پنجشنبه, تیر ۲۸, ۱۳۹۷
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

وقتی دولت روحانی خودش ساز ناهمدلی می‌زند

نماینده تهران در مجلس به بیان جزئیات جدیدی از نشست غیرعلنی نمایندگان با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی پرداخت.

 حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سایت شخصی خود یادداشتی با عنوان «وقتی دولت روحانی خودش ساز ناهمدلی می‌زند» را منتشر کرده است.

 متن این یادداشت به شرح ذیل است:

 ۲۰ فروردین امام خامنه‌ای در دیدار با مداحان کشور مطالبه و دستور غیرعلنی خود در خصوص ارائه جزئیات مذاکرات و فکت‌شیت توافقنامه لوزان را علنی کردند و کمی صریح‌تر از آنچه آقای صالحی در جلسه غیرعلنی گفته بود، ارائه جزئیات توافقنامه به مردم را مصداق همدلی دانستند.

 اکنون از آن روز که رهبر معظم انقلاب چنین تکلیفی را متوجه دولت و تیم مذاکره‌کننده کرده‌اند، ۲۰ روز می‌گذرد اما هنوز جزئیات این توافقنامه یا همان فکت‌شیت در اختیار مردم و نخبگان قرار نگرفته است و در کمال تعجب از زبان دولت می‌شنویم که قصد عمل کردن به این فرمان رهبری انقلاب را ندارد!

 ۱۳ فروردین امسال مارش پیروزی به مناسبت توافقنامه لوزان سوئیس توسط دولت نواخته شد. برخی آنقدر هول شدند که بدون اطلاع از محتوا و جزئیات آنچه توافق شده بود، پیام تبریک برای رهبر انقلاب فرستادند و این در حالی بود که چند روز بعد، مشخص شد همه اینها فقط یک فضاسازی کاذب بوده است.

 دولت‌مردان وقتی در برابر انبوه انتقادات وارد به آنچه از این توافقنامه منتشر شده بود، پاسخی نداشتند، اعلام کردند که هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

 اما این ادعا هم واقعیت نداشت، چرا که رئیس‌جمهور محترم بارها و بارها در آن چند روز از نتایج «توافقی» در لوزان سوئیس یاد می‌کرد که تنها طرف مقابل میز مذاکره‌کننده از جزئیات آن سخن می‌گفت.

 ۱۷ فروردین‌ماه یعنی چهار روز بعد، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند. از این دیدار هیچ خبری به بیرون درز نمی‌کند جز آنچه یک روز بعد از آن (یعنی ۱۸ فروردین) آقای صالحی و ظریف در جلسه غیرعلنی با نمایندگان مجلس به زبان می‌آورند.

 آنچه آقای صالحی در جلسه غیرعلنی گفت این بود: «رهبر معظم انقلاب دیروز به آقای ظریف فرمودند که “آقای ظریف شما هم بروید فکت‌شیت ایران را در اختیار مردم قرار دهید. کشور ما با کشور آنها (آمریکایی‌ها) فرق می‌کند. در کشور ما رابطه ملت و دولت یک رابطه عمیق است. این نظام برآمده از رأی ملت است. شما بروید فکت‌شیت را به مردم بدهید” و آقای ظریف هم در حال تهیه فکت‌شیت هستند که در این فکت‌شیت خیلی از حقایق روشن می‌شود.»

 وزیر امور خارجه هم در جلسه غیر علنی این مطالبه را تأیید و بر ارائه آن طی چند روز آینده تأکید کرد. حتی آقای ظریف در جلسه غیر علنی در برابر اصرار نمایندگان در ارائه فکت‌شیت گفت: «آدم بخواهد راست بگوید سخت است ولی دروغ گفتن راحت است. ما نخواستیم به مردم‌مان دروغ بگوییم. ما دستاوردهایمان را اعلام کردیم اما آنها آنچه اعلام کرده‌اند، بیان خلاف واقع از دستاوردهایشان است. من اگر بخواهم فکت‌شیتی بدهم باید «فکت» (حقیقت) باشد. من نمی‌توانم به مردم دروغ بگویم و داریم روی فکت‌شیت کار می‌کنیم. فکت‌شیت آمریکایی‌ها هیچ چیزی نیست فقط یک گزارش تبلیغاتی است.»

 ۲۰ فروردین، امام خامنه‌ای در دیدار با مداحان کشور این مطالبه و دستور غیرعلنی خود را علنی کردند و کمی صریح‌تر از آنچه آقای صالحی در جلسه غیرعلنی گفته بود، ارائه جزئیات توافقنامه به مردم را مصداق همدلی دانستند و فرمودند: «من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام – همین چند روز – مسئولین باید بیایند مردم را و به خصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است؛ همدلی و هم‌زبانی که ما گفته‌ایم، همدلی یک چیز زورکی نیست، یک چیز دستوری نیست که کسی دستور بدهد که مردم همدلی کنید، مردم هم بگویند چشم، این همدلی نمی‌شود؛ همدلی مثل یک گل است… بدون این، همدلی نخواهد شد.»

 اکنون از آن روز که رهبر معظم انقلاب چنین تکلیفی را متوجه دولت و تیم مذاکره‌کننده کرده‌اند، ۲۰ روز می‌گذرد اما هنوز جزئیات این توافقنامه یا همان فکت‌شیت در اختیار مردم و نخبگان قرار نگرفته است و در کمال تعجب از زبان دولت می‌شنویم که قصد عمل کردن به این فرمان رهبری انقلاب را ندارد! در این باره چند پرسش از رئیس‌جمهور محترم و تیم مذاکره‌کننده قابل طرح است:

 یکم – آمریکایی‌ها در همان روز توافق، فکت‌شیت خود را از این مذاکرات ارائه دادند که بر اساس آن جمهوری اسلامی تعهداتی فراتر از توافقنامه ژنو به طرف مقابل داده است و در مقابل، امتیازاتی کمتر از توافقنامه ننگین ژنو گرفته است. بر اساس این فکت‌شیت، تیم مذاکره‌کننده عقب‌نشینی بیشتری داشته است.

 تاکنون فرانسوی‌ها و روس‌ها نیز فکت‌شیت ارائه شده توسط آمریکایی‌ها را مطابق متن توافقنامه لوزان دانسته‌اند! چرا وزارت خارجه با ارائه فکت‌شیت و گزاره برگ خود به این ادعاها جواب نمی‌دهد؟ آیا جز این است که واقعیت تلخ، همان چیزی است که آمریکایی‌ها می‌گویند؟ چرا دولت، خود را در موضع تهمت قرار داده است و با عمل به توصیه رهبری و ارائه جزئیات به مردم، تلاش نمی‌کند تا از مظان اتهام خارج شود؟

 دوم – بعد از مطالبه رهبر معظم انقلاب برای ارائه جزئیات مذاکرات و تأکید بر اینکه ما هیچ چیز محرمانه‌ای در مذاکرات نداریم، مقامات دولتی و تیم مذاکره‌کننده، مواضع ضد و نقیضی اتخاذ کرده‌اند. ابتدا گفته شد که این فکت‌شیت، تهیه شده و در اختیار وزیر امور خارجه است. بعد گفته شد که چیزی تهیه نشده بلکه سخنان وزیر امور خارجه و آقای روحانی همان فکت‌شیت و بیان جزئیات است. سپس گفته شد که فکت‌شیت تهیه شده اما با صلاحدید آقای روحانی منتشر می‌شود. در مرحله دیگری گفته شد که اگر انتشار فکت‌شیت و جزئیات برای مذاکرات حاشیه‌ساز شود، آن را منتشر نمی‌کنیم و در روزهای اخیر ابتدا آقای ظریف گفت که اساساً توافقی نشده تا فکت‌شیت آن را منتشر کنیم! و سپس آقای روحانی در سفر به استان گیلان اعلام کرد: مذاکره تمام نشده که جزئیات آن منتشر شود، مذاکره آداب خودش را دارد و هنوز نمی‌توان جزئیات را منتشر کرد!

 سؤال این است که دلیل این همه تناقض‌گویی دولت مردان در برابر این مطالبه صریح رهبر انقلاب، مجلس و افکار عمومی چیست؟ چرا آقای روحانی بعد از تصریح رهبر انقلاب بر ارائه جزئیات مذاکرات به مردم، از آداب مذاکره سخن می‌گوید و اعلام می‌کند که هنوز زمان ارائه جزئیات به مردم فرا نرسیده است؟ چرا مردم نامحرم تلقی می‌شوند؟ مگر دولت محترم با آرای همین مردم پشت میز مذاکره قرار نگرفته است؟

 اگر جزئیات، همان چیزهایی است که آقایان در مصاحبه‌های خود گفته‌اند – که البته در این اظهارات نیز تناقضات متعددی دیده می‌شود – چرا از اعلام رسمی، کتبی و معین آن واهمه دارند؟

 سوم – آقای روحانی اگر معتقد است که نتیجه مذاکرات تیم او در افکار عمومی جایگاه خوبی دارد، چرا جزییات مذاکرات هسته‌ای را محرمانه کرده است؟ مگر آن کسانی که در میز مذاکره مقابل تیم ایرانی نشسته‌اند دشمن نیستند؟ و مگر جز این است که در دو مورد یک موضوع، پنهان و محرمانه می‌شود:

 یکی وقتی می‌خواهیم دشمن از محتوای آن مطلع نشود مثل تصویب بودجه نهادهای امنیتی و عِدّه و عُدّه نظامی و زمان دیگر وقتی است که ضرر بزرگی کرده‌ایم و می‌خواهیم دوست از محتوای آن ضرر مطلع نشود، چون اگر دوست بفهمد، عصبانی و ناراحت می‌شود مثل دانش‌آموزی که کارنامه مردودی به خانه می‌برد و آن را از دیگران پنهان می‌کند یا وقتی بیماری صعب‌العلاج فردی را پنهان می‌کنند و به کسی نمی‌گویند.

 در مذاکرات هسته‌ای که طرف مقابل ما دشمن است، پس دلیل محرمانه ماندن، مطلع شدن دشمن نیست بلکه تنها دلیل پنهان کاری دولت و تیم مذاکره‌کننده این است که می‌داند بیان جزئیات مذاکرات هسته‌ای، خشم افکار عمومی را به دنبال دارد، چون داده‌ها با ستانده‌ها برابر نیست؛ چون هیچ تحریمی لغو نمی‌شود و نهایتاً پس از ۱۰ سال در صورت راستی‌آزمایی آژانس، تحریم‌ها فقط تعلیق می‌شود و این یعنی تحریم‌ها در جای خود باقی است.

 آیا جز این است که کارنامه مذاکرات این دولت و نتایج یک سال و نیم معطل کردن مردم در برابر افکار عمومی قابل دفاع نیست؟

 چهارم – ۲۱۳ نماینده مجلس طی نامه‌ای که از تریبون صحن علنی خوانده شد، ارائه فکت‌شیت یا همان گزاره‌برگ توافقنامه لوزان را مطالبه کرده‌اند.

 طی هفته گذشته نیز بعد از آن که مقامات دولتی به تناقض‌گویی روی آوردند، نمایندگان متعددی طی تذکرات شفاهی و کتبی نسبت به عدم ارائه فکت‌شیت و نافرمانی دولت در برابر خواست رهبری اعتراض کردند. آیا هیأت رئیسه مجلس در خصوص پیگیری برای اجرای مطالبه رهبری و نامه ۲۱۳ نماینده مجلس وظیفه‌ای ندارد؟

 چرا تاکنون رئیس مجلس حاضر به اعلام نظر درباره سخنان صریح رهبر انقلاب در این باره نشده بلکه سکوت ایشان باعث شده تا افکار عمومی آن را بر همراهی ایشان با دولت در این خصوص حمل کند!

