جمعه 30 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

قریب دویست روزه به خدا بدهکارم!

از سر دشت می رفتیم سمت کرمانشاه ؛ من و شهیدان زین الدین و محمد اشتری.

آقا مهدی خودش پشت فرمان نشسته بود. از هر دری می گفتیم ، بین صحبتها آقا مهدی گفت :« قریب دویست روزه ، به خدا بدهکارم!»

ما اول حرفش را جدی نگرفتیم ، برایمان قابل باور نبود. آقا مهدی و این حرفها ؟ وقتی این را دید ، گفت:«جدی می گویم، دویست تا روزه بدهکارم»! « بعد توضیح داد :

« شش سال تمام چون دایما در مأ موریت بودم و نشد که ده روز یک جا بمانم ، روزه هایم ماند!

«درست پنج روز بعد به لقای دوست شتافت . در آن زمان لشکر هفده در مهاباد مستقر بود. من این حرف توی ذهنم بود که بعدَا با برادر بزرگوار اسماعیل صادقی ( مسؤل ستاد لشکر که بعد ها به شهادت رسید) در میان گذاشتم.

آن روز برادر صادقی تمام بچه های لشکر را جمع کرده بود. چند هزار نفری می شدیم ؛ یک دریا بسیج متلاطم . خبر را که دادند، اشک و آه به میدانداری معر که ماتم ایستاد. دستهای سوگوار بود که بر سر و سینه فرو آمد. دیگر کسی حال خود را نمی فهمید. اسماعیل نیز پای انفجار بعضی شگفت زانو زده بود و جانانه می گریست. جمعی به خاک غلتیده ، به خود می پیچیدند. بعضی غریو حسین حسین شان عنان اختیار از کف فرشتگان نیز ربوده بود. عده ای غرق در گرداب بهت عظیم با چشمانی شبنم پوش به سکوت زل زده بودند، به ثانیه های سیاهی که بی رمق می گذشتند!

ساعتی در سوگ ، پریشانی ، بهت و ناباوری گذشت که صدای سوخته ای در میدان بال گشود. اسماعیل بود: « عزیزان! آقا مهدی به جوار محبوبش شتافت، اما آن گونه که به یکی از دوستان گفت نزدیک دویست روزه قضا بر ذمه دارد. اگر کسی مایل است این دین او را  ادا کند،بسم الله! در همین جا اعلام آمادگی نماید.»

یکباره تمام میدان به جنبش در آمد و فریاد« ما آماده ایم!» در گنبد فیروزه فام فلک پیچید. در دلم گفتم: « عجب معامله ای، چند هزار روزه در مقابل دویست تا!»

برگرفته از کتاب :بر خوشه خاطرات


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج