جمعه 30 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

مردی که یک ملت بود برای….

مردی که یک ملت بود برای ملت ما 

برخی نشسته خوانند بعضی شکسته دانند

هرکس به قدر فهمش فهمید مدعا را

شهید بهشتی بدون شک یکی از محوری‌ترین یاران امام خمینی(ره) در مبارزات علیه طاغوت بود و اگر بگوییم که رهبری تشکیلات و انسجام یاران امام با مدیریت ایشان صورت می‌پذیرفت، اغراق نیست.

شاید هیچ جمله‌ای به رسایی تعبیری که حضرت امام خمینی در شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی بیان داشتند حق مطلب را در مورد تبیین شخصیت ایشان ادا نکند: بهشتی یک ملت بود برای ملت ما

شهید مظلوم دکتر بهشتی از چهره‌های درخشان فکری و سیاسی بود که انقلاب اسلامی به تاریخ اسلام هدیه کرده است. عظمت شهید مظلوم بهشتی در این است که از یک سو همواره بر لزوم تشکیلات تاکید ورزیده و در جهت تحقق آن کوشیده است چرا که از قرن‌ها پیش نیروهای اسلامی فاقد تشکیلات منسجم بودند و از همین ناحیه ضربه‌های خوف ناک و مهلکی را متحمل بودند، و از سوی دیگر انقلاب را از انحراف و توقف مصون نگه داشت. شهید مظلوم دکتر بهشتی را می‌توان یکی از معماران بزرگ تجدید بنای تفکر انقلابی و تشکیلاتی انقلاب اسلامی ایران به شمار آورد زیرا که در زیر لوای رهبری امام امت به هدایت انقلاب در جهت اسلام پرداخت و آن را از انحراف و انزوا یا توقف و رکود محفوظ داشت و در همین راه سرانجام خون پاکش در تداوم بخشیدن به انقلاب و رسواکردن چهره اهریمنان و منافقان بر خاک ریخته است.

شهید بهشتی از چهره‌های بزرگ، سیاسی و فکری تاریخ معاصر اسلام است او استراتژیست و طراح بزرگ انقلاب و دور اندیش و تیزبین بود و با بینش عمیق اسلامی تشخیص می‌داد که راه درست کدام و جهت و سمت صراط مستقیم الهی کجاست. بینش سیاسی نیرومند از موانع را تشخیص و برای رفع آن اقدامات لازم را به عمل می‌آورد.

آگاهی سیاسی شهید بهشتی عظیم و گسترده بود، او انگیزه‌های محوری و اصلی آن سوی موضع‌گیری‌های نفاق‌آمیز گروهک‌ها را به سرعت تشخیص می‌داد و برای خنثی ساختن آن مبادرت می‌ورزید و در یک کلام دکتر بهشتی مرد عمل بود و نه مرد گفتار، سخنران بود اما به مرز سخن بسنده نمی‌کرد، تدبر یکی از ویژگی‌های دیگر دکتر بهشتی بود، او می‌دانست که در کدام موقع، کدام سخن یا اقدام مناسب است و سخن را چگونه باید گفت و کار را تحت چه عنوانی باید به انجام رساند که هم وصول به هدف سهل باشد و هم بهانه‌ای به دست مخالفان داده نشود.

شهید بهشتی طراح عمده انقلاب و خط امام بود وی در اکثر موارد در به راه انداختن جریان‌های اصیل اسلامی پیشتاز بوده است. تا پیروزی انقلاب دکتر بهشتی در تحقق خواست‌های امام و خنثی ساختن مانورهای سازشگرانه لیبرال‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کرد. شهید دکتر بهشتی نقش مهمی در تأسیس مجلس خبرگان و حفظ اصالت آن داشت. او شدیداً اصرار می‌ورزید که باید ملت به کسانی رأی دهند که سوابق آنها نشان داده باشد که معتقد به اسلام انقلابی‌اند.

اندیشه و مشی سیاسی و اجتماعی شهید مظلوم بهشتی ناشی از ایدئولوژی اسلامی و نحوه برداشت او از تعالیم اسلام بود، او را باید یک عالم اسلام‌شناس و یک مصلح روحانی دانست که به شیوه صد در صد اسلامی بدون دنباله‌روی از غرب یا التقاط میان اسلام و شیوه‌های غربی، طالب اصلاح جامعه بود، او می‌اندیشید که اسلام، هم دین است و هم دولت، هم ایدئولوژی است و هم نظام حکومت.

اسلام دین و دوله، هم دین است و هم زندگی، اسلام دین و حیاه، بنابراین عالمی ربانی بود از تبار ابوذر و عمار، که آرزو داشت بار دیگر اسلام با همه ابعادش از جمله بعد سیاسی‌اش، مجدداً در جامعه اسلامی و در جهان پیاده شود و خود واحدی مستقل از گرایش‌های شرقی و غربی و نیرویی منفرد در قبال دو ابرقدرت و اقمارش در عرصه جهانی حضور داشته باشد.

پیش از قیام شکوهمند روحانیت به رهبری حضرت امام خمینی، مبارزات عقیدتی و سیاسی شهید مظلوم دکتر بهشتی به طور رسمی و به صورت سازمان یافته و حاد با تکیه به رهبری امام که خود تربیت یافته مکتب او بود در ابعاد گوناگون آغاز شد، مبارزات عقیدتی وی بر این اساس بود که در مجامع روشنفکران راجع به مسائل اسلامی، آرا و نظرات نوینی اظهار می‌کرد که با طرز تفکر قشریون سنتی وفق نمی‌داد و لهذا برخی از آنان با وی به نزاع پرداختند و او را هدف تیرهای تهمت و افترا قرار دادند و از سوی دیگر آماج تیرهای سهمگین وابستگان به شرق و التقاطیون ماتریالیست و منافقان بی‌چهره قرار گرفت که در 7 تیر به صورت انفجار عقده‌ها و احقاء جاهلی در آمد.

شهید مظلوم بهشتی، شیوه‌ای را در مبارزه با رژیم پیش گرفته بود که جز معدودی از انقلابیون سرشناس ایرانی کسی مانند وی عمل نکرده است. او از پیشوایان راستین اسلام و امامان اهل‌بیت، این درس را آموخته بود، شیوه سیاسی وی یک نوع تاکتیک مکتبی و هدف‌دار بود، وی در نوشته‌ها و گفتارهایش پرخاشگر و متظاهر به انقلابی بودن شهرت نیافت او معتقد بود مبارزه باید از روی نقشه صحیح و با تمهید مقدمات و همراه با تشکیلات منسجم باشد تا به نتیجه برسد. او در فکر پایه‌ریزی بنیادهای اصیل برای انقلاب بود تا اسلامیت انقلاب حفظ شود. او مرد حقی بود که از مولایش علی (ع) اخلاص عمل آموخته و به راه امامان بر حق گام بر می‌داشت. آیا می‌توان نقش سازندگی وی را در انقلاب، از راه بیان و قلم و سازمان و ایدئولوژی ساختن نادیده گرفت.

شهید بهشتی بسیار خونسرد و بردبار بود لذا از تهمت‌ها باک نداشت و با همان روش حکیمانه خود مردانه ایستادگی می‌کرد که مبارزه حق با چیزی شبیه حق بود، اما رنج می‌برد و از کسانی که او را می‌شناختند و سال‌ها همکار و همنشین او بودند و به ناحق، حقش را ندیده گرفته و نقش او را در سازندگی نسل جدید اسلامی با شناخت اسلام راستین به آب می‌دادند شکایت و گله می‌کرد و خوب می‌دانست که از کجا ضربه می‌خورد، او رژیم شاه و صهیونیزم بین‌المللی را دشمنان قسم خورده تجدید تفکر اسلامی و محرک اصلی آن اعمال ناروا می‌دانست که با چند واسطه این طرز فکر جدید اسلامی و حامیان و ناشران آن را می‌کوبیدند.

او گاهی چنان از طرف مخالفین با اتهامات ساختگی در فشار قرار می‌گرفت که حوزه واکنش در برابر آنها برایش تنگنا می‌آفرید، بخصوص که او قبل از همه‌چیز یک روحانی سرشناس بود، حرمت را جلب می‌نمود و این امر به خویشتن‌داری، مردم‌داری و رعایت عواطف و احساسات و آداب و رسوم مردم و روحانیت نیاز داشت. بهشتی یک مصلح واقعی بود، که با اخلاق علوی خویش و سکوت علی‌وارش درس وارستگی و تهذیب را القاء می‌نمود.

او در تأسیس، سازمان دادن و هماهنگ کردن و تاکید بر تشکیل احزاب و مجامع اسلامی مهارت شگرفی داشت اما نقش عمده وی جهت دادن و توجیه این مجامع به سمت اسلام راستین انقلابی و هدایت آنها در کانال واقعی و صراط مستقیم و جلوگیری از انحرافات و برداشت‌های غلط از غربگرایی و شرق‌گرایی قشر روشنفکر می‌باشد.

شهید مظلوم دکتر بهشتی یکی از مغزهای متفکر و مؤثر در سازمان‌دهی روحانیت مبارز بود. شهید مظلوم در میان قشر مبارز اعم از روحانی و روشنفکر مقام و موقعیت والایی داشت شاید بیش از اکثر دوستانش در ایجاد رابطه میان این دو عنصر اصلی انقلاب اسلامی نقش داشت این دو قطب را که به حکم سیاست استعماری در برابر هم و جدای از یکدیگر بودند، آشتی داد تا آنجا که زبان یکدیگر را درک و دو بازوی توانای انقلاب را تشکیل دادند.

در خصوص رابطه دکتر بهشتی با امام گفتنی است که سابقه او با امام و اعتماد کامل به وی او را در سال‌های مبارزه به صورت یکی از صاحبان سِر امام و رازدار انقلاب درآورده بود و نقش خود را از این رهگذر به خوبی ایفا می‌کرد او یکی از بهترین افرادی بود که می‌توانست رابطه میان امام و قشرهای مبارز اعم از روحانی و روشنفکر باشد و خط مشی امام را به گروه‌ها، گرایش‌ها و افکار و پیغام‌های گروه‌ها را به عرض امام برساند.

بهشتی را باید یکی از چاره‌اندیشان ضرورت انقلاب و حلال مشکلات روزمره که به دست عمال رژیم و اعوان و انصارش یا به دست خود انقلابیون از روی خامی و ندانم‌کاری صورت می‌گرفت دانست. ایشان بسیار تیزهوش و کاردان و مدبر بود. و در کارهای انقلابی مانند اعتصاب‌ها و راه‌پیمایی‌ها، نوشتن اعلامیه‌ها، جبهه‌گیری‌ها و برخوردها صاحب‌نظر و قطب ارشاد و مرجع رجوع و تصمیم‌گیرنده بود. آنچه گویا در شیوه فعالیت‌های سیاسی مرحوم بهشتی از قلم افتاده، آن است که وی در انجام کارهای حساس همواره از دوستان نزدیک و باوفای خویش مدد می‌گرفت و کارها را به نام و به دست آنان اجرا می‌کرد و خود به طور مستقیم و غیرعلنی حساب کار را داشت.

گزیده سخنان شهید مظلوم دکتر بهشتی:

بهشت را به بها دهند نه به بهانه.

‌‌- ای انسان، تو سازنده تاریخ و آینده هستی، تو قیامتت را هم خودت می‌سازی، حتی بهشت و دوزخ به دست تو ساخته می‌شود.‌

حسینیان همواره با یزیدیان در ستیزند.‌

انسان با عمل صالح ساخته می‌شود و ایمان با عمل صالح محکم‌تر می‌گردد.

آنچه برای همه بسیار مهم است تاکید بر روی آرمانها و ارزش ها و نظام اصیل ارزشی اسلام است.

با نیروی مردم، انقلاب تداوم خود را تضمین خواهد کرد.

آنها که خدا ترسند، آنها که مهار خویشتن را دارند، آنها باید حکومت کنند..

‌- ما ایمانمان را، اخلاصمان را، عملمان را درست و با اسلام منطبق می‌کنیم، این را داشته باشیم یاری خدا، تضمین شده است.

جاذبه در حد اعلا و دافعه در حداقل ضرورت.‌

برخورد آراء و افکار، نیازی به استفاده از چماق ندارد.‌

‌- یک ملت زنده حتی یک لحظه هم در دفاع از خودش و تلاش برای به زانو در آوردن دشمن نباید درنگ کند.‌

‌- اسلام به ما آموخته است که نسبت به دشمنان دروغ نگوییم، تهمت و افتراء نزنیم و فحش ندهیم.‌

‌- ما پیروان حسین(ع) مرگ خونین را بر زندگی ذلت‌بار با یزیدیان ترجیح می‌دهیم.‌

کسانی را انتخاب کنید که تشنه قدرت نباشند. تشنگان قدرت حق حکومت کردن ندارند.‌

‌- من برخورد تلخ صادقانه را به برخورد شیرین منافقانه ترجیح می‌دهم.‌

‌- تا زمانی که کاری انجام ندهیم، برای مردم بازگو نمی‌کنیم.‌

‌- انتقاد از خویشتن را جزء برنامه‌های خود قرار دهید.‌

‌- جامعه باید به سمت موضع‌گیری‌های وحدت‌زا برود.‌

‌- ما شیفتگان‌خدمتیم، نه تشنگان قدرت.

‌- ما راست قامتان، جاودانه تاریخ خواهیم ماند.‌

منبع: سایت فرارو


یک نظر

  1. با سلام:مرحوم ایت الله دکتر بهشتی واقعاً مرد بزرگی بود.او در دوران حیاتش تهمت های زیادی را بخاطر انقلاب و اسلام بجان خرید و نا جوا نمردانه توسط منافقین از خدا بی خبر شهید شد و بهشتی مظلوم زیست و مظللوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج