چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

رئیس جمهور برای جلب نظر سرمایه‌گذاران قسم جلاله یادکرد!

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، در مراسم روز صنعت و معدن که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک فرا‌رسیدن ماه مبارک رمضان و روز صنعت و معدن گفت: این روز، روز تولیدکنندگان، کارآفