جمعه 30 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

كار سياسي در شهرداري سم مهلك است

قالیباف: همه مي‌گويند احساس تكليف كرديم كانديدا شويم،‌ من الحمدلله از اين هوس‌ها ندارم، كار سياسي در شهرداري سم مهلك است

سایت رسمی دکتر قالیباف کلیپی از سخنرانی های شهردار تهران منتشر کرده است که در آن آقای قالیباف به سیاسی شدن شهرداری و فراموش کردن رسالت اصلی آن انتقاد می کند.

 به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران؛ شهردار تهران در این سخنرانی رسما می گوید: «اگر کسی از حرف من (شهردار تهران) برداشت سیاسی بکند؛ من به سهم خودم راضی نیستم» اما آیا آقای قالیباف خودش را به خاطر مواضع سیاسی اش از دریچه شهردار تهران راضی می شود؟
 قالیباف که در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 هزینه های هنگفتی را برای تبلیغات انتخاباتی انجام داد با اقبال عمومی مواجه نشد و بعد از انتخاب احمدی نژاد جانشین وی در شهرداری تهران شد – جایی که امروز به عنوان سکوی پرتاب ریاست جمهوری می خوانند – و امروز یکی از اصلی ترین کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح است.
قالیباف که معتقد است انحراف در سازمان ها به دلیل فراموش شدن رسالت اصلی سازمان ها می داند می گوید: «ما در شهرداری باید بدانیم که رسالت اصلی ما در شهرداری خدمت به مردم است»
وی ادامه می دهد: «من با تمام وجودم بر این باورم که شهرداری ها و تشکل های مربوط به شهرداری ها اگر کار سیاسی بکنند سم مهلکی هم برای خودشان است و هم برای جامعه؛ هیچ کجای دنیا هم با شهرداری ها کار سیاسی نمی کنند»
وی در پایان می گوید:«اگر کسی از حرف من برداشت سیاسی کند؛ من به سهم خودم راضی نیستم»
سخنان قالیباف که اگر در مقام عمل برسد بسیار خوب است از سوی وی و سازمان تحت کنترلش در ماه های اخیر چندین بار نقض شده است.
محمدباقر قالیباف در دی ماه سال 90 و پیش از انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی از جایگاه شهرداری تهران با شبکه فرانسه درباره مسائل مختلف سیاسی تهران صحبت کرد.
قالیباف که وی را باید جزء غول های رسانه ای کشور دانست در این مصاحبه به تحلیل انتخابات مجلس و جریان های حاضر در آن پرداخت. قاليباف در اين مصاحبه ابراز اميدواري كرد مجلس آينده «افراط گري ها و آشفتگي هاي» مجلس فعلي را نداشته باشد.
در اين مصاحبه كه بيشتر شبيه درد دل با اين رسانه اجنبي است، قاليباف به روابط متلاطم خود با دولت احمدي نژاد اذعان كرد و گفت؛ دولت در حال حاضر دو ميليارد دلار به شهرداري تهران بدهكار است كه بخش عمده اين طلب ها به ماليات بر اراضي و املاك دولتي در پايتخت و همچنين طرح توسعه مترو تهران مربوط مي شود.
زمانیکه یک شهردار مصاحبه می کند فرض غالب بر این است که می خواهد اطلاعاتی در زمینه شهری به اطلاع شهروندان برساند. این یک فرض کاملا منطقی است اما پرسش اینجاست که اگر یک فعال سیاسی، شهردار شهری چون تهران شد مصاحبه های او را چه گونه باید تحلیل کرد. به خصوص آنکه این مدیر اصولگرا «گروهی که معمولا اقدامات مشابه رقیبان خود با رسانه های خارجی را تلویحا یا صریحا تقبیح می کنند» ظرف مدت کوتاهی در همان سال های اول شهرداری‌اش به دو رسانه خارجی روی خوش نشان بدهد.«مصاحبه مشاورعالی شهردار تهران با شبکه الجزیره نیز از آن رو به حساب شهردار گذاشته شده که تصور گفتگوی مقام مسئولی چون ایازی که از او به عنوان نفر اول شهردار نام برده شده و او را عامل اصلی بسیاری از تصمیمات می دانند بدون تبعیت از نظام مواجهه شهردار با رسانه ها امکانپذیر نیست.»
به واقع چه نیازی است که شهرداری تهران گزارش عملکرد خود را در روزنامه فاینشنال تایمز انگلیسی و شبکه الجزیره اماراتی منتشر کند. گزارشی که مخاطبینش باید مردم شهر تهران باشند که نه تایمز انگلستان را می خوانند و نه الجزیره امارات را می بینند.
سیاسی شدن شهرداری در تبلیغات انتخابات مجلس مشهود تر شده بود و در نماز جمعه تاریخی 14 بهمن رهبر انقلاب سال 90 بود که تبلیغات جریان مطبوع شهردار تهران توسط ماشین های شهرداری در راهپیمایی پخش شد.
پس از انتشار اخبار و گزارش‏های متعدد مبنی بر فعالیت‏های تبلیغاتی شهرداری تهران در حمایت از یک گروه خاص در انتخابات مجلس نهم، حتی دو خودروی متعلق به این نهاد به دلیل تبلیغات غیر قانونی توسط فرمانداری تهران توقیف و به خیابان کنار این فرمانداری منتقل و عوامل این دو خودرو که از کارکنان شهرداری بودند بازداشت و بعد از مدتی با اخذ کارت‌های‏شان آزاد شدند.
این دو خودروی نیسان که شامل یک جرثقیل بالابر و یک خودروی باری حامل اقلام تبلیغاتی بود، تا زمان تنظیم این گزارش در مقابل فرمانداری تهران واقع در خیابان میرعماد تهران در توقیف بوده اند.
محمد باقر قالیباف درحالی 30 بهمن سال 90 اعلام کرد «‌تا زمانی‌که در شهرداری هستم و مسئولیت کار فنی دارم، در حوزه مسائل سیاسی دخالت نکرده و راجع به لیست‌های انتخاباتی اظهار نظر نمی‌کنم» که شب‌ها یاران او، به‌رغم آنکه هنوز موعد تبلیغات انتخابات نهمین دوره مجلس آغاز نشده، مشغول فعالیت پر حجم تبلیغاتی میدانی با بهره برداری از امکانات شهرداری تهران بودند.
یاران قالیباف تحت عنوان تشکلی به فعالیت می‌پرداختند که اولین بار خبر از وجود چنین تشکلی را محمدرضا باهنر آن هم در پاسخ به اعتراض دانشجویان نسبت به حضور نماینده شهردار تهران در جبهه موسوم به 7 + 8، اعلام کرده بود.
همچنين، علي‌رضا زاكاني رییس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایی و رییس ستاد قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال 84، فلسفه وجود نماینده شهردار تهران در جبهه متحد اصولگرایان را ظرفیت‌های اجتماعی او عنوان کرده بود.
بعد از سال انتخابات سال 90 نگاه به پروژه های عمرانی شهرداری نیز با رویکرد سیاسی انتخاباتی بوده است و افتتاح عموم این پروژه ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری وعده داده شده است. شاید مطرح ترین این طرح ها هم اتوبان امام علی (ع) باشد که مصائب بسیاری را برای مردم جنوب تهران بوجود آورده است.
از طرفی بهره برداری از پروژه های شهردار تهران با حضور نمایندگان مجلس که عموم آنها در معارضه های سیاسی مثل سوال از رئیس جمهور حضور فعالی داشته اند؛ و نماینده شهر تهران نیز نبوده اند که در افتتاح پروژه های این شهر شرکت کنند نشان از عملکرد سیاسی شهردار تهران دارد.
قالیباف که یک شخصیت سیاسی است و نمی شود از یک شخصیت سیاسی توقع داشت که حرف هایش بدون وجهه سیاسی اش باشد اما اگر صحبت های شهردار تهران اگر به مرحله عمل برسد و عملکرد سیاسی از دستور کار شهرداری تهران خارج شود و این نهاد به رسالت اصیل خود بپردازد شاید آنوقت مستضعفین جنوب تهران نیز درگیر سیاسی شدن پروژه های شهرداری نشوند.
منبع: رجانیوز

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج