جمعه 30 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

شهادت مولا علی علیه السلام

به کس این نباشد میسر به عالم

به کعبه ولادت به مسجد شهادت

امشب شب غریبی است. یکی از بهترین جلوه های بشریت ،در این شب زمین خاکی ما را وداع گفت. بی هیچ تردیدی ،اگر انسانیت فقط چند دردانه ی بی همتا در دامنش پرورانده، یکی از بهترین های آن ها ،مولای پرهیزکاران علی علیه السلام است .

شهادت علی علیه السلام خیلی غصه آوراست . زیرا با شهادت علی(ع) ،معاویه و عمرو عاص یعنی فریبکاران و ریا کاران و زراندوزان و سیه کاران و دین فروشان و خودنمایان و بدکاران نفس راحتی کشیدند.

شهادت علی علیه السلام خیلی دردناک است. زیرا پایه های انحراف از دین مبین اسلام با حذف این مرد بزرگ از صحنه، قویتر و مستحکم ترشد . دین بدون معرفت امثال ابن ملجم قوت یافت از سویی. از سوی دیگر دین بی دینان دین فروشی چون معاویه قوام گرفت، که از دین فقط حکومت و سیاستش را دوست داشتند و…

علی(ع) در طول حکومتش هم به واقع تنها و غریب بود . چه کسی می توانست در اوج پرواز معنوی مولا همراه او باشد ؟ یا چه کسی می توانست همواره او را همراهی کند،که از یک طرف با دینداران جاهل می جنگید و از سویی بی دینان متصدی دین؟آیا کسی به واقع این بزرگمرد و ابر انسان را درک می کرد؟

به هرحال امشب شب غریبی است.شبی با خاطره ای دردناک است. به دلیل غریبی علی علیه السلام در هنگام زندگی و هنگام شهادت .

اما این حادثه آن قدر بزرگ بود که حتی دشمن حیله گر علی علیه السلام یعنی معاویه ، بنا بر اقوالی چون خبر شهادت آن حضرت را شنید، گریست. اقرار کرد که شیر بیشه ی حق در گذشت .او ابتداء به فضل علی(ع) اعتراف کرد . اما مطامع دنیا نگذاشت که آن را به همه اعلام کند . او کمی بعد با خوشحالی به بهره برداری از این حادثه پرداخت و زمینه را برای یک فاجعه ی بزرگ ،یعنی اعلام ولایتعهدی یزید و حادثه ی تأسفبار کربلا فراهم کرد .

اگردرست دقت کنید و تاریخ را ورق بزنید می بینید که بعد از علی(ع)، دیگر جهان اسلام، فرمانروایی به عدالت ،شهامت ،درستکاری ،رأفت و انسانیت علی(ع) درنیافت . بشریت ،اعجوبه ای را که در یک دستش شمشیر و در دست دیگرش علم دانش و معرفت و انسانیت باشد، سراغ نگرفت.سیاست مردی را که در تمام رفتارش خدا را در نظر بگیرد و از اخلاق اسلامی و انسانی سرسوزنی تخطی نکند ،در سطح مولاعلی(ع) درنیافت .

افسوس و صد افسوس که مسلمانان غالباً راه خود را از علی(ع) و آل او جدا کردند و راه غارت و ثروت و قدرت و جهالت و بازگشت به تعصبات جاهلی و ایلی وطایفه ای و قبیله ای را برگزیدند و شد آن چه که نباید بشود.

تُف  بر تو ای چرخ گردون تُف . که والا مردی چون علی(ع)را واگذاشتی و توطئه گر و  ریاکاری چون معاویه را بر سریر بگذاشتی و راه را بر رهروانش هموارکردی !

حسرت توان نگارش مرا در باره ی شب شهادت مولا می گیرد . دیگر بیش از این توانی ندارم،حالی نیست. به همین جا ختم می کنم و این واقعه ی تأثر بر انگیز را به همه ی دوستداران حق و عدالت  تسلیت می گویم.


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج