سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

سعادت و شقاوت در مه فتنه

قطب نما

عمار، اهل عبادت صرف نبود که فقط مشغول مسجد و سجاده باشد. در جريان جنگ جمل شخصي که در لشکر امام علي (ع) بود، پرسيد: «يا علي! آن‌طرف (يعني سپاه عايشه) همسر رسول خداست و اين‌طرف داماد پيامبر. حق با کيست؟»

امام ضمن پاسخ، فرمودند: «تو حق را بشناس و براي تشخيص حق به افراد اتکا نکن».

عمار با حدود يک قرن زندگي، طي ساليان طولاني و در همه‌ي طوفان‌هاي سياسي، مسير حق را گم نکرد و جبهه‌ي حق را با تمام ويژگي‌هايش مي‌شناخت.

کساني را مي‌شناسيم که هر سال زير پرچم يکي مي‌ايستند و نمي‌توانند در جريان‌شناسي سياسي حق را تشخيص دهند و هر روز سنگ يک جناح را به سينه مي‌زنند. يکي از شاخصه‌هاي شناخت جبهه‌ي حق آن است که بتواني رهبر جريان حق را بشناسي. رسول خدا(ص) به عمار فرمودند: «علي تو را به گمراهي داخل نمي‌کند».

حضرت امام خميني(ره) هم در بين همه‌ي يارانش، مقام معظم رهبري را شايسته‌ي رهبري مي‌دانستند و در بين يارانش او را به‌عنوان رهبر معرفي کردند. اينکه کسي بتواند جبهه‌ي حق را گم نکند، مسئله‌ي کوچکي نيست. اگر کسي نتواند جبهه‌ي حق را بشناسد، طبيعي است که در جبهه‌ي باطل قرار خواهد گرفت و خسران ابدي را براي خود رقم خواهد زد. سپاهيان عايشه که به جنگ اميرالمؤمنين(ع) آمدند، خود را برحق مي‌دانستند و قطعاً اگر خود را باطل مي‌دانستند، به ميدان وارد نمي‌شدند. ولي از آنجايي که در تشخيص مصداق حق دچار اشتباه شدند، خود را به شقاوت ابدي مبتلا کردند. بيش از ده هزار نفر انسان جاهل سياسي در مقابل اميرالمؤمنين(ع) در جنگ جمل ايستادند و بيش از ده هزار نفر از طرفداران عايشه در اين جنگ کشته شدند. اينجاست که معلوم مي‌شود شناخت جبهه‌ي حق در سرنوشت دنيا و آخرت انسان چقدر مؤثر و مهم است.

آيه‌ 60 سوره‌ي مبارکه‌ي مائده درباره‌ي کساني است که در جبهه‌ي باطل قرار گرفته و خود را دچار خسران ابدي نموده‌اند: «قل هل انبئکم بشر من ذلک…؛ بگو آيا به شما خبر دهم که کدام‌يک از مردم در نزد خدا بدترين پاداش را دارند؟ کساني که خدا بر آنها لعن و غضب کرده و آنان را به بوزينه و خوک مسخ نمود و آن کس که بندگي شيطان کرد. اين گروه نزد خدا بدترين مردم و گمراه‌ترين خلق از راه راست هستند».

آيه‌ شريفه مي‌فرمايد: آناني که بندگي شيطان را کردند، بدترين مردم هستند و خدا بر اينها غضب کرده است. يقيناً کسي که در جبهه‌ي حق قرار دارد، مصداق بندگي شيطان را نخواهد داشت. آن کسي که خود را در جبهه‌ي باطل قرار داده، از بندگاني است که به اطاعت شيطان قيام کرده و خود را طبق اين آيه‌ شريفه دچار لعن الهي کرده است.

عمار ياسر کساني را يار و صحابي رسول خدا مي‌دانست که عملشان مخالف عمل رسول خدا نباشد. اگر کسي ضد انديشه‌ي حضرت رسول(ص) قدم برمي‌داشت، او را دشمن مي‌دانست و در مقابلش مي‌ايستاد. در فتنه‌ي سال 88 عده‌اي با عنوان يار امام، تعداد اندکي از مردم را به‌دنبال خود کشيدند و اين در حالي بود که برخلاف سيره و کلام امام ‌خميني قدم برمي‌داشتند!

بايد توجه کرد که يکي از شاخصه‌هاي مهم مردم کوفه آن بود که به‌راحتي فريب مي‌خوردند و از مسير حق خارج مي‌شدند. اين شاخصه مردم کوفه را نزد مسلمانان منفور کرده است. آنها به راه حق و تشخيص آن آگاهي نداشتند و روي همين مطلب است که قرآن کريم مکرر مسلمانان را دعوت به تعقل مي‌کند.

يکي از راه‌هاي عبور از فتنه‌ها، شناخت جبهه‌ي حق است. در عصر پس از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) همه‌ي ياران او دچار فتنه شدند؛ ولي عده‌ بسيار کمي توانستند با شناخت راه و جبهه‌ي حق، خود را از دايره‌ي باطل خارج کنند که عمار يکي از آنها بود.

هر روز همه‌ي مسلمانان، حدود پنجاه بار نام مبارک رسول خدا (صلي الله عليه و آله) را در نمازهايشان مي‌برند، اما آيا آناني که در جريان فتنه‌ي جمل عليه امام بر حق، شمشير کشيدند، نماز نمي‌خواندند؟! همه‌ي اين گمراهي‌ها از آنجاست که در تشخيص جبهه‌ حق دچار اشتباه شده و خود را به خسران ابدي مبتلا کردند.

محمدرضا رمزي‌اوحدي

منبع: امتداد

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج