چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

13آبان؛ از مرگ «ظلم» تا زندگی «آزادی»!

محمدرضا محقق
سیزدهم آبان در تاریخ معاصر ایران روزی به یاد ماندنی و جاودانه است که به نوعی می‌توان گفت با هویت ملی و مبانی دینی ایرانیان مسلمان پیوند خورده و تداعی‌کننده ارزشهای ناب و مبارزات تابناکی است که در طول تاریخ مبارزاتی ایرانیان آزادی‌خواه و مومن به‌خصوص در سده‌های اخیر ظهور و بروز یافته است.
این روز مناسبت‌ها و وقایع تاریخی بسیاری را به همراه دارد؛ از تبعید امام امت توسط رژیم سفاک پهلوی گرفته تا روز به شهادت رسیدن دانش‌آموزان پاک نورسته‌ای که با خونشان نهال آزادی‌خواهی و دین‌پروری را آبیاری نمودند و از واقعه مهم و سرنوشت‌ساز تسخیر لانه‌ جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام گرفته تا روز مبارزه با استکبار جهانی که به همین مناسبت نامگذاری گردید.
براستی و درستی باید گفت تک‌تک وقایعی که به لحاظ تاریخی در این روز اتفاق افتاده و همزمانی آنها گویا و جویای حقیقتی ناب و تابناک است که همان نهضت مبارزه و ایستادگی و پایمردی ملت مسلمان و رشید ایران است در برابر دشمن قسم‌خورده‌اش که همان استکبار جهانی باشد و نیز شکوفایی نهال آزادی‌خواهی و ظلم‌ستیزی که بارقه‌های عینی ایمان مذهبی و اعتقادات دینی ماست و در رخدادهای تاریخی این روز می‌توان نشانه‌ها و نمادهای روشنی از آن را بازیافت.
امام امت چرا از ایران برای مدتی مدید تبعید شد؟ خون پاک دانش‌آموزان معصوم توسط عمال حکومت دیکتاتوری مستبد و خودکامه پهلوی چرا بر زمین ریخته شد؟ لانه جاسوسی آمریکای جهانخوار چرا توسط دانشجویان پیرو خط امام تسخیر شد و در نهایت اینکه چرا چنین روزی به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری گردید؟
در تک‌تک این رخدادها و وقایع تاریخی می‌توان نشانه اعتقادات دینی و منویات و فرامین آیین انسان‌ساز و آزادی‌بخش اسلام را به نظاره نشست.
اینکه خداوند انسان را آزاد آفریده است و نباید ظلم را بپذیرد و نیز به کسی ظلم نکند و اینکه آزادی حق انسان و دفاع از آن و تلاش برای رسیدن به آن در واقع نه تنها یک موهبت انسانی و دستاورد بشری و خواست زمینی بلکه نمادی از یک حقیقت آسمانی و ودیعه‌ خدایی و نعمت الهی است که می‌تواند و باید زمینه‌‌ساز و فراهم‌آورنده میدانی برای رسیدن به بسیاری از آرمان‌ها و خواسته‌های انسانی و اسلامی هم باشد.
آزادی می‌تواند یک کشور و ملت را به استقلال برساند و برایشان فضایی ملهم از رستگاری و حرکت و تلاش و پویایی رقم زند.
و این آزادی وقتی در ذیل حقایق دینی و مفاهیم معنوی و آموزه‌های مذهبی و تحت لوای اسلام عزیز به تعریف کامل و جامع و مانع خود برسد می‌شود همان نهال برومندی که در سایه‌سار دین، انسان را به رفیع‌ترین قله‌های عظمت و معنویت رهنمون می‌سازد.
ارزش و اهمیت 13 آبان با همه رخدادهای تاریخی و وقایع سترگ و شگرفی که در آن رخ داد به تداعی شدن همین معانی و یادآوری همین آموزه‌هاست که در آن منتشر و مستتر است.
امام امت حاضر نشد زیر بار ظلم دیکتاتوری برود و هجر و فراق و تبعید و درد و رنج ناشی از آن را بر امن و رفاه کنج عزلت ترجیح داد و رهسپار غربت شد.
دانش‌آموزان مسلمان حاضر نشدند سیطره فرهنگ دین‌ستیز و غر‌ب‌گرای حکومت خودباخته پهلوی و استبداد جاری در آن را بپذیرند پس با خون سرخ خویش پیام آزادگی و رهایی را در دل و جان همه ایرانیان آزادی‌خواه طنین‌انداز کردند.
دانشجویان مسلمان بصیر و فهیم خط امام حاضر نشدند ادامه حرکت خزنده و شیطانی شیطان بزرگ را در لانه جاسوسی‌اش در ایران انقلابی تحمل کنند و دست به آن اقدام انقلابی زدند که به تعبیر امام امت از انقلاب اول هم بزرگتر بود. و بالاخره اینکه 13 آبان با همه نمادها و نمودهایش روزی است که مبارزه و ایستادگی در برابر استکبار جهانی را به همه ما یادآوری می‌کند و تاریخ سبز و سرخ جهاد و مبارزه در این راه سترگ و سنگلاخ اما شیرین را در ذهنمان تداعی می‌نماید.
تا استکبار و خوی مستکبرانه‌اش هست، 13 آبان هم برقرار است و تا ظلم در جهان باقی است و مظلومی در دنیا در رنج و درد، فریاد استکبارستیزی امت مسلمان ایران هم همصدا با دیگر آزادیخواهان عالم در غرب و شرق جهان، طنین‌انداز است.
سیزدهم آبان در تاریخ معاصر ایران روزی به یادماندنی و جاودانه است که با هویت ملی و مبانی دینی ایرانیان مسلمان پیوند خورده و تداعی‌کننده ارزشهای ناب و مبارزات تابناکی است که در طول تاریخ مبارزاتی ایرانیان آزادی‌خواه و مومن ظهور و بروز یافته است.
گرامی باد این موفقیت بزرگ و موضع عظیم که آبشخورش دین و آیین و نتیجه‌اش سربلندی و اقتدار و عزت روزافزون اسلام و ایران در برابر شیطان بزرگ است

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج