پنجشنبه 31 مرداد 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

ويژگي‌هاي سياسي الهي مسئولان در خط امام3

با محرومان بمانيد
«… در اين فرصت به همه مسئولان کشور تذکر مي‌دهم در تقدم ملاکها، هيچ ارزشي و ملاکي مهمتر از تقوا و جهاد در راه خدا نيست… در يک کلام مصلحت پابرهنه‌ها و گودنشينها و مستضعفين، بر مصلحت قاعدين در منازل و مناسک و متمکنين و مرفهين گريزان از جبهه و جهاد و تقوا و نظام اسلامي مقدم باشد و نسل به نسل و سينه به سينه شرافت و اعتبار پيشتازان اين نهضت مقدس و جنگ فقر و غنا محفوظ بماند و بايد سعي شود تا از راه رسيده‌ها و دين به دنيافروشان چهره کفرزدايي و فقرستيزي روشن انقلاب ما را خدشه‌دار نکنند و لکه ننگ دفاع از مرفهين بي‌خبر از خدا را بر دامن مسئولان نچسبانند و آنهايي را در خانه‌هاي مجلل، راحت و بي‌درد آرميده‌اند و فارغ از همه رنجها و مصيبتهاي جانفرساي ستون محکم انقلاب و پابرهنه‌هاي محروم. تنها ناظر حوادث بوده‌اند و حتي از دور هم‌دستي برآتش نگرفته‌اند نبايد به مسئوليت کليدي تکيه کنند که اگر به آنجا راه پيدا کنند چه بسا انقلاب را يک‌شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت ايران را برباد دهند(1) روشني، صراحت و بي‌پيرايگي رهنمودهاي فوق به مسئولين نظام اسلامي، راه هرگونه توجيه‌هاي غلط را مسدود مي‌کند، معمار انقلاب جهاني اسلام مثل هميشه به مسئولين يادآور مي‌شوند که نبايد رهنمودهاي فوق را بعنوان يک شعار زيبا و مردم فريب تلقي کنند و در راستاي تحقق عملي رهنمودهاي فوق بمردم هشدار ميدهند که بايد رهنمودهاي فوق را در زندگي روزانه مسئولين پي‌گيري کنند.
«خلاصه کلام اينکه بيان اين واقعيت که در حکومت اسلامي بهاي بيشتر و فزون‌تر از آن کسي است که تقوا داشته باشد نه ثروت و مال و قدرت و همه مديران و کارگزاران و رهبران و روحانيون نظام و حکومت عدل موظفند که با فقرا ومستمندان و پابرهنه‌ها بيشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه رفاقت داشته باشند تا متمکنين و مرفهين. و در کنار مستمندان و پابرهنه‌ها بودن و خود را در عرض آنان دانستن و قرار دادن افتخار بزرگ است که نصيب اوليا شده و عملا به شبهات و القائات خاتمه مي‌دهد… خدا نياورد آن روزي را که سياست ما و سياست مسئولين کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومين و رو آوردن به حمايت از سرمايه‌داران باشد و گروه اغنيا و ثروتمندان از اعتبار و عنايت بيشتري برخوردار شوند. معاذالله که اين با سيره و روش انبيا و اميرالمومنين و ائمه معصومين-عليهم‌السلام سازگار نيست…»(2)
روش عملي فوق که از سلوک راه ‌‌انبيا و اميرالمومنين و ائمه‌معصومين الگو گرفته موجب مي‌گردد که مسئولين درد آشنا با امت حزب‌الله و مسائل و مشکلات جامعه در ارائه طرحهاي کلان و تبيين جهت‌گيري اسلام در راستاي حفظ منافع آنان گام بردارند.
«… ارائه طرحها و اصولا تبيين جهت‌گيري اقتصاد اسلام در راستاي حفظ منافع محرومين و گسترش مشارکت عمومي آنان و مبارزه اسلام با رزاندوزان، بزرگترين هديه و بشارت آزادي انسان از اسارت فقر و تهيدستي به شمار مي‌رود…»(3)
سلوک انبيايي مسئولان نظام در همدلي و هم‌‌راهي با پابرهنه از ديدگاه امام، هشداري است به مرفهين و زراندوزان که راه توحيدي بندگي حق و رسيدن به رستگاري را نه در تفرعن‌هاي جاهلي بلکه در خدمت و همراهي با محرومان و پابرهنگان با الگو گرفتن از مسئولين متعهد را بياموزند…
«… بيان اين حقيقت که صاحبان مال و منال در حکومت اسلامي هيچ امتياز و برتري از اين جهت بر فقرا ندارند و ابدا اولويتي به آنان تعلق نخواهد گرفت. مسلم راه شکوفايي و پرورش استعدادهاي خفته و سرکوب شده پابرهنگان را فراهم مي‌کند و تذکر اين مطلب که ثروتمندان هرگز بخاطر تمکن مالي خود نبايد در حکومت و حکمرانان و اداره‌کنندگان کشور اسلامي نفوذ کنند و مال و ثروت خود را بهانه فخرفروشي و مباهات قرار بدهند و به فقرا و مستمندان و زحمتکشان، افکار و خواسته‌هاي خود را تحميل کنند، اين خود بزرگترين عامل تعاون و دخالت دادن مردم در امور و گرايش آنان به اخلاق کريمه و ارزشهاي متعالي و فرار از تملق‌گوئيها مي‌گردد و حتي بعضي از ثروتمندان را از اينکه تصور کنند مال و امکاناتشان دليل اعتبار آنان در پيشگاه خداست متنبه مي‌کند…»(4)

ابراهيم حاجي‌محمدزاده
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) صحيفه امام جلد 20 ص333
(2) صحيفه امام جلد 20 ص 341
(3) صحيفه امام ج 20 ص340
(4) صحيفه امام ج20 ص341

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج