دوشنبه 1 مهر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

عید مبعث

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اقراء باسم ربک الذی خلق

ما در کتابها و در پای منابر وعاظ و سخنرانان خواندیم و  شنیدیم که پیامبر اسلام(ص) قبل از بعثت در ایام جوانی به کوه یا غاری  بنام حراء میرفت و در آنجا با خدای خود خلوت میکرد!
تا نروی و توفیق تشرف نیابی به دوری راه و سختی و صعب العبور بودنش پی نخواهی برد. و یقین حاصل نخواهد شد مگر اینکه به چشم ظاهر و باطن غار حراء را ببینی و دریابی مشقت های آن راه را و اینکه چگونه این راه سخت و دشوار را حضرت خدیجه(س)برای شویش قوت و غذا میبرد!
*زمانی که همه بت می پرستیدند و در جهل و خرافات بسر میبردند.
*مردار می خوردند و دختران را پَست و حقیر می پنداشتند و آنان را زنده به گور میکردند.
*افراد تهیدست را بعنوان برده می خریدند و با فروختن آنها به یکدیگر مال و اموال تهیه میکردند.
*اخلاق و انسانیت و عطوفت و مهربانی نسبت به یکدیگر و بلکه به یتیمان و زیر دستان جای خود را به خشم و نفرت و کینه و عداوت و ظلم و ستم داده بود.
در چنین شرایطی که محمد(ص) که از کودکی یتیم شده بود و تحت کفالت عموی بزرگوارش حضرت ابوطالب(ع) بزرگ شده بود و فردی امین و عفیف و راستگو و درستکار(بخاطر این صفات حضرت خدیجه س با او ازدواج کرد) و مورد اعتماد همه طوائف بود. در وقتی از اوقات و در شبی از شبها آنهم در 27 رجب به وی الهام و ابلاغ شد و تأکید شد که بخواند به نام خدایی که او را خلق کرد!
* او که عامی و بی سواد بود و خواندن و نوشتن نمی دانست اظطرابش بیشتر شده بود
که با تأکید مجدد فرشته وحی حضرت جبرائیل امین مبنی بر خواندن نام خدای خالق انسانها و… خواندن  را فرا گرفت تا همگان ببینند و بگویند که :
*نگار من که به مکتب نرفت و خط  ننوشت بباره یکسره آموز هر مدرس شد.
و محمد(ص) هدف از مبعوث شدن خود را اجرای مکارم اخلاق اعلام کرد و فرمود که: انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق.
منبع: دانش و بصیرت
کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج