارون لعنت  الله عليه مسموم و جمعه 25 رجب سال  183 قمري در 55 سالگي به شهادت رسيد. بدن پاك و مطهر حضرت را به مقبره هاي قريش در نزديكي بغداد بردند و در آنجا به خاك سپردند. از آن پس  آن آرامگاه عظمت و جلال پيدا كرد و مورد توجه خاص مردم به خصوص شيعيان حضرت علي عليه السلام قرار گرفت و شهر “كاظمين ” از آن روز در آنجا بنا گرديد و رو به آبادي گذاشت.   

پيوند و برادري از ديدگاه امام كاظم علیه السلام

در موسم حج گروهي از شيعيان به مدينه رفته و محضر امام كاظم ( ع)  رسيدند . حضرت با چند نوع غذا از آنان پذيرائي نمود. پس  به  يكي از آن ها كه نامش عاصم  بود رو كرده فرمود :اي عاصم ! شما در پيوند و برادري با يكديگر چگونه ايد؟

عاصم : خيلي خوب هستيم

امام : آيا چنين هستيد كه  هرگاه يكي از شما هنگام نيازمندي به مغازه ديگري يا به خانه اش برود و كيسه دخل او را بيرون آورد و هر چه نياز داشت از آن بر دارد بدون آنكه  كسي مانع او شود ؟

عاصم : نه  آن طور نيستيم

امام : پس آنگونه كه من مي خواهم هنوز با يكديگر پيوند و برادري نداريد

وقتي هارون الرشيد امام كاظم (عليه السلام) را زنداني كرد كنيزي زيبا و فهميده را به خدمت او در زندان فرستاد( ودر حقيقت نظرش اين بود كه آن حضرت به كنيز تمايل پيدا كند و منزلت او در بين مردم كم شود و يا اينكه تمايل  او به كنيز بهانه اي به دست او دهد تا بتواند امام عليه السلام  را بيشتر تحت فشار قرار دهدو خادم ديگري را هم به زندان فرستاد تا نظاره گر آن كنيز باشد.

 :خادم ديد كه كنيز پيوسته در حال سجده به سر مي برد و مي گويد

قدوس قدوس سبحانك سبحانك سبحانك .او را نزد هارون بردند ديدند از خوف خدا مي لرزد . به او گفتند : اين چه حالتي  است كه پيدا كردي ؟

.در جواب گفت : عبد صالح را ديدم كه چنين بود و پيوسته تا آخر عمر از اين حالات بر خوردار بود

خداوندا بحق حضرت باب الحوائج موسي ابن جعفر عليه السلام وسيله خلاصي  همه زندانيان  مسلمان بخصوص شيعيان را از زندانهاي كافران  و ظالمان فراهم بفرما.

کلمات کلیدی:

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج