دوشنبه 25 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

عید بر عاشقان مبارک باد

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت
عید فطر هنگامه وصل است در پایان یک ماه میهمانی و روزه داری.
لحظه‌های شوق و شیدایی در طعم قریب و غریب آمدن عیدانه‌های سرشار از رحمت و برکت و غفران و مرحمت الهی و غم از دست شدن فرصت رمضان و رد این سوال بر پهنای دل انسان که آیا باز هم تاب و توان و قسمت و توفیقی خواهد بود از برای درک رمضانی دیگر.
این حس توأمان و شور و شیدایی همزمان که در لحظه‌های بی‌نظیر و آسمانی رمضان دل انسان را در برمی‌گیرد و نور و سرور و شعر و شعور را بر لبان جان نغمه خوان می‌کند، عنایتی است که از پس یک ماه روزه‌داری عاشقانه و خالصانه، از بارگاه رب ودود به مومن روزه دار ارزانی داشته شده است.
مومن را در ماه رمضان دو وقت شادی و وصال است و دو موقف نور و اتصال؛ یکی وقت افطار و دیگری در عید فطر.
و عید فطر، با شکوه و عظمت نماز بزرگ و آسمانیش، در ذیل جبروت حق و بر قله رفیع عبودیت، جان و جهان مومنین را در نمایشی از رستاخیز جانانه بندگی و وصال حق، جلوه ای دیگر می‌بخشد.
جلوه‌ای از تجلیات ایمان و اعتقاد و وفاداری.
یک ماه روزه‌داری و اطاعت از حضرت حق، در بردباری و رسیدن به شور و شکوه رستگاری.
وقتی در طول این روزهای گرم و طاقت سوز، در عبادتی به دور از روی و ریا و در کمال اخلاص و بر جمال ایمان و بر مدار عشق و بر مبنای حق، تنها در پاسخ به ندای حضرت رب و در سمت و سوی رسیدن به خواست محبوب و درک معاشقه عارفانه ای در خطه دینداری و نجابت، صوم و صلاه را نصب العین می‌سازیم و چشم ها را می‌شوئیم و جور دیگری دنیا را می‌بینیم و خود را و خدا را… باری در این هنگام و هنگامه است که رمضان و میهمانیش خدائیش با همه زیبایی‌ها و برکات و موهبات و نعماتش به داد دل بیمارمان می‌رسد و از شهد مصفای ایمان، مشام جانمان را معطر می‌سازد.
آری؛ عید فطر هنگامه وصل است در پایان یک ماه میهمانی و روزه‌داری؛ لحظه‌های شوق و شیدایی در طعم قریب و غریب آمدن عیدانه‌های سرشار از رحمت و برکت و غفران و مرحمت الهی و غم از دست شدن فرصت رمضان و اینکه با چشم حسرت و غبطه ای بهشتی و نورانی از صمیم دل و از سویدای جان و جهانمان به این سوال می‌اندیشیم که آیا بار دیگر توفیق درک فیض رمضان و لحظات بهشتی و طلایی اش نصیبمان خواهد شد.
لحظات نورانی افطار و سحوری؛ وقت خوش قدر و ساعات خطیر و تأمل برانگیز و بهشتیش، سفره‌های ناب و تابناک افطار که بوی خدا می‌دهد و عطر محبت و شوق وصال و نور معجزه می‌پراکند. که؛
از این سفره‌ها، معجزه دور نیست…
و اینک فطر رمضان و وصال خدا در آوردگاه مبارزه با شیطان و پیروزی بر هوای نفس و جشن عیدانه ای که مومنان با دلهای بهاری و ارواح شاد و جانهای پاک و لبان متبسم و نوری ایمانی که در قلوبشان تازگی و طراوتی معنوی گرفته برپا می‌دارند و به شادی می‌نشینند.
نماز عید و اجتماع باشکوه مومنان در مصلای جان با آن عبارات سرشار و معرفت‌آمیز قنوت عارفانه‌اش که جلال و جبروت حق با صلوات بر محمد و آل محمد و با کوله بار امید به ارزانی داشتن برترین و بهترین خیرات و برکات بر مومنین، نمایشی بزرگ از عظمت مسلمین را به تصویر می‌کشد.
و رمضان به پایان می‌رسد تا آغازی دیگر باشد بر حرکت انسان در مسیر رشد و تکامل ایمانیش.
با کوله باری از ثواب و صواب و زیبایی و طراوت و شور و امید برای یک سال پربار دیگر.
به امید حق!
عیدتان مبارک! (F)

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج