سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

چه کسی هزینه تماس اوباما و روحانی را می‌پردازد؟

 پس از انتشار خبر مکالمه تلفنی رئیس جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر، بازتاب بین المللی گسترده این رویداد به تیتر اول بسیاری از رسانه ها تبدیل شد.

اما با انتشار سخنان رد و بدل شده میان طرفین این مکالمه تلفنی، جای این سوال باقیست که چه ضرورتی برای چنین مکالمه ای و در چنین زمانی وجود داشت؟ سخنانی که نه تنها مطلب جدیدی در آنها نبود بلکه موجب جنجال برخی رسانه های خارجی نیز برای مشخص شدن اینکه کدام یک از طرفین درخواست کننده تماس تلفنی بوده است به همراه داشت و این رسانه ها از درخواست ایران برای چنین مکالمه ای خبر دادند.
در همین زمینه دکتر فواد ایزدی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین الملل و آمریکا در گفتگو با خبرنگار فرهنگ نیوز، با اشاره به اینکه در کشور آمریکا تصمیم گیرنده نهایی کنگره است، دولت روحانی را از غفلت از این موضوع برحذر داشته و افزود:
” اینکه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی شاهد پویایی و تحول باشیم، در نهایت مساله خوبی است؛ اما باید دید در عمل دولت آمریکا چقدر می تواند به دغدغه های ایران توجه نماید و آیا این نگاه دوباره به سیاست آمریکا در قبال ایران نتیجه اش رفع تحریم ها خواهد بود یا خیر.
در غیر این صورت گفتگو و مذاکره به تنهایی مشکلی را حل نخواهد کرد و اگر قرار بود تلفن و دیدار به خودی خود مفید باشد، در حال حاضر می باید وضعیت مردم فلسطین بسیار مطلوب می بود زیرا ۲۱ سال است که حکومت خودگردان فلسطین در حال گفت و گو و مذاکره با آمریکا و رژیم صهیونیستی است، اما در عمل این مذاکرات هیچ نتیجه مثبتی برای مردم فلسطین نداشته است و دولت جمهوری اسلامی نباید اشتباه دولت خودگردان یعنی مذاکره برای مذاکره را تکرار نماید.
لذا نیاز است شناخت درستی از ساختار سیاسی آمریکا داشته باشیم؛ گفتگوی با قوه مجریه بدون توجه به کنگره در نهایت تاثرگذار نخواهد بود زیرا در ساختار سیاسی آمریکا در نهایت کنگره است که حرف اول را می زند و  این تحریم هایی هم که بر ایران اعمال شده است توسط قوه مقننه بوده و در نهایت باید دید که این قوه در نهایت قادر به رفع این تحریم ها هست یا خیر و تا کنون در این حوزه ما هیچ پیشرفتی نداشته ایم.”
* به نظر شما هدف از تماس دقیقه ۹۰ اوباما با دکتر روحانی چیست و آیا حاوی پیام خاصی بوده یا جنبه تبلیغاتی داشته است؟
“بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی درخواست کننده این تلفن طرف ایرانی بوده و در مقابل درخواستی که اوباما برای دیدار حضوری آن هم به صورت گذری داشته است و طرف ایرانی نپذیرفته است، طرف ایرانی درخواست گفتگوی تلفنی داشته و این گفتگو انجام شده است. این سوال باید از مقامات ایرانی پرسیده شود که چرا در آخرین لحظات حضور در نیویورک خواستار تماس تلفنی با اوباما بوده اند؟ به نظر می رسد طرف ایرانی علاقمند به بازنگری در سیاست فعلی آمریکا در قبال ایران است و با ذهنیت اثرگذاری بر سیاست های آمریکا این تماس را صورت داده اند؛ اما برای مشاهده تاثیر این تماس باید منتظر بود و دید که آیا آمریکایی ها در عمل هم حرکت مثبتی انجام می دهند و یا اینکه فقط در صحبت ها نرم تر صحبت می کنند.”
* با توجه به سخنان مقامات آمریکایی که اظهار داشته اند ما منتظر عکس العمل ایران هستیم و باید ببینیم ایران سطح غنی سازی را کاهش می دهد یا خیر، به نظر شما آیا آمریکا از مواضع استکباری خود عقب نشینی خواهد کرد و تحریم های غیرقانونی خود بر علیه ایران را متوقف خواهد نمود؟
“خطوط قرمز ایران مشخص است و مقامات ایرانی هم بر این خطوط بارها تاکید نموده اند و اگر آمریکا پافشاری بر شکستن این خطوط قرمز نماید نشان دهنده این است که در این گفتمان جدید و نرم ترشان صادق نیستند و این گفتمان نوعی عملیات روانی محسوب می شود.
آینده را هم نمی شود صد درصد پیشبینی کرد و با توجه به وضعیت فعلی و مباحث ذکر شده نمی توان خیلی خوشبین بود که تحریم ها در آینده نزدیک برداشته شود.”
** اکنون به نظر می رسد آمریکا سعی دارد ایران را در دام دیپلماسی خود یعنی «مذاکره برای مذاکره» بیندازد و با این رویکرد پیامی را در سرتاسر جهان برای همه مستضعفان و ملت های آزاده مخابره نماید که جمهوری اسلامی هم پس از ۳۴ سال مقابله با آمریکا به عنوان سردمدار استکبار جهانی سرانجام ناچار به مذاکره و سازش شده است و شما هم سرنوشتی جز این نخواهید داشت.

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج