سه شنبه 26 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

چرا ایران باید مذاکرات را ادامه دهد؟

دستیابی جمهوری اسلامی به توانمندی غنی­ سازی اورانیوم در سانتریفیوژهای ساخت داخلی با تکیه بر توان دانشمندان و مهندسان جوان ایرانی خود یکی از شاخص­ های اصلی رشد علم و صنعت در کشورمان محسوب می شود. چرا که هم­ اکنون تعدادی انگشت شمار از کشورهای جهان هستند که در چنین ترازی از علم و تکنولوژی قرار دارند. اما بهانه جویی آمریکایی ها و غربی ها با مدعای خطر ساخت تسلیحات هسته ای توسط ایران باعث برکات دیگری نیز شده است. پافشاری کشورهای قدرتمند(بخوانید زیاده خواه معدود) جهانی در ممانعت از افزایش گستره بهره برداری ایران از این فنآوری های نوین موجب رشد تشخص یابی هویتی نسل جوان ایرانی و پررنگ تر شدن مولفه های فرهنگی تمدنی ایران اسلامی شده است.

غربی ها علی الخصوص آمریکایی ها با گرفتن ژست اخلاق مدارانه و داعیه داری پاسداری از صلح و ثبات جهانی خواستار مسئولیت پذیری و پاسخگویی ایران درباره فعالیت های هسته ای اش هستند. مشروعیت سازی نظام سلطه جهت زیاده طلبی خویش تا یک زمانی مبتنی بر اهرم، قایق های توپدار بود، ولی امروزه مناسبات حقوقی جهانی، زیرساخت­ های تجاری و توانایی های رسانه ای، را به مانند روکشی فریبنده و پیچیده برای تحمیل خواسته هایشان به دیگر کشورها استفاده می کنند. حمله به عراق و افغانستان، هر دو با شعار مبارزه با تروریسم، دفاع از آزادی و گسترش دموکراسی در جهان صورت گرفت. آنان اکنون استفاده ایران از فنآوری هسته ای را موجب وقوع رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه می شمارند.

آمریکایی در ادامه مبتنی بر راهبرد دوگانه فشار و مذاکره، به صورت تلویحی از امکان بهره گیری گزینه نظامی برای مجبور کردن ایران به توقف استفاده از فنآوری های هسته ای، یاد می کنند. البته این سخن در یک معنا گزافه نیست چرا که دیپلماسی و جنگ در نگاه رئالیستی روابط بین الملل یک ماهیت دارند. دیپلماسی ادامه جنگ است.

بر اساس تجارب تاریخی در جهان و تاریخ سی و پنج ساله جمهوری اسلامی ایران غربی ها نه در مدعای خود صداقت دارند و نه در ضروریات استفاده از روش های دیپلماتیک در حل مسائل بین المللی. چرا که پایبندی به تعهدات را فقط برای کشور مقابل خواستارند. در سال ها تعامل دیپلماتیک با غربی ها، از مذاکرات ایرانی ها با سازمان ملل برای مجبور کردن عراق به پذیرش مسئولیت جنگ و آتش بس، سپس گفتگوهای انتقادی زمان آقای هاشمی رفسنجانی و سپس مذاکرات هسته ای دوره آقای خاتمی یک نکته را به اثبات رسیده است که جهان سلطه به هیچ وجه حاضر به دادن امتیاز و پذیرش هویت اسلامی انقلابی ایران نبوده و نیست.

حال سوال اینجاست که چرا باید به مذاکره و مسیر دیپلماتیک ادامه داد؟

میز مذاکره لزوما جایی برای یک گفتگوی منطقی و همکاری مشترک برای بهبود روابط نیست. گاهی این میز برای سنجش قدرت منطقی و سنجش اعتماد به نفس دولتمردان یک کشور برقرار می شود که تا چه میزان توان جمع بندی و ارزیابی از قدرت های درونی ملت و دولت خود را داشته و در چه ترازی عرضه دفاع از مطالباتشان را دارند. سازوکارهای سخت گیرانه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در سال های متوالی در گزارش های خود هیچگاه به انحراف و تخلف در مسیر استفاده صلح آمیز هسته ای را اعلام نکرده است، بلکه صرفا مدعی شده که نگرانی ها باقی است و یا اینکه ایران همکاری های خارج از معاهدات بین المللی را انجام نمی دهد. لذا مهمترین راهبردی که غرب برای به شکست کشاندن جمهوری اسلامی در سطح جهان بدست گرفته شکست دادن چهره منطقی و عقلانی ملت ایران است. آنان با منزوی دانستن جمهوری اسلامی و غیرمنطقی توصیف کردن خود را هواداران گفتگو و عقلانیت نشان می دهند.

حال به نظر می آید جمهوری اسلامی نیز توانسته با اعتماد به دو منبع مهم قدرت خود، دو نقطه راهبردی را هدف گرفته اند. منبع قدرت اول چارچوب و مبانی قابل دفاع رفتاری خود برای ایستادگی در برابر زیاده خواهی بی پایان قدرت های سلطه گر است. منبع دوم ملت شریف و شجاع ایران هستند که سرمایه اجتماعی خود را در محافظت از دستآوردهای جوانان خود می دانند و روز به روز بر آن می افزایند. نقطه اول هجمه به مبانی مشروعیت اخلاقی آمریکا و غرب در پاسداشت صلح و امنیت جهانی. نقطه دوم برجسته ساختن توان ملت ایران در حفظ دستآوردهای خود است.

برای دستیابی به این اهداف نیز دو راهکار اصلی را در پیش گرفته اند، اول تجاوب به پیشنهادات مجمل و غیرمتوازن غربی‎ها با بسته های تکمیلی و تشریحی. غربی ها مدت­ هاست که انتظار پاسخ های دلبخواه خود را ندارند لذا بهترین پاسخ مذاکراتی برای آنها به بن بست کشیده شدن و بی ثمر شدن مذاکرات از سوی ایران است. هر چند متأسفانه از داخل نیز به دلیل تقدم مسائل جناحی و یا کوتاهی افق دید، چنین زمزمه ها و زمینه چینی هایی دیده می شود. لذا مذاکره کنندگان ایرانی توانسته اند با تسلط به مباحث حقوقی، فنی و شناخت ظرفیت های سیاسی اقتصادی و امنیتی جمهوری اسلامی جواب هایی فراتر و جامع تر از بسته های طرف غربی ارائه کنند و عملاً موجب ناتوانی سازوکار «شش کشور قدرتمند» در اتخاذ تصمیمات راهبردی شوند.

دوم بردن میز مناظره و محاکمه غربی ها در میان ملت های مسلمان و مستقل جهان. ایران باید چراغ میز گفتگو با «شش قدرت» را تا جایی که این اهداف محقق می شوند در برابر چشم جهانیان روشن نگه دارد و هر چه بیشتر برتری جویی و دروغگویی آنان را با ادبیات دیپلماتیک بازخوانی کند. در مذاکرات آلمآتی 2 دکتر جلیلی در دانشگاه فارابی قزاقستان راه حل این قضیه را در یک کلمه خلاصه کردند: اعتراف به حق قانونی ملت ایران در غنی سازی صلح آمیز هسته ای برشمردند. البته غربی های می دانند که اگر به همین یک امر مسلم و قطعی نیز اذعان کنند، روند عدالت خواهی دیپلماتیک ایران دوچندان شده و خواستار عذرخواهی طرف غربی از فشارهای به ناحق وضع شده علیه خود خواهد شد.

امروزه جمهوری اسلامی ایران با وقوع بیداری اسلامی و شکست های مکرر اسرائیل و بحران فراگیر اقتصادی اروپا و آمریکا در نقطه اوج قدرت خود قرار گرفته است. پیشرفت های صنعتی، اقتصادی و علمی کشور امروزه در برابر سخت ترین تحریم ها همچنان ادامه دارد. به تبع باید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را در قالب دیپلماتیک نیز به نمایش گذاشت. ایران در آستانه اکثریت قریب به اتفاق هر دور از مذاکرات یک توانمندی جدید علمی، صنعتی و یا طبیعی را اعلام کرده است. پیامی صریح مبنی بر روند رو به جلوی پروژه ای استفاده از فنآوری هسته ای. راه اندازی سایت جدید فردو، ساخت و بکار گیری سانتریفیوژهای نسل جدید، اعلام کشف معادن جدید اورانیوم از این قسم اند. مضافا به اینکه غنی سازی های 3.5 درصدی و 20درصدی نیز همچنان به کار خود ادامه می دهند. مقاومت در برابر فشار ولی با حفظ روند پیشروانه.

یک زمانی برای اعتمادسازی برای غربی ها مونتاژ قطعات سانتریفیوژها در ایران متوقف شده بود دو سال قبل آنها خواستار خروج سوخت 3.5درصدی از ایران بودند و امروز  غربی ها برای توقف 6 ماهه غنی سازی 20درصدی با ایران چانه زنی می کنند. هر چند باید مجدد متذکر شد که در تمام این مدت طرف مقابل هیچ گاه حاضر به پرداخت مابه ازای واقعی این درخواست ها نبوده است. چیزی که حضرت امام خمینی رحمة الله علیه از آن به عنوان استکبار و برتری جویی آمریکا و قدرتمندان عالم یاد می کردند.

مطلب از: ياسر انصاري

منبع: رجانیوز


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج