چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

شهادت حضرت رقیه

در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

حضرت رقیه (س) پیام‌آور بصیرت‌افزایی در جامعه امروز است/ جنایات آل سعود کمتر از ظلم بنی‌امیه بر فرزندان امام حسین (ع) نیستمصادف با پنجم ماه صفر، حجت الاسلام صابری از ویژگی‌های حضرت رقیه(س) و پرچمداری این حضرت در نهضت عاشورا گفت.

حجت الاسلام والمسلمین علی صابری خطیب و کارشناس امور دینی- مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره ویژگی و برتری حضرت رقیه (س) و همچنین پرچمداری ایشان در دوران اسارت و دربار شام گفت: همواره تمام دوره های تاریخی دین مبین اسلام خانواده را یکی ارکان مهم دینی می‌شمارد، که این خانواده از فرزندان کوچک و بزرگ تشکیل شده است، به همین سبب در روایات متعددی از بزرگان ما آمده که تا وقتی که یک بچه کوچک در خانه است، ملائکه در آنجا رفت و آمد می کنند و بلا بر اهل آن

خانه نازل نمی شود. در زبان عامه هم شنیدیم که می گویند کودکان معصوم هستند و گناه ندارد، به همین دلیل تاکید شده در گوش کودکان نزنید، آنها را سرزنش یا ناسزا نگویید.کودکان همیشه خانه را روشن می کنند و اهل خانه را به جنب و جوش وادار می کنند. از این روی باید اشاره کنم که برتری شخصیت والای حضرت رقیه (س) و حضرت علی اصغر (ع) در واقعه عاشورا و پس از آن، به دلیل خردسالی و سن کم این حضرات است، وگرنه امام حسین (ع) فرزندان و دختران دیگری هم داشتند، اما اینکه گروهی دختر سه ساله‌ای را تازیانه بزنند، او را مورد آزار و اذیت روحی و جسمی قرار بدهند در هیچ مرام  و مسلکی وجود ندارد.

وی در ادامه با تاکید براینکه کوچکترین فرد در کاروان اسرأ، حضرت رقیه (س) است، بیان کرد: حضرت فاطمه الصغری (س) کوچکترین فرد در کاروان اسرأ بودند، ایشان با آن سن کم در طی یک نیمروز هرگونه جنایت در حق شیعه، پدر و خاندان خود مشاهده می کند، علاوه براین پس از فاجعه کربلا از شَّر ظلم آل بنی‌امیه لعنت الله علیه در امان نبودند و در تمام مسیر سَرهای بریده پیش چشمان اهل بیت (ع) حضرت سید الشهدا (ع) بود، در حدی که نقل شده است امام سجاد(ع) به یکی از اهل کاروان اسرأ می فرمایند که به نیزه داران مقداری پول دهید تا سرهای مبارک امام حسین (ع)، حضرت قمربنی هاشم (ع) و حضرت علی اکبر (ع) را جلوتر از کاروان ببرند.

این خطیب و کارشناس امور دینی افزود: شقی‌ترین افراد در تاریخ ظالمان فاجعه کربلا هستند که فقط می توان اینگونه توجیه کرد، کسی که خدا را ندارد، انسانیت و آزادگی ندارد به معصوم‌ترین و بی‌گناه‌ترین افراد هم رحم نمی‌کند. لذا حضرت زین العابدین (ع) بیان می‌کنند: «قوم الظالمین حیا نکردند و ما را از محله یهودیان و مسیحیان عبور دادند، وقتی ما را از میان محله یهودی نشینان عبور دادند ما را خارجی خطاب کردند و آنها آب و آتش برسر ما ریختند.»

حضرت رقیه (س) پیام‌آور بصیرت‌افزایی در جامعه امروز است/ جنایات آل سعود کمتر از ظلم بنی‌امیه بر فرزندان امام حسین (ع) نیست

حجت الاسلام والمسلمین صابری یادآور شد: در دنیای امروز، ما می‌بینیم همان یزیدیانی که در واقعه عاشورا حضور داشتند و تازیانه بر بدن و صورت حضرت رقیه (س) زدند، امروز هم به نام داعشی‌ها زنده هستند و دنبال روی اُمویان شده‌اند. آن مادر فلسطینی یا کودکان یمنی چه گناهی را مرتکب شدند که اینگونه باید در تیررس جنایات داعشی‌ها قرار بگیرند؟ در همه جای عالم کودکان و دانش‌آموزان در حصار امنیت هستند و بی‌گناه محسوب می‌شوند، اما آل سعود همه را از لبه تیغ گذراند و خون آنها را ریخت.

وی اظهار کرد: جنایات‌کاران امروز، همان کسانی هستند که به اطاعت از ولایت، قرآن، حضرت رسول (ص) و دیگر پیامبران الهی (ع) گردن ننهادند و پی هوای نفس خود و زر و زیور دنیوی بوده و هستند. حادثه کربلا و پیام حضرت رقیه (ع)، بصیرت افزایی است، تا ما در جامعه امروز با چشمانی روشن صرفا ظاهر بین نباشیم. البته باید در نظر داشته باشیم که همین دشمنان اسلام امروز با کودکان و زنان سوری و یمنی چه کردند و چگونه شأن و منزلت زن و خانواده را در بازارها به فروش گذاشتند.

حضرت رقیه (س) پیام‌آور بصیرت‌افزایی در جامعه امروز است/ جنایات آل سعود کمتر از ظلم بنی‌امیه بر فرزندان امام حسین (ع) نیست

حجت الاسلام والمسلمین صابری در پایان تصریح کرد: اگر می‌خواهیم روزگار خوش داشته باشیم، باید پرچمدار مکتب حسینی باشیم و هرآنچه از دستمان برمی‌آید برای اهل بیت(ع) در طَبَق اخلاص بگذاریم. پیام حضرت رقیه (ع) ولایتمداری بود. دشمنان رسول خدا (ص)، قرآن و خداوند مردانگی و جوانمردی ندارند و به دختران و کودکان خردسال هم رحم نمی‌کنند، همانطور که امروزه در فلسطین، یمن و سوریه به کودکان و زنان رحم نکردند.


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج