چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

پرونده هسته‌ای رو به حل شدن می‌رود

 در آخرین نشست خبری با رسانه‌ها صالحی : پرونده هسته‌ای رو به حل شدن می‌رود

وزیر امور خارجه دولت دهم تصریح کرد: اطمینان داشته باشید پرونده هسته‌ای به جایی رسیده که از این به بعد شاهد حل و فصل این پرونده خواهیم بود.
علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار و در پایان وزارتش ضمن قدردانی از خبرنگاران و رسانه‌ها به سؤالات آنها پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه، موضوع هسته‌ای را موضوع حساسی خواند که از سال 2001 به طور جدی مطرح شد و از آن زمان در وزارت خارجه بود و افزود: به توصیه این وزارتخانه این پرونده به شورای عالی امنیت ملی منتقل و آقای روحانی عهده‌دار آن شد.
صالحی با اشاره به دبیری علی لاریجانی و سعید جلیلی پس از حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی، خاطرنشان کرد: تصمیم‌سازی در بحث هسته‌ای در جمهوری اسلامی متعلق به یک سازمان نیست.
وی با ذکر این نکته که سعید جلیلی بر اساس اجماع نظام کار را به پیش برد، اظهار داشت: دستشان درد نکند، به خوبی مسئولیت را انجام داد.
صالحی با بیان اینکه مسئله هسته‌ای به سرانجام نرسیده و هنوز پرونده باز است، یادآور شد: البته به جاهای خوبی رسیده بود و 1+5 برای اولین بار از خود انعطاف نشان دادند. چیزی نیست که جمهوری اسلامی در عرصه فناوری هسته‌ای به دست نیاورده باشد.
وی با طرح این سؤال که آنها می‌خواهند چه چیزی را متوقف کنند؟ عنوان کرد: جمهوری اسلامی با مقاومتی که نشان داد، در بحث هسته‌ای پیشرفت شایانی کرد و پس از فتوای مقام معظم رهبری در حرام بودن سلاح‌های هسته‌ای، آنها متوجه شدند که راهی بجز تعامل با ایران نیست.
وزیر خارجه دولت دهم با اشاره به دومین نشست ایران و 1+5 در آلماتی که به آلماتی 2 معروف شد، اظهار داشت:‌ در این نشست گامی دیگر برداشته شد و اگر ادامه می‌یافت که انشاءالله ادامه خواهد یافت، شاهد برداشته شدن قدم‌های مثبتی در نشست‌های بعدی خواهیم بود.
صالحی اضافه کرد: اطمینان داشته باشید که پرونده هسته‌ای به جایی رسیده که از این به بعد شاهد حل و فصل این پرونده خواهیم بود.
وی با اشاره به نشانه‌هایی که در این زمینه به دست آورده، عنوان کرد:‌به لطف خدا انشاءالله پرونده هسته‌ای رو به حل شدن خواهد بود و این قطعی است.
توافقات هسته‌ای جدید با روس‌ها
به گزارش فارس ،وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر انحلال سازمان انرژی اتمی و الحاق آن به وزارت نیرو، با بیان اینکه اطلاعی در این زمینه ندارم، گفت: کسی این موضوع را با بنده به عنوان یک مسئول مطرح نکرده است. شاید تصور این است که برخی سازمان انرژی اتمی را سازمانی می‌دانند که فعالیت‌های تجاری انجام نمی‌دهد در حالی که محور حیات این سازمان نیروگاه بوشهر است و این سازمان اهداف تجاری را دنبال می‌کند.
صالحی با بیان اینکه صحبت‌های اولیه با روس‌ها برای ساخت چندین نیروگاه مطرح شده، گفت: به زودی تفاهم‌‌نامه‌ای در این زمینه امضا خواهد شد.


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج