جمعه 30 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

نماز جمعه و اهمیت آن

ای ایرانی غیور و مسلمان، ای جوان وطن دوست، ای رزمنده و ایثار گر دیروز،ای خانواده محترم شهید و ایثار گر، و ای کسی که خود را حزب الهی و بسیجی  می دانی، بدانید و آگاه باشید: وظیفه من و شماست که در زمان تهاجم فرهنگی دشمنان  بسان زمان  انقلاب و دفاع مقدس با حضور گرم و با صفوف بهم فشرده خود در مصلا های نماز جمعه این عظمت را به رخ دشمنان کشانده و آنان را از خیالات واهی و پوچ خود منصرف و منحرف و ناامید نمائیم. چرا که حضور در نماز جمعه همانند حضور در جبهه های جنگ حق علیه باطل بوده و میراث گرانبهای امام راحل و سفارش شهدای گرانقدر و تأکیدات موکد و مکرر امام خامنه ای بوده و  می باشد.

به مناسبت 5مرداد سالگرد اقامه اولین نماز جمعه بعد ازانقلاب به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی(ره) بر آن شدم مطالبی هرچند کوتاه به اندازه درک و دانش خود نوشته و احادیثی از معصومین علیهم السلام در خصوص وجوب و اهمیت این نماز عبادی سیاسی تقدیم نمایم.

نماز جمعه یک نماز عبادی و سیاسی است که پس از ظهور اسلام توسط پیامبر اسلام(ص) برگزار گردید. پس از رحلت پیامبر اکرم (ص)خلفای اول و دوم نیز نسبت به برگزاری آن اقدام کردند.خلیفه سوم که توانایی برگزاری این امر مهم را نداشت که جای شرح و تفصیل آن نیست.امام علی (ع) در فرصت کوتاه حکومت خود فرصتی یافت تا آنرا بر پا دارد.ائمه بعد از امیرالمومنین علیهم السلام بخاطر ظلم و جور حکام و غاصبان حکومت علوی فرصت نیافتند این امر مهم را بر پا دارند. و در واقع نماز جمعه این دستور صریح قرآن به فراموشی سپرده شد.

تا قبل از انقلاب نماز جمعه در اندک شهرهایی نظیر قم  برگزار می شد ولی چون در زمان حکومت طاغوت بوده و آن بعد سیاسی یا وجود نداشت و یا کمرنگ بود.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی این نعمت به ملت مسلمان ایران ارزانی شد.

با برگزاری اولین نماز جمعه در پنجم مرداد سال 58 توسط مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در تهران اقامه و پس از آن در تمامی شهرهای ایران اسلامی برگزار گردیده و میگردد. نماز جمعه مرکز آگاهی و هدایت مردم در زمان انقلاب و دوران دفاع مقدس بوده و هم اکنون در بیش از 700 شهر کشور اسلامی ایران برگزار می گردد.

نماز جمعه یک نماز عبادی و سیاسی و نشانه عظمت اسلام و مسلمین است.

عبادی است ،چون در آن نمازهای واجب ظهر و عصر خوانده شده و مومنین در مصلاها و مساجد بزرگ شهر به راز و نیاز با پروردگار می پردازند.

سیاسی است، چون تحولات سیاسی کشور و جهان در آن بررسی و تجزیه و تحلیل شده و از نقشه های شوم دشمنان مردم آگاه میشوند. و نیز مسائل و مشکلات مردم آن شهر و کشور از طریق ائمه جمعه به اطلاع مسئولین رسانده و در آن مطالبات نظام از مردم و مردم از نظام بیان و اطلاع رسانی میشود.

نشانه عظمت اسلام و مسلمین است،چون مردم مسلمان در یک روز آنهم جمعه (سید ایام هفته) دور هم جمع شده و دست از خرید و فروش و کسب و کار کشیده و در مکان نماز جمعه علاوه بر خواندن نماز و دعا با گوش دادن به خطبه های خطیب جمعه برای پشتیبانی از نظام و حکومت اسلامی اعلام آمادگی مینمایند.

بنابر این ای ایرانی غیور و مسلمان، ای جوان وطن دوست، ای رزمنده و ایثار گر دیروز،ای خانواده محترم شهید و ایثار گر، و ای کسی که خود را حزب الهی و بسیجی  می دانی، بدانید و آگاه باشید: وظیفه من و شماست که در زمان تهاجم فرهنگی دشمنان  بسان زمان  انقلاب و دفاع مقدس با حضور گرم و با صفوف بهم فشرده خود در مصلا های نماز جمعه این عظمت را به رخ دشمنان کشانده و آنان را از خیالات واهی و پوچ خود منصرف و منحرف و ناامید نمائیم. چرا که حضور در نماز جمعه همانند حضور در جبهه های جنگ حق علیه باطل بوده و میراث گرانبهای امام راحل و سفارش شهدای گرانقدر و تأکیدات موکد و مکرر امام خامنه ای بوده و  می باشد.

اهمیت نماز جمعه

1- پیامبر اکرم (ص):: خداوند، نماز جمعه را بر شما واجب کرد.هر کس آن را در حیات من یا پس از وفات من، از روی سبک شمردن،و یا انکار و رها سازد، خداوند، او را پریشان میکند، و به کارش برکت نمیدهد. بدانید! نمازش پذیرفته نمیشود . بدانید!بدانید! زکاتش را قبول نمیکنند. بدانید!حجتش قبول نیست، بدانید!کارهای نیک او قبول نخواهد شد تا آنکه توبه کند و دیگر نماز جمعه را رها نکند، سبک نشمارد، و منکر نشود.( وسایل الشیعه، ج 5 ص 7)

2- پیامبر اکرم (ص): کسی که ندای اذان نماز جمعه را بشنود، نماز جمعه بر او واجب خواهد شد.( کنزالعمال، ج7 ص 723)

3- پیامبر اکرم (ص): کسی که سه نوبت نماز جمعه را از روی اهمیت ندادن به آن ترک کند، خدا بر دلش مهر می نهد.(کنزالعمال، حدیث 21123)

4-پیامبر اکرم (ص): می خواهید بدانید اهل بهشت چه کسانی هستند؟ کسانی که گرما و سرمای شدید، مانع حضورشان در نماز جمعه نمی شود.(کنزالعمال،ج 7 ح 21085)

5-پیامبر اکرم (ص): زمانی که روز جمعه فرا می رسد، شیاطین به بازارها رفته و برای مردم مانع ایجاد مکنند تا مردم را از رفتن به نماز جمعه باز دارند. .(کنزالعمال،ج 7 ص736)

6-پیامبر اکرم (ص): هر کس در روز جمعه غسل کرده و بسوی نماز جمعه قدم بر می دارد، و به خطبه های امام گوش کند، برای هر قدمش پاداش یکسال عبادت که روزش را روزه بوده و شبش را عبادت کرده به او داده میشود.(مستدرک الوسایل، جلد2ص504)

7-امیر المومنین(ع): در روز جمعه سفر مکن تا نماز جمعه را بگذاری، مگر سفری باشد که در آن روی به خدا داری، یا چاره ای دیگر جز رفتن به آن سفر را نداری.(نهج البلاغه نامه 70)

8- امام صادق(ع): هرگاه کسی بسوی نماز جمعه قدم بردارد، خداوند جسد او را بر آتش دوزخ حرام خواهد کرد.(من لایحتضرالفیقه،جلد 1 ص247)

9-امام رضا(ع):مسافری که در روز جمعه قبل از نماز جمعه مسافرت نماید، در امنیت نمی باشد،خداوند او را در سفر محافظت نمی کند او را در میان خانواده اش جانشین قرار نمی دهد و از فضل خود به او روزی نمی دهد.(وسایل الشیعه،ج 5ص86) (F)


نظر

 1. وقتی نماز جمعه ابزاری میشه برای توجیه عملکردهای نادرست اقتصادی دولت
  وفتی پس از نماز جمعه یه عده به دعوت امام جمعه راه میفتن برای زیر پا گذاشتن قانون!
  وقتی امامان جمعه‌ی ما از حکومت روزی می گیرند
  وقتی …
  نه… این نماز جمعه ها نماز جمعه های زمان آیت الله طالقانی نیست
  امام جمعه باید از ظلم بگه و اول از همه از ظلمی که به مردم سرزمین خودش میشه
  قسمتی از سخنان امام جمعه مشهد رو ببینید:
  “اگر مرغ در دسترس نیست آن را به یک ماده پروتئینی دیگر جایگزین کنید. مشهدی ها! مگر اشکنه پیاز داغ را یادتان رفته و آن زندگی را فراموش کرده اید؛ مگر قرار است برنامه همان باشد که قبلاً ‌بوده است.”
  به جای این شعار دادن ها حقایق رو بنویسید

  1. سلام: ازاظهار نظر تان ممنون.ولی این بدان معنی نیست که نماز جمعه را ترک کنیم.مگه همه کسانی که در راهپیمائی ها شرکت میکنند مجموعه دولت و عملکردش را قبول دارند؟حضور در مراسمات رسمی مثل راهپیمائیها و نماز جمعه باعث تقویت نظام اسلامی است.امام جمعه زبان گویای نظام و مردم است و باید از تریبون نمازجمعه از قشر محروم جامعه دفاع کند و حرف مردم را بگوش مسئولین نظام برساند.اشخاص مهم نیستند آرمان و اهداف مهم است.التماس دعا

 2. اولین امام جمعه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران درسال 1358توسط مرحوم ایت ا… سید محمود طالقانی بود

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج