چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

فتنه یك شاخص برای شورای نگهبان و نظام است

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد:
شورای نگهبان هیچ نگرانی در آینده ندارد و در مقابل خواسته‌های غيرقانونی
 مقاومت می‌كند/ فتنه یك شاخص برای شورای نگهبان و نظام است
واقعاً یكی از آفت‌های هر نظام بحث اشرافی‌گری است. اشرافی‌گری با استفاده از مواهب الهی فرق می‌كند. كسی مانع زندگی مرتب و منظم افراد نیست. حكومت هم در همه ادوار تلاش می‌كند رفاهی برای مردم فراهم بكند. رفاه به خودی خود بد نیست اما اشرافی‌گری با زندگی مرتب و منظم انسان فرق می‌كند.

گروه سیاسی – رجانیوز: سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان هیچ نگرانی در آینده ندارد و هر كسی كه از صندوق بیرون بیاید را به عنوان برنده انتخابات اعلام می‌كند، اما در مقابل خواسته‌های غیرقانونی مقاومت می‌كند.

به گزارش رجانیوز به نقل از اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان، دكتر كدخدایی در «بیت الرضا(ع)» و جمع تعدادی از جوانان انقلابی محله مسعودیه تهران، ضمن تهنیت میلاد با سعادت حضرت امام‌ عسگری علیه‌السلام؛ در تبیین مفهوم «مقاومت و ایستادگی»‌ در آموزه‌های اسلامی اظهار داشت: استقامت و پایداری در تجربه بشری، همیشه به عنوان یك ارزش شناخته شده است و در آموزه‌های دینی و اسلامی، مقاومت در مسیر صحیح؛ شرط موفقیت و پیروزی است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: از واژه استقامت و مشتقات آن در تعابیر قرآنی و روایات به كّرات استفاده شده و تاریخ زندگی انبیاء، پیامبر اسلام و ائمه هدی علیهم‌السلام مشحون از تحمل سختی‌ها و مشقات برای ابلاغ و تبلیغ رسالت الهی بوده است.

دكتر كدخدایی با مرور تاریخ انقلاب اسلامی؛ مدیریت امام خمینی‌(ره) را به عنوان الگویی موفق از ثمربخشی پایداری و استقامت در تحقق اهداف اسلامی معرفی و تصریح كرد؛‌ مدیریت حضرت امام بر مبنای آگاهی‌بخشی به مردم در ضرورت تشكیل حكومت اسلامی و پایمردی در تحقق آن شكل گرفت كه نهایتاً نتیجه‌ای جز پیروزی بر حكومت طاغوت نداشت.

عضو حقوقدان شورای نگهبان دفاع مقدس را نمونه موفق دیگری از مدیریت امام راحل برشمرد و اظهار داشت: علی‌رغم حمایت‌های شرق و غرب از رژیم بعث، مدیریت حضرت امام در جنگ تحمیلی به علاوه ایثارگری و جانبازی مردم در تقدیم شهدای عزیز، اجازه نداد حتی یك وجب از خاك ما كم و ذره‌ای از حیثیت دینی و میهنی ما لكه‌دار شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه‌ی تبیین موضوع استقامت در نظام اسلامی با اشاره به تدابیر رهبر انقلاب در بحث هسته‌ای و حضور فعال نظام در منطقه تأكید كرد: اگر رهنمودها و مقاومت مقام معظم رهبری در طول دوران تحریم نبود اكنون ما به فناوری هسته‌ای نرسیده بودیم اگرچه در این راه متحمل هزینه‌هایی همچون شهادت دكتر شهریاری‌ و دكتر علی‌محمدی‌ شدیم.

دكتر كدخدایی افزود: در قضایای سوریه، عراق و یمن نیز حتی برخی از افراد خسته شده بودند و این سؤال را مطرح می‌كردند كه چرا باید به آنجا برویم و مقاومت كنیم. این در حالی بود كه ما پیشتر شاهد بودیم گروهی از انسانهای متدین و معتقد به آرمان‌های الهی در قالب حزب‌الله و با ایده گرفتن از استقامت حضرت امام و همچنین پیروی از دستورات مقام معظم رهبری، توانستند رژیم تا بن دندان مسلح اشغالگر قدس را به چالش بكشند.

سخنگوی شورای نگهبان، آزادسازی حلب را مرهون تشخیص صحیح و درست رهبر انقلاب در هدایت و راهبری منطقه عنوان و خاطرنشان كرد: امروز كار به جایی رسیده است كه وزیر خارجه آمریكا اعلام می‌كند «ما از موضع روسیه و ایران درباره سوریه حمایت می‌كنیم» یا تركیه كه خود معبری برای داعش و تروریست‌ها بود در مذاكرات شركت می‌كند و این معنایی جز پذیرش پیروزی مقاومت در منطقه ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، نهم دی‌ماه 88 را مثال موفق دیگری از ثمره مقاومت دانست و گفت: قرائن و شواهد نشان می‌دهد، دشمن پس از به نتیجه نرسیدن در تحمیل جنگ، غائله منافقین و بحث هسته‌ای، بر روی اثربخشی بر انتخابات و اینكه انتخابات در ایران سالم نیست، سرمایه‌گذاری كرد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: متأسفانه برخی ساده لوحان این وضعیت را یا متوجه نشدند یا به هر دلیلی از آنها تبعیت كردند و شعار كمیته صیانت از آراء و تشكیل هیأتی فراقانونی و بدون دخالت شورای نگهبان را مطرح كردند. هیأت و كمیته‌ای كه مجوز و مصوبه‌ قانونی برای آن پیش‌بینی نشده بود. اگر سازوكار انتخابات را قبول نداشتند چرا موقعی كه صلاحیت‌شان تأیید شد، حرفی نزدند؟!‌

دكتر كدخدایی تأكید كرد: شورای نگهبان هیچ نگرانی در آینده ندارد و هر كسی كه از صندوق بیرون بیاید را به عنوان برنده انتخابات اعلام می‌كند اما در مقابل خواسته‌های غیرقانونی مقاومت می‌كند برای آنكه نظام با كسی شوخی ندارد و از هیچ كس هم نمی‌ترسد. یادمان نمی‌رود، آن آقایی كه الان وزیر است نزد مقام معظم رهبری در سال 88 اعلام كرد؛ تقلب امكان‌پذیر نیست اما ما در صلاحیت فلان كاندیدا تردید داریم. خب، این دیگر در صلاحیت شما نیست. اگر با آن داوطلب مشكل شخصی دارید، ربطی به نظام و انتخابات ندارد. نمی‌شود كه یك بام‌ و دو ‌هوا عمل بكنید. یك جایی قبول بكنید و یك جایی كناره‌گیری بكنید.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینكه این نهاد به ایستادگی خود در سال 88 افتخار می‌كند، گفت: حرفهایی كه در آن موقع می‌زدند، هیچكدام مبنای قانونی و صحت نداشت و برخاسته از یك توطئه خارجی بود كه متأسفانه برخی فریب خوردند و در نتیجه خسارت‌هایی به نظام و مردم وارد شد البته جمهوری اسلامی ایران از مسیر صحیح خود خارج نشد و این به یمن ایستادگی و مقاومتی بود كه تحت نظارت و هدایت رهبر معظم انقلاب انجام شد.

دكتر كدخدایی در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره مشورت شورای نگهبان با رهبر معظم انقلاب در فرآیند بررسی صلاحیت‌ها، اظهار داشت: شورای نگهبان یك نهاد قانونی است كه مسیر خود را می‌رود. البته اگر ایشان فرمایشی داشته باشند مثل زمانی كه دو نفر از كاندیداها (معین و مهرعلیزاده) را در قالب حكم حكومتی تأیید كردند و به طور عمومی اعلام شد.

وی در توضیح مصاحبه اخیر خود مبنی بر بررسی صلاحیت رئیس‌جمهور مستقر، تصریح كرد: بحث ارزیابی كار دولت، بحث دیگری است. من یكی دو نكته در مصاحبه‌ها گفته بودم كه ممكن است برخی تعابیر دیگری داشته باشند. عرض من این بود كه صلاحیت همه رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس در همه ادوار بررسی خواهد شد و این مطلب جدیدی نیست و رویه همیشگی شورای نگهبان مطابق قانون بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به س‍ؤالی درباره واكنش شورای نگهبان به حضور اصلاح‌طلبان فعال در فتنه در انتخابات آتی به منظور تحت فشار قرار دادن شورای نگهبان، گفت: فتنه یك شاخص برای شورای نگهبان و نظام هست. حضرت آقا اخیرا فرمودند كه 9دی روزی ماندگار در تاریخ است. كسانی كه در فتنه حضور مؤثر داشتند از شورای نگهبان انتظار نداشته باشند كه از اختیارات قانونی و خواست مردم كوتاه بیاید.

عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره صلاحیت نماینده‌ای كه پس از دوره نمایندگی به عدم التزام به ولایت و نظام می‌رسد، گفت: اگر من به عنوان عضو شورای نگهبان، مرتكب جرمی بشوم دیگر نمی‌توانم در شورای نگهبان بمانم و قطعاً در دوره بعد من را كنار خواهند گذاشت و این موضوع امری بدیهی است. همین موضوع درباره نمایندگان نیز صادق است.

یكی از حضار پرسید، چرا مسئولین نظام كاخ‌نشین شده‌اند و اهداف از انقلاب را فراموش كردند؟ دكتر كدخدایی پاسخ داد: واقعاً یكی از آفت‌های هر نظام بحث اشرافی‌گری است. اشرافی‌گری با استفاده از مواهب الهی فرق می‌كند. كسی مانع زندگی مرتب و منظم افراد نیست. حكومت هم در همه ادوار تلاش می‌كند رفاهی برای مردم فراهم بكند. رفاه به خودی خود بد نیست اما اشرافی‌گری با زندگی مرتب و منظم انسان فرق می‌كند. قطعاً هر جایی كه اشرافی‌گری رخنه بكند یك آسیب جدی برای آن نظام سیاسی است و باید با آن برخورد شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه وظیفه مردم در دورانی كه دولتمردان اهل استقامت نباشند، چه خواهد بود؛ اظهار داشت: پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، حضور در صحنه و توجه به مصالح نظام در هر جایی از اهم وظایف است. مردم در درجه اول، به هر كسی را كه تشخیص می‌دهند انسان ناصالحی است و از مسیر انقلاب دور شده‌، رأی ندهند. دومین گام، مطالبه از همه مسئولین است. از جمله ما در شورای نگهبان كه در مسیر انقلاب حركت كنیم، اگر ما هم اشتباه كردیم به ما تذكر بدهید. ما امر به معروف را نباید فراموش بكنیم. این موضوع فقط بین من و شما به عنوان شهروند مطرح نیست. شما هم باید به مسئولین امر به معروف بكنید و مطالبتان را بگویید.

دكتر كدخدایی درباره وظیفه حكومت اسلامی در برپایی تحقق عدالت جهانی به رهبری حضرت ولی‌عصر(عج)، گفت: همه پیامبران عظیم الشأن از آدم تا خاتم و همه ائمه هدی و اولیاء الهی برای تحقق عدالت آمدند. در مقدمه قانون اساسی، هدف از انقلاب اسلامی تحقق عدالت جهانی است. برای تحقق عدالت هم باید مبارزه و ایستادگی كرد و هم باید جان و مال داد البته ما مدعی نیستیم كه عدالت به طور كامل محقق شده است ولی مدعی هستیم كه در مسیر تحقق عدالت هستیم.

سخنگوی شورای نگهبان در خاتمه این جلسه درباره نظر شورای نگهبان در صورت نامزدی برخی از داوطلبان، تصریح كرد: از من غیب‌گویی نخواهید من اهل غیب نیستم. فقط می‌توانم موازین را بگویم و در مورد هر كدام از افراد، اكنون هیچ كس نمی‌تواند اظهارنظری بكند و هر اظهارنظری نسبت به تمام افراد فاقد اعتبار است. زمانی كه افراد ثبت‌نام كردند و در شورای نگهبان بررسی شد، آن وقت می‌توان نظر شورای نگهبان را پرسید.

حضور بی‌تکلف سخنگوی شورای نگهبان به همراه همسر و فرزند خود و همچنین برخورد دوستانه وی با شرکت کنندگان در این جلسه از نکات جالب توجه بود و باعث دلگرمی مردم خصوصاً جوانان به مسئولان انقلابی شد.

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج