سه شنبه 26 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

ويژگي‌هاي سياسي الهي مسئولان در خط امام2

تزکيه مسئولين تنها راه
امام(ره) با تعهد بر وراثت راه انبيا و اولياء در عصر غيبت و با تکيه بر فطرت الهي انسانها نشان مي‌دهد تنها راه حل و مقابله با توطئه‌ها و فتنه‌ها، پيروي از روش انبيا در بازسازي تعهد سياسي الهي انسانهاست و با تبيين علمي الگوي والاي قرآني لااکراه في‌الدين قدتبين الرشد راه فراهم آوردن زمينه حکومت فرج قائم آل محمد فراهم نمايند.
بعنوان نمونه قاطعيت و کوتاه نيامدن امام در حفظ اصول و مباني الهي انقلاب اسلامي که نهايتاً نيز منجر به حضور آگاهانه همه جانبه مردم در صحنه و خنثي شدن توطئه بني‌صدر و حمايت کنندگان خارجي‌اش گرديد و بني‌صدر و مهم‌ترين متحد او منافقين چاره‌اي جز فرار از ايران نمي‌بينند الگوي اتمام حجت برمبناي فطرت الهي انسان است که آگاهانه بايد يا هدايت و يا ضلالت را انتخاب نمايند. اين روش حضرت امام را در فتنه علني و رودرروي بني‌صدر و متحدانش که از 14 اسفند 1359 در دانشگاه تهران تا تاريخ 20/3/1360 که حضرت امام(ره) عزل بني‌صدر از فرماندهي کل قوا را صادر نمودند جريان داشت، مي‌توان ديد.حضرت امام(ره) در 11/3/1360 در جمع اقشار مختلف با ارجاع همه انسانها به فطرت الهي‌شان و آفات عدم تزکيه و عواقب آن بخصوص در مسئولين مکرراً هشدار مي‌دهند.
«… آنهايي که بعثت را يک بعثت الهي مي‌دانند و انگيزه بعثت را هدايت همه خلق مي‌دانند. بايد به غايت بعثت توجه کنند، به انگيزه بعثت توجه کنند که خود خدا انگيزه بعثت را فرموده است، فرموده است، يتلوا عليهم آياته و يزکيهم و يعلمهم الکتاب و الحکمه تزکيه براي اين است که نور هدايت در انسان واقع بشود، تا تزکيه نشديد، طغيان براي شما حاصل خواهد شد. تا تزکيه نشده‌ايد علم براي شما خطرناک است، خطرناکتر از هر چيزي، تا تزکيه نشده‌ايد، مقام براي شما خطرناک است و شما را به هلاکت دنيايي و اخروي مي‌کشاند، … انگيزه بعثت تزکيه نفوس بوده است و تزکيه نفوس به اين است که خودخواهيها برود از بين، خودبيني‌ها برود از بين، رياست طلبيها برود از بين و به جاي همه خداي تبارک و تعالي و هواي براي خدا بنشيند…بايد آرامش را به هر نحو که هست در کشور ايجاد کنند و اين آرامش از رده بالا بايد شروع بشود. مادامي که در رده بالا آرامش نيست، پايينها آرامش پيدا نمي‌کند.
… همه مکلفيم که تزکيه بشويم تا بتوانيم از نور الهي و نور قرآن استفاده کنيم لکن اين تزکيه براي دولتمردان و رده‌هاي بالا لازمتر است، تا براي امثال ماها، ما اگر تزکيه نشويم يک حد محدود را به فساد مي‌کشيم يا خود را به فساد مي‌کشيم و آنها اگر تزکيه نشوند و خودخواهيها را کنار نگذارند يک کشور را، بلکه کشورها را، ممکن است به فساد بکشند…»(1)
متأسفانه رهنمودهاي پيامبرگونه امام نه تنها در رئيس جمهور بني‌صدر اثري نبخشيد بلکه او به منيت‌ها و عدم فرار از خود ادامه داد و سلوک انبيايي امام(ره) را دليل بر ضعف نظام تلقي مي‌کرد. تا تاريخ 1/4/1360 که مجلس به عدم کفايت سياسي او رأي داد و مورد تأييد امام قرار گرفت امام همواره بعنوان يک طبيب روحاني در خلوت و جلوت او را نصيحت و به عواقب عدم تزکيه هشدار مي‌داد «من نتوانستم و مي‌خواستم و واقعاً مي‌خواستم و متأثرم از اينکه به دست خودشان اينها گور خودشان را کندند… من چندين بار به اين آقا (بني‌صدر) گفتم آقا اين جمعيت تو را به باد فنا مي‌دهند اين افرادي که دور تو جمع شده‌اند، بعضي از اينها، يک گرگهايي هستند که تو را به باد فنا مي‌دهند… 25/3/1360»(2)
«ما نمي‌خواستيم که در يک کشور بپا خواسته اسلامي ما يک همچو اشخاصي باشند و بيايند و گوش به حرفها ندهند و مصلحت‌هايي که ما براي آنها، پيش پاي آنها مي‌گذاشتيم گوش ندهند و کار را به جايي بکشند آنهايي که ديروز به آنها پشتوانه بودند امروز دشمن آنها باشند! اينها نشناختند اسلام را، و نشناختند اين ملت اسلام را اينها خيال مي‌کردند که همان طوري که در غرب و يا شرق گروه سياسي، بازيهاي سياسي مي‌کنند و مردم را با بازيهاي سياسي گول مي‌زنند و بسيج مي‌کنند مي‌توانند در ايران هم با آن بازيهاي سياسي مردم را متفرق کنند و جدا کنند و در مقابل اسلام و جمهوري اسلامي بسيج کنند… دستهايي در کار بود و گرگهايي بود در بين آنها که نگذاشتند آن مطالبي را که من مي‌خواستم نشود، … من قبلاً هم گفته بودم که اگر من احساس بکنم آن چيزي که به شما داده‌ام پس مي‌گيرم…»

ابراهيم حاجي‌محمدزاده
______________________________
(1) صحيفه امام جلد 14 ص 393
(2) صحيفه امام جلد 14 ص 461
(3) صحيفه امام جلد 14 ص 487

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج