سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

سردار هور را بیشتر بشناسیم

آمده ام از جای دور ای سردار هور…

و نور هم قرار است از جای دوری بیاید.

حرف ما این است:

 اَینَ خورشید؟

در طول  هشت ساله دفاع مقدس  توفیق داشتم  مدتی بصورت  داوطبانه  در جبهه های حق علیه باطل حضور یابم .آنهمم درغرب کشور و لازم نمی بینم  توضیح و توصیفی در اینجا داشته باشم. اما همیشه در دلم بود  یکبار که شده در مناطق جنوب  حضور یابم که این توفیق نصیبم نشد.طول سالهایی  که راهیان نور (بازدید از مناطق جنگی)راه اندازی شده دلم میخواست  حداقل زمان جنگ توفیق در جبهه های جنوب نصیبم نشد پس برای دیدار از مناق عملیاتی حضور یابم.این بود که در اسفند ماه سال 90  ثبت نام اینترنی کرده و در قالب طرح سردار شهید حسن باقری بصورت

 

57261_488

خانوادگی با ماشین شخصی(که آن موقع داشتم) با  چند تن از دوستان  به زیارتگاههای جنوب کشور رفتیم. بگذریم چه جاه هایی را دیدیم و رفتیم و زیارت کردیم.که بنای شرح آن در اینجا نیست.

 شما فکر میکنید ما لحظه تحویل سال 91 کجا بودیم؟

بله درست حدس زدید! هور الهویزه(جزیره مجنون)!

دقیقاً لحظه تحویل سال به محل شهادت سردار هور رسیده و دعای تحویل سال را خواندیم. و محل پیدا شدن پیکر مطهرش را زیارت کردیم.

می پرسید آنجا چه جایی است؟

 جایی که فرزندان این آب و خاک بی نام و نشان در برابر دشمنان بعثی  در آن دریاچه و  باتلاق بزرگ  جانانه ایستادند و مظلومانه شربت شیرین شهادت نوشیدند تا من و امثال من در کنار خانواده در امنیت کامل بسرببریم.

می پرسید فرمانده شان کی بود؟

فرمانده شجاع و دلیر و مومن و زیرک سپاه اسلام  سردار  سر لشگر شهید علی هاشمی

پس یوسف هور سردار سپاه اسلام علی هاشمی را میگویند؟

بله برادر عزیز و خواهر گرامی

چرا یوسف هور؟

چون پس از 22 سال گمنامی پیکر پاکش شناسایی و پس از آزمایشDNA تشیع و در سال 89  بخاک سپرده شد.

قصد کرده بودم  بعد از برگشت از سفر راهیان نور و تعطیلات و غیره مطالبی را بقصد قربت و ادای ذره ای از مجموع دَینی که بر عهده من حقیر نسبت به این شهید گرانقدر است  ادا نمایم.بگذریم که بعضی دوستان مطالب ضبط شده و غیره را برایم نفرستادند و همین امر خود دلیل تأخیر در نوشتن این مطالب شد و طول این مدت همیشه توی دلم مانده بود و عکس و نامش همیشه جلوی چشمم بود و وجدانم اجازه نمیداد که در باره اش ننویسم.

این شما و این مختصری از زندگینامه سردار عزیزمان

دوران انقلاب:

در دوران انقلاب نقش مهمی در فعالیت های سیاسی داشت. چندین بار توسط ساواک دستگیر شد.کارهای تبلیغاتی انجام میداد و اعلامیه های امام را پخش میگرد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تشکیل کمیته انقلاب اسلامی نقش موثر داشت و در آغاز تشکیل سپاه  پاسداران از کمیته به سپاه انتقال یافت.حاج علی همچنان در فعالیت های سیاسی نقش داشت.آشوب های شهرهای مناطق مرزی ایران کم کم آغاز شد و زنگ خطری بود برای آنان که می فهمیدند.علی هاشمی و یارانش قبل از شروع جنگ جوانان انقلابی دشت آزادگان  را سامان دادند و اقدام به تشکیل سپاه حمیدیه نمودند.

تحصیل:

علی هاشمی نه تنها در جبهه های جنگ بلکه در تلاش علمی نیز فعال بود.علی هاشمی همزمان با مبارزات گسترده انقلابی در عرصه های علمی هم چنان موفق بود به گونه ای که در رشته پزشکی دانشگاه مشهد قبول شد و در حالی که خود را برای بورس شدن در دانشگاهای آمریکا اماده می کرد.با توجه به شروع جنگ تحمیلی

KheibarOperation05

تشکیل تیپ37نور:

با شکل گیری یگان های رزم سپاه او مأمور تشکیل تیپ 37نوررا می شود. با شروع جنگ تحمیلی علی هاشمی یکی از فرماندهانی است که مسئول یکی از سخت ترین محورها و جببهه ها بود.او و همرزمانش در محور کرخه کور و بارهاسازی آب کانال سلمان زیرپای نیروهای عراقی،از پیشروی دشمن جلوگیری کردند و هنگامی که عراق به حمیدیه رسید از سقوط آن و به طبع سقواط اهواز جلوگیری کردند.علی هاشمی در این عملیات(عملیات شهیدان رجایی و باهنر)نام کرخه کور را به کرخه نور تغییر داد.

