سه شنبه 26 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

اصولگرایان مجلس به حامیان فتنه رأی اعتماد نمی‌دهند

فراکسیون اصولگرایان: مجلس به حامیان فتنه رأی اعتماد نمی‌دهد

فراکسیون اصولگرایان مجلس در آستانه رأی اعتماد به وزرای دولت یازدهم، در بیانیه‌ای فعال نبودن در فتنه و عدم جانبداری از فتنه‌گران را از جمله معیارهای خود برای رأی اعتماد به دولت جدید دانست.
در بیانیه فراکسیون اصولگرایان مجلس که در آستانه رای اعتماد به وزرای دولت یازدهم صادر شده،‌ آمده است: فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم مواضع اعلام شده از سوی رئیس‌جمهور منتخب را در هفته‌های پس از انتخابات امیدبخش و اسلامی و انقلابی دانسته و از ایشان تشکر می‌کند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهور منتخب، با شعار «اعتدال» و «استقلال» قدم به صحنه خدمت نهاد. ما امید داریم ایشان با تقید به این شعارها کابینه‌ای به مجلس معرفی کند که بتواند مظهر و معرف اعتدال و استقلال و موجب تحقق شعار امیدبخش امید و تدبیر باشد.
‌فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم در این بیانیه مبانی و معیارهای مورد نظر این فراکسیون را برای دادن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی اعلام کرد و اعتقاد راسخ به مبانی انقلاب اسلامی و پیروی از سیره عملی امام خمینی(ره) در سیاست داخلی و خارجی کشور، اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری، فعال نبودن در فتنه و عدم جانبداری از فتنه‌گران، برخورداری از عملکرد روشن و سلامت اخلاقی و مالی و سیاسی و داشتن عزم و اراده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و تلاش به منظور تامین عدالت اجتماعی و اقتصادی، بهره‌مندی از دانش و تجربه کافی و قدرت مدیریت و کارآمدی در حوزه مسئولیت خود، داشتن روحیه تعامل با مجلس در چارچوب قانون اساسی و قوانین مصوب را به عنوان 6 معیار مورد تاکید قرار داد.
این بیانیه می‌افزاید: یادآوری می‌کنیم که چنانچه از میان وزرای دولت فعلی نیز تنی چند واجد شرایط لازم بوده و توفیق حضور در دولت آینده را پیدا کنند این حضور از آن جهت که موجب تداوم تجربه و ثبات در مدیریت خواهد شد از نظر ما امری مثبت تلقی می‌شود و فراکسیون اصولگرایان به حکم وظیفه آمادگی خود را برای همکاری با دولت ایشان اعلام می‌دارد.
با همه وجود از حزب‌الله
حمایت می‌کنیم
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با سخنان علی لاریجانی به عنوان ناطق پیش از دستور آغاز شد. وی با اشاره به اقدام فضاحت‌آور اتحادیه اروپا نسبت به حزب‌الله قهرمان و قراردادن نام شاخه نظامی آنها در لیست تروریست‌ها گفت: حزب‌الله از بدو تولد تا امروز نشان داده است که یکسره در دفاع از ملت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی قرار داشته است و در این راه افتخاراتی آفرید که در طول شش دهه اخیر همه این کشورهای عربی روی هم رفته نتوانستند یک دهم این دفاع جانانه از سرزمین‌های عربی و اسلامی را در کارنامه خود ثبت کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی این اقدام شنیع سیاسی اتحادیه اروپا را صرفا یک دنباله‌روی رعیت گونه اروپا از آمریکا تلقی و آن را محکوم می‌کند و با صدای رسا اعلام می‌کنیم با همه وجود از حزب‌الله قهرمان و مجاهد، حمایت همه جانبه خواهیم کرد.
این بخش از سخنان لاریجانی با سر دادن شعارهای الله اکبر خامنه‌ای رهبر و مرگ بر آمریکای نمایندگان همراه شد.
مخالفت مجلس با کلیات طرح
حمایت از تولید ملی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه پارلمان کلیات طرح حمایت از تولید ملی را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب نرساندند.
در صحن علنی مجلس محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن در سخنانی در جریان بررسی کلیات طرح حمایت از تولید ملی، ضمن موافقت با این طرح، گفت: از اهتمام جدی نمایندگان مجلس در یک و نیم سال گذشته تقدیر و تشکر می‌کنیم.
 وی افزود: شرایط اقتصادی ما امسال و سال گذشته به نحوی است که حتما باید اقدام جدی برای ایجاد رونق در اقتصاد کشور انجام شود.
در ادامه کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی درسخنانی به عنوان موافق کلیات طرح حمایت از تولید ملی، اظهار داشت: در شرایط فعلی به دلیل رکود و پرواز تورم، هزینه‌های تولید به شدت افزایش یافته است.
وی افزود: در شرایط فعلی به دلیل نوسانات ارزی ناشی از رشد نقدینگی‌ها و بروز پدیده کمبود نقدینگی در میان تولید‌کنندگان، ناشی از بها دادن به فشار سیستمی، کسری بودجه، عدم توجه به اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و کاهش تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها به بخش تولیدی، از طرفی نه تنها موجب کاهش توان رقابت‌پذیری بخش تولید شده است بلکه حتی تولید‌کنندگان نمی‌توانند کمر راست کنند.
پیرموذن همچنین گفت: با تداوم روند فعلی با توجه به آمار و اطلاعات موثق موجود، بسیاری از تولید‌کنندگان داخلی با کاهش میزان تولید مواجه خواهند شد.
در این جلسه، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس نیز در سخنانی به عنوان مخالف کلیات طرح مذکور گفت: ما طرفدار سرسخت تولید ملی هستیم ولی به نظر می‌رسد تعداد زیادی از قوانین مادر با تصویب این طرح ملغی و خدشه‌دار می‌شوند.
وی افزود: در کمیسیون صنایع و معادن، 25 ماده از 56 ماده طرح یعنی 44 درصد مواد، حذف شدند و در کمیسیون حمایت از تولید ملی نیز 23 ماده یعنی 23 درصد مواد را حذف کردیم، کلیات این طرح هیچ نفعی برای تولید ملی ندارد.
قاضی‌پور همچنین گفت: شعار حمایت از تولید ملی مربوط به سال 91 مختص به همان سال نیست بلکه همیشه باید تداوم یابد؛ کسانی که کاری انجام می‌دهند، باید مورد تقدیر قرار گیرند ولی در این طرح هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است، در این طرح اصلا به بخش دامی توجه نشده است.
نماینده ارومیه همچنین گفت: کلیات طرح حمایت از تولید ملی فقط برای حمایت از کارخانه‌دارانی است که مالیات و بیمه سه سال گذشته را پرداخت نکرده‌اند.
پس از آن وکلای ملت با 98 رای موافق، 106 رای مخالف و 10 رای ممتنع از 231 نماینده حاضر در جلسه، با کلیات این طرح مخالفت کردند.
علی لاریجانی رئیس مجلس پس از آنکه کلیات طرح مذکور به تصویب نرسید، گفت: امیدواریم کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی طرح مناسب‌تر و پخته‌تری را در این زمینه ارائه دهد تا به تصویب برسد.
در ادامه جلسه علنی پارلمان اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر در مجلس در نطق میان دستور خود اظهار داشت: خدمت رئیس‌جمهور منتخب و رئیس مجلس پیشنهاد و تاکید دارم برای روز تحلیف هوشمندانه عمل کنند و از افراد فعال و ساکتین فتنه ۸۸ دعوت به عمل نیاورند.
توزیع گزارش کمیته حادثه ۲۲ بهمن قم بین نمایندگان مجلس
حجت الاسلام سید‌حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس در جلسه علنی روز گذشته پارلمان اعلام کرد: برخی از نمایندگان درباره گزارش کمیته پیگیری حادثه 22 بهمن قم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تذکر داده بودند.
وی افزود: کمیسیون امنیت ملی اعلام کرده است این گزارش طبق آئین‌نامه داخلی مجلس تهیه شده و طبیعی است که گاهی گزارش با اجماع اعضای کمیسیون به تصویب نمی‌رسد و با نظر اکثریت اعضا تصویب می‌شود.
همچنین مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه و عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی واقعه ۲۲ بهمن قم، در خصوص گزارش این کمیته در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: مختصری از این گزارش چاپ و توزیع شده و روز چهارشنبه در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت و هفته آینده نیز در صحن علنی قرائت می‌شود.
وی با اشاره به جزئیات این گزارش، گفت: گزارش بسیار جامع و کامل است و سعی کردیم در بررسی‌ها به تمام جوانب موضوع بپردازیم. البته اصل این گزارش در اختیار کمیسیون قرار دارد و تنها چکیده‌ای از آن برای اطلاع نمایندگان مجلس در اختیار آنان قرار گرفته است.
در ادامه جلسه علنی پارلمان بیانیه 190نماینده مجلس شورای اسلامی در محکومیت کشته شدن یک کشیش مسیحی در سوریه قرائت شد.
نشست علنی صبح چهارشنبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعلام ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست ساعتی از صحن علنی را برعهده داشت، پایان یافت.
ابوترابی‌فرد پیش از پایان جلسه علنی اعلام کرد: جلسه بعدی مجلس یکشنبه هفته آینده ششم مردادماه راس ساعت 9 صبح آغاز می‌شود.


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج