پنجشنبه, مرداد ۲۵, ۱۳۹۷
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

سعادت و شقاوت در مه فتنه

قطب نما

عمار، اهل عبادت صرف نبود که فقط مشغول مسجد و سجاده باشد. در جریان جنگ جمل شخصی که در لشکر امام علی (ع) بود، پرسید: «یا علی! آن‌طرف (یعنی سپاه عایشه) همسر رسول خداست و این‌طرف داماد پیامبر. حق با کیست؟»

امام ضمن پاسخ، فرمودند: «تو حق را بشناس و برای تشخیص حق به افراد اتکا نکن».

عمار با حدود یک قرن زندگی، طی سالیان طولانی و در همه‌ی طوفان‌های سیاسی، مسیر حق را گم نکرد و جبهه‌ی حق را با تمام ویژگی‌هایش می‌شناخت.

کسانی را می‌شناسیم که هر سال زیر پرچم یکی می‌ایستند و نمی‌توانند در جریان‌شناسی سیاسی حق را تشخیص دهند و هر روز سنگ یک جناح را به سینه می‌زنند. یکی از شاخصه‌های شناخت جبهه‌ی حق آن است که بتوانی رهبر جریان حق را بشناسی. رسول خدا(ص) به عمار فرمودند: «علی تو را به گمراهی داخل نمی‌کند».

حضرت امام خمینی(ره) هم در بین همه‌ی یارانش، مقام معظم رهبری را شایسته‌ی رهبری می‌دانستند و در بین یارانش او را به‌عنوان رهبر معرفی کردند. اینکه کسی بتواند جبهه‌ی حق را گم نکند، مسئله‌ی کوچکی نیست. اگر کسی نتواند جبهه‌ی حق را بشناسد، طبیعی است که در جبهه‌ی باطل قرار خواهد گرفت و خسران ابدی را برای خود رقم خواهد زد. سپاهیان عایشه که به جنگ امیرالمؤمنین(ع) آمدند، خود را برحق می‌دانستند و قطعاً اگر خود را باطل می‌دانستند، به میدان وارد نمی‌شدند. ولی از آنجایی که در تشخیص مصداق حق دچار اشتباه شدند، خود را به شقاوت ابدی مبتلا کردند. بیش از ده هزار نفر انسان جاهل سیاسی در مقابل امیرالمؤمنین(ع) در جنگ جمل ایستادند و بیش از ده هزار نفر از طرفداران عایشه در این جنگ کشته شدند. اینجاست که معلوم می‌شود شناخت جبهه‌ی حق در سرنوشت دنیا و آخرت انسان چقدر مؤثر و مهم است.

آیه‌ ۶۰ سوره‌ی مبارکه‌ی مائده درباره‌ی کسانی است که در جبهه‌ی باطل قرار گرفته و خود را دچار خسران ابدی نموده‌اند: «قل هل انبئکم بشر من ذلک…؛ بگو آیا به شما خبر دهم که کدام‌یک از مردم در نزد خدا بدترین پاداش را دارند؟ کسانی که خدا بر آنها لعن و غضب کرده و آنان را به بوزینه و خوک مسخ نمود و آن کس که بندگی شیطان کرد. این گروه نزد خدا بدترین مردم و گمراه‌ترین خلق از راه راست هستند».

آیه‌ شریفه می‌فرماید: آنانی که بندگی شیطان را کردند، بدترین مردم هستند و خدا بر اینها غضب کرده است. یقیناً کسی که در جبهه‌ی حق قرار دارد، مصداق بندگی شیطان را نخواهد داشت. آن کسی که خود را در جبهه‌ی باطل قرار داده، از بندگانی است که به اطاعت شیطان قیام کرده و خود را طبق این آیه‌ شریفه دچار لعن الهی کرده است.

عمار یاسر کسانی را یار و صحابی رسول خدا می‌دانست که عملشان مخالف عمل رسول خدا نباشد. اگر کسی ضد اندیشه‌ی حضرت رسول(ص) قدم برمی‌داشت، او را دشمن می‌دانست و در مقابلش می‌ایستاد. در فتنه‌ی سال ۸۸ عده‌ای با عنوان یار امام، تعداد اندکی از مردم را به‌دنبال خود کشیدند و این در حالی بود که برخلاف سیره و کلام امام ‌خمینی قدم برمی‌داشتند!

باید توجه کرد که یکی از شاخصه‌های مهم مردم کوفه آن بود که به‌راحتی فریب می‌خوردند و از مسیر حق خارج می‌شدند. این شاخصه مردم کوفه را نزد مسلمانان منفور کرده است. آنها به راه حق و تشخیص آن آگاهی نداشتند و روی همین مطلب است که قرآن کریم مکرر مسلمانان را دعوت به تعقل می‌کند.

یکی از راه‌های عبور از فتنه‌ها، شناخت جبهه‌ی حق است. در عصر پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همه‌ی یاران او دچار فتنه شدند؛ ولی عده‌ بسیار کمی توانستند با شناخت راه و جبهه‌ی حق، خود را از دایره‌ی باطل خارج کنند که عمار یکی از آنها بود.

هر روز همه‌ی مسلمانان، حدود پنجاه بار نام مبارک رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در نمازهایشان می‌برند، اما آیا آنانی که در جریان فتنه‌ی جمل علیه امام بر حق، شمشیر کشیدند، نماز نمی‌خواندند؟! همه‌ی این گمراهی‌ها از آنجاست که در تشخیص جبهه‌ حق دچار اشتباه شده و خود را به خسران ابدی مبتلا کردند.

محمدرضا رمزی‌اوحدی

منبع: امتداد

  
کلمات کلیدی:,

 

بایگانی حدیث

امام خامنه ای