 چطور می‌توان سکوت عده‌ای از نخبگان سیاسی و رسانه‌ها در این باره را توجیه کرد؟ بویژه که دولت محترم بر خلاف روزهای نخست که از آماده‌سازی فکت‌شیت سخن می‌گفت، در حال حاضر رسماً از عدم ارائه آن سخن می‌گوید! البته برخی از نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که با ادامه تعلل دولت در ارائه فکت شیت در هفته جاری، این موضوع را در قالب سؤال از رئیس‌جمهور پیگیری خواهند کرد که این اقدام مجلس قابل تقدیر و در راستای دفاع از حقوق ملت است.

 پنجم – سؤال مهم البته این است که چرا رهبر معظم انقلاب این مطالبه خصوصی خود را عمومی کردند؟ مگر ایشان در یک جلسه خصوصی ارائه جزئیات مذاکرات و فکت‌شیت ایرانی به مردم را از مقامات دولت مطالبه نکرده بودند؟ آیا نمی‌توانستند این فرمان را همچنان غیرعلنی مطالبه کنند؟ پس قطعاً مطالبه علنی آن دلیل روشنی داشته است که اتفاقاً مهمترین دلیل آن، خارج کردن تیم مذاکره‌کننده از مظان اتهام و خنثی کردن ادعاهای طرف مقابل و قرار دادن تیم مذاکره‌کننده در چارچوب خطوط قرمزی بوده که ایشان تبیین کرده‌اند.

 متأسفانه در روزهای اخیر شایعات گسترده‌ای مبنی بر ملاقات آقای روحانی با رهبر انقلاب در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که بر اساس آن، با درخواست رئیس‌جمهور، رهبر انقلاب از مطالبه خود دست برداشته‌اند و به همین دلیل دولت نیازی به ارائه فکت‌شیت و بیان جزئیات مذاکرات به مردم ندیده است.

 این شایعه به دلایل مختلف، کذب است؛ چرا که تاکنون هیچ مقام رسمی دولتی و غیردولتی این ادعا را رسماً بیان نکرده است، علاوه بر این، با توجه به انتشار فکت‌شیت آمریکایی و اصرار مقامات دولت ما مبنی بر کذب و ناصحیح بودن آن، بیان جزئیات مذاکرات و ارائه فکت‌شیت ایرانی به نفع دولت است و ادعای مقامات آمریکایی در این باره را خنثی می‌کند، ثالثاً رهبر انقلاب این اقدام را نشانه همدلی دولت با ملت دانستند و حتی تأکید نمودند که بدون این نوع اقدامات، همدلی تحقق پیدا نمی‌کند، رابعاً مقام معظم رهبری بارها و بارها اعلام کرده‌اند که حرف درگوشی با کسی ندارند.

 معنی ندارد ادعا شود که امام خامنه‌ای مطالبه‌ای به این مهمی – که به صورت علنی و در منظر افکار عمومی بیان کرده‌اند و بارها و بارها از شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ها منتشر شده – را به صورت خصوصی تغییر داده و به خلاف آن – که اتفاقاً مطابق میل دشمن و به ضرر دولت محترم است – رضایت داده‌اند.

 این اتهامی بیش نسبت به رهبر با درایت جمهوری اسلامی نیست که خود صراحتاً درباره ارتباطش با مردم می‌فرماید: «(آمریکایی‌ها) گفتند که ممکن است بعد از آنکه این مذاکرات انجام گرفت، رهبری برای آبروداری یک اظهار مخالفتی بکند؛ کافر همه را به کیش خود پندارد. ما حرفمان با مردم بر مبنای اعتماد متقابل است؛ مردم به این حقیر ضعیف اعتماد کردند، بنده هم به تک تک این ملّت اعتماد دارم؛ به این حرکت عمومی اعتماد دارم.»