تشکیل سپاه دشت آزادگان:

شهید هاشمی به عنوان فرمانده منطقه دشت آزادگان که شامل حمیدیه سوسنگرد و هویزه بود منصوب شد. اولین کارش نیرو هایی را به عنوان حراست مرزی در حاشیه هور قرار داد که حدود400نفر بودنداین افراد همگی با کارهای پوششی به صوررت دقیق و پنهان کار اطلاعاتی انجام می دادند.

اقدامات دیگر موثر در تشکیل قرار گاه نصرت در طول هشت سال دفاع مقدس

  1. پایه گذاری اولین کارگاه تحقیق و توسعه(نمونه سازی تجهیزات دریایی) در منطقه هور العظیم
  2. ساخت اولین نمئنه قایق های جدید، پل های نفر رو، پل های خیبری و…
  3. ساخت اولین تجهیزات تسلیحاتی قابل کاربرد در آب.
  4. ساخت اولین بلدوزر دوزیست(قابلیت استفاده در آب و خاک)
  5. رشد و توسعهصنعت فایبر گلاس که مدیون تقاضاهای فراوان  برگرفته از این منطقه عملیاتی است .
  6. توانمندی دفاعی بخشی از نیروی دریایی سپاه، امروزه مدیون حرکت های آغازین این

قدرت فرماندهی

جانشین فرماندهی قرار گاه کربلا که کلیه جبه های جنوب از تنگه چذابه تا طلائیه و مجنون- کوشک- شلمچه- خرمشهر- اروند-خلیج فارس تا بنذر فاو و بندر ام القصر تا نزدیکی جزیره خارک را شامل می شد و همزمان فرمانده سپاه ششم امام جعفر صادق و قرار گاه نصرت بر عهده این فرمانده دلیر و گمنام بود.

سادگی بسیار زیاد

سادگی بسیار زیاد شهید هاشمی همه را جذب خود می کرد شهید هاشمی توانایی بسیار زیادی در مسائل دینی و اخلاقی داشت. وبه حق در خودسازی پیشرفت های زیادی داشت با سادگی بسیار بین رزمندگان حاضر می شد و اگر کسی وی را نمی شناخت نمی توانست تشخیص دهد چه کسی هاشمی است.(روایت آیت ا… شفیعی)

آزاد سازی خرمشهر

تیپ37 نور به فرماندهی شهید علی هاشمی در عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر شرکت موثر داشت و توانست به عنوان اولین محور منطقه غرب خوزستان را از لوث بعثی های متجاوز آزاد و پاکسازی نماید. درآستانه عملیات و الفجر مقدماتی تیپ37 نور منحل و او فرمانده سپاه سوسنگرد شد.

نماد اتحاد ملی و انسجام اسلامی

زندگی علی هاشمی و مقاومتهایش یکی از بهترین الگوها برای اتحاد ملی است علی هاشمی از قوم عرب بود اما در مقابل متجاوزین بعثی وابسته به استکبار ایستاد و مقاومت کرد. نمونه بارز اتحاد ملی در قرار گاه نصرت و تلاش های فراوان علی هاشمی را می بینیم که طیف وسیعی از نیرو ها با تنوع قومی را در قرارگاه به کار گرفت در این جمع از بچه های عرب بومی داشت آزادگان بختیاری دز فولی اندیمشکی و بچه های قدیمی سپاه اهواز و نیرو های عرب وعراقی و تعداد از نیرو های شمال کشور و سایر شهر ها دعوت نمود و با مدیریت منحصر به فردش قرار گاه نصرت را تشکیل داد.

یوسف هور

خرداد و تیر ماه 67 وضعیت جبه ها تغییر کرد و تمام دنیا پشت سر صدام قرار گرفت تا با حمایت از او جنگ به نفع عراق پایان داده شود حتی مجوز استفاده از سلاح های غیر متعارف و شیمیایی را به او دادند علی هاشمی و یارانش که مسئول حفظ از جزایر مجنون بودند با حماه همه جانبه عراق عقب نشینی مواجه شدند15 نفر بودند که در مقابل چند لشکر عراق عقب نشینی نکردند بعد از سقوط جزایر9نفر بازگشتند2نفر اسیر و وی به همراه3 نفر دیگر مفقودالاثر گردیدند. سرنوشت علی در پرده ای از ابهام فرو رفت اما در سال88 در پی تفحص پیکر شهدا درمناطق عملیاتی پیکر این سردار شهید به همراه سه تن از یاران وفادارش یافته و یوسف هور بعد از22 سال غربت و گمنامی به آغوش وطن بازگشت.

بن بست شکن جنگ

بن بست شکن جنگ بود و با تغییر روش در نحوه عملیات ها در جبهه های جنگ باعث فریب دشمن و جلوگیری ازشکست های مکرر در عملیات رمضان و والفجر مقدماتی در سال 61 شد و با شناسنائیهای دقیق در هورالعظیم توانست طراحی کلی عملیات پیروزمندانه خیر و بدر را داشته باشد.

تشکیل و راه اندازی سپاه ششم امام جعفر صادق(ع)

بعد از عملیات فاو مأموریتی جدید جهت تشکیل و راه اندازی  سپاه ششم امام جعفرصادق(ع)ایران که شامل استانهای خوزستان،لرستان و لشگر 5 نصرمشهد بود به این شهید بزرگوار داده شد.

سپهبد جوان

بعد از عملیات فاو علی هاشمی فرمانده سپاه ششم کشور کردیم.که سپاه و بسیج خوزستان ،لشگر 5نصر و سه چهار تیپ دیگر زیرنظرش بود و در نتیجه ایشان از قرارگاه نصرت  یک درجه بالاتر آمد در حقیقت با تشکیل سپاه ششم باید به وی سپهبد شهید گفت در آن زمان تنها یک سپاه رزمی تشکیل شده بود که فرمانده آن علی هاشمی بود.این درجه در ارتش های رسمی جهان سپهبدی میباشد.(به روایت دکتر محسن رضائی فرمانده وقت سپاه)

تشکیل و راه اندازی قرارگاه بکلی سری نصرت(سری ترین قرارگاه جنگ):

در سال سوم جنگ زمانی که به بن بست جنگی رسیده بودیم آقا محسن رضائی، علی هاشمی را به فرماندهی قرارگاه بکلی سری نصرت انتخاب نمود.آنجا فرماندهی میخواست که هم بینش عملیاتی داشته باشد هم اطلاعاتی و کسی جز علی هاشمی نبود در واقع او پیچیده ترین و پر رمز و رازترین قرارگاه جنگ ،قرارگاه  نصرت را تشکیل داد.

او به نیروهایش اعتماد به نفنس می داد.بسیار شجاع بود و در ماجرای هور نیروهای بومی آموزش ندیده محلی و تعدادی از بچه های خوزستان را بکار گرفت و از آنها در اندک زمانی نیروهای ورزیده و کارآزموده  ای ساخت.

هرجا مشکلی بوجود می آمد فکر می کرد و راه حل می داد.

قدرت سازماندهی بسیباری داشت.

علی هاشمی  و دوستانش به هور مسلط شده بودند و ثمره یک سال زحمت بچه های قرارگاه نصرت اولین عملیات آبی-خاکی جنگ و اولین عملیاتی که در سطح بسیار وسیعی تیپ و لشگرها توانستند از آب،باتلاق و نیزار ها عبور کنند.در این عملیات یک نیروی پیاده از آبی عبور می کرد که 15 کلیومتر  پشت سرش آب ، باتلاق و نیزار بود، که در نوع خود در تاریخ جنگهای جهان بی نظیر است.

ثمره عملیات خیبر تصرف دو جزیره شمالی و جنوبی مجنون بود که دارای58 حلقه چاه نفت بود. کار مداوم در سرما و گرما و سختی های هور باعث طراحی و اجرای عملیات بدر و مجموعه  عملیات قدس شد. از دیگر اقدامات قرار گاه نصرت، شناسایی مناطق، از هورالعظیم گرفته تا جاده بغداد و بصره بود. همچنین شناسایی های برون مرزی تا عمق عراق از جمله شهر های مقدس نجف، کربلا و سامرا از دیگر اقدامات این قرار گاه بود.

بعد از عملیات های بزرگ خیبر و بدر رزمندگان قرارگاه نصرت شیوه جدیدی برای مقابله با دشمن آغاز کردند و بر سراسر هور مسلط شدند. حاج علی مدام به قرارگاه سرکشی می کرد وشخصاً پیگیرمسائل بود.

رجعت :

در سال 89 پس از تفحص پیکر شهدا در مناطق عملیاتی پیکر این سردار شهیدبه همراه سه تن از یاران وفادارش پیدا شد و با انجام آزمایش های DNA، صحت انتصاب این پیکر به سردار سرلشکر شهید حاج علی هاشمی تائید شد و یوسف هور بعد از 22سال غربت و گمنامی به آغوش وطن بازگشت.

تا این که در روز 89/2/19 در اخبار سراسری سیما خبر کشف و رجعت این پرستوی مهاجر اعلام شد.حاج علی هاشمی مزد سال ها مجاهدت ،اخلاص و در راه ولایت فقیه بودن خویش را گرفت. سالها گذشت تا پس از 22 سال انتظار،خبر رسید سردار گمنام هور،سردار گمنام خیبر و بدر در همان نیزارهای هور شهید شده است.او در حالیکه شال سبز به پهلو بسته بود،بازگشت تا به منتظران بازگشت خود و همه مردم پیامی را در دهه چهارم انقلاب بدهد.

حاج علی از معدود فرماندهان شهید 8سال جنگ تحمیلی است که در تمامی دوران دفاع مقدس از ابتدا تا انتها، حضور موثر داشت و مخلصانه و بی ریا  از حریم این مرز و بوم دفاع جانانه کرد.

یاد و نامش گرامی و راهش همواره پر رهرو باد

شادی روح پاکش صلوات


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج