سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

چگونگی برخورد انسان‌ها با گناه

آیت‌الله خاتمی تشریح کرد؛

چگونگی برخورد انسان‌ها با گناه
امام جمعه موقت تهران درباره چگونگی برخورد انسان‌ها با گناه، گفت: شب قدر بهترین فرصت برای توبه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، شب گذشته در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، گفت: قلب ماه مبارک رمضان شبهای قدر است.

وی افزود: در روایات شب‌های 21 و 23 بسیار توصیه شده است تا این شب‌ها را دریابیم.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه انسان‌ها در برخورد با گناه چند دسته هستند، ابراز کرد: دسته اول گناهی را که انجام داده‌اند نمی‌پذیرند و اقدام به توجیه می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران درباره دسته دیگر، اظهار داشت: این دسته گناه خود را توجیه نمی‌کنند اما گناه خود را با گناه دیگران مقایسه می‌کنند این رفتاری زشت است زیرا این افراد گناه و معصیت خود را کوچک و گناه دیگران را بزرگ می‌پندارند.

وی دسته دیگر را مربوط به ناامیدان از توبه دانست و گفت: این افراد از بخشش گناهشان ناامید هستند و تصور می‌کنند دیگر نمی‌توانند توبه کنند امام علی(ع) فرمودند: خداوند همه گناهان انسان توبه کننده را می‌بخشد.

آیت‌الله خاتمی بیان داشت: دسته چهارم گناه را توجیه نمی‌کنند و گناه خود را هم با دیگران مقایسه نمی‌کنند و از بخشش خداوند نیز ناامید نیستند اما این افراد توبه را به تاخیر می‌اندازند و تصور می‌کنند که برای توبه وقت بسیار است در حالی که از زمان مرگ خود غافل هستند.

امام جمعه موقت تهران در پایان خاطرنشان کرد: این دسته افراد بعد از انجام گناه به سرعت به محضر خداوند می‌روند و ابراز پشیمانی و ندامت می‌کنند. خداوند در قرآن کریم مردم را به انجام عمل خیر و اینکه در انجام عمل صالح از دیگران پیشی بگیریم توصیه می‌کند بنابراین شب قدر فرصت مغتنمی برای توبه است./813/پ۲۰۳/ب۱

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج