چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

مردم به تغییر رأی دادند!

عامل اصلی شکست اصولگرایان در انتخابات، ناکارآمد جلوه دادن دولت اصولگرا بود. این نگاه مردم را به دنبال دولتی نو کشاند همانطور که پس از هاشمی طبق اعتراف خود اصلاح طلبان، مردم به خاتمی رای ندادند بلکه به امتدادِ هاشمی “نه” گفتند و درواقع به دنبال تغییر وضع موجود رفتند. در این انتخابات نیز از آنجایی که ناکارآمدی را بسیار بزرگ جلوه دادند، مردم هم به دنبال تغییر بزرگی بودند و نه تغییری در حد احمدی نژد به جلیلی و حتی احمدی نژاد به قالیباف. به هرحال هر سه ی این بزرگواران اصولگرا نامیده می شوند و مردم به دنبال فردی رفتند که اصلا راه دولت قبلی را ادامه ندهد. پس باز هم مردم تغییر وضع موجود را جستند و نه اینکه جناب روحانی و اصلاح طلبان چنین رأیی داشته باشند.

این در حالی است که بارها امام خامنه ای بر پیشرفت ها تأکید کردند و از نخبگان خواستند تا پیشرفتها را به مردم گوشزد کنند، به عنوان مثال رهبر معظم انقلاب در دیدار صدها نفر از استادان دانشگاه‌ها فرمودند: “عده ای مدام در گوشه و کنار آیه یأس می خوانند و برای ناامید کردن مردم و دانشجویان و دانشگاهیان تلاش می کنند. ایشان، اینگونه افراد را موریانه های مخرب و ویرانگر خواندند و خاطرنشان کردند: طبعاً حرکت عظیم ملت ایران، مانند هر حرکت اجتماعی تاریخی با چالشهایی روبروست اما نهال انقلاب اسلامی امروز به شجره طیبه ای تبدیل شده و ایران، با طراوت تمام در حال رشد و پیشرفت است.”

در جایی دیگر امام خامنه ای می فرمایند:

“مهمترین وظایف نخبگان حوزوی و دانشگاهی و افراد تأثیرگذار در جامعه، تقویت روحیه امید در مردم و پرهیز از دمیدن فضای بدبینی به مسئولان، هوشیاری و غافل نشدن از طراحی‌های دشمن، شناخت صحیح مسائل اصلی و فرعی، نادیده نگرفتن روحیه اعتماد به نفس ملی بالا و پیشرفتهای شگفت آور و فضای كار و تلاش كشور، و اقدام عملی و غیرشعاری برای ارتقای وحدت ملی و انسجام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی پیشرفتهای به دست آمده را نتیجه تلاش‌های مخلصانه، مؤمنانه و خستگی ناپذیر مسئولان دانستند و افزودند: نباید به خاطر یك عملكرد در گوشه ای، دولت و سایر قوا را در چشم مردم بی اعتبار كرد.”

علت ناکارآمد جلوه کردن دولت

اما سوال اصلی آن است که چرا خدمات دولت احمدی نژاد و پیشرفتهای حاصله در این هشت سال، توسط مردم هنگام رأی دادن دیده نشد؟

  1. تخریب دشمنان خارجی به خصوص از طریق ماهواره ها (همواره چنین تهدیدی بوده و خواهد بود)
  2. وا دادگی اقتصادی خود دولت در سال‎های اخیر
  3. تخریب بی حد و حصر از ناحیه دشمنان داخلی دولت (این بار تخریب بی نهایتی رقم خورد)
  • تخریب توسط اصلاح طلبان و کارگزاران
  • تخریب توسط اصولگرایان

لازم است عامل اخیر، برای عبرت گیری و برای فراموش نشدن حقایق و جلوگیری از تهمت به اصولگرایان حقیقی، بیشتر مورد توجه واقع شود. تخریب دولت توسط اصولگرایان مانند آن است که بر سر شاخی نشسته اند و تیشه به ریشه خود می‎زدند. این دسته  از تخریب‎ها توسط برخی اصولگرایان مجلس از ابتدای دولت نهم شروع شد و تا انتها نیز ادامه یافت و به خصوص در مناظره ها کاندیداهای به اصطلاح معتدلِ اصولگرایی، تخریب کم سابقه ای نسبت به این رویکرد انجام دادند، انتظار داشتند سیاه نمایی‎ها نردبانی برای انتخاب آنها شود درحالی که در واقع از این طریق رأی رقیب را افزودند. و تنها جلیلی و حداد عادل بودند که از دست آوردهای موجود در حد توانشان دفاع می کردند نه اینکه از این طریق بخواهند رأی بیاورند بلکه حق را اینگونه یافتند.

به قول آقا که در دیدار اخیر حرم امام(ره) فرمودند: “هر جائى كه مردمان عافيت‌طلب و راحت‌طلب، در وسط ميدان مبارزه، جائى براى خود باز نمي‎كنند و خطرپذيرى نمي‎كنند، انسانهاى مؤمن و مبارز را به تندى و افراطى‌گرى متهم مي‎كنند؛”  به خدا پناه می بریم از مکر آخرالزمان که چطور برخی حقایق را وارونه جلوه داده و خود را در تاریکی آب گل آلود پنهان می کنند و از آن بدتر عده ای بی گناه را گناهکار جلوه می دهند.

 شاید برای برخی عجیب به نظر آید که اکنون، دفاع از یکی از جریان‎های اصولگرا چه لزومی دارد. در جواب می گوییم اگر بناست از گذشته عبرت بگیریم و خود را اصلاح کنیم، لازم است گذشته را به درستی تحلیل کنیم و از مظلوم واقع شدن جبهه‎ی خالص تر و بصیرتر جلوگیری کنیم. متوقف کردن اصولگرایان حقیقی و ناامید کردن جوانان از حق طلبی، همانی است که دشمن دنبال می کند. البته افرادی که خود را به خواب زده اند، بیدار شدنی نیستند اما حق طلبان باید بیدار شوند و امیدوارانه در پی گسترش جریان حق و نیروسازی برای نظام مقدس اسلامی باشد.

کوروش گلردی


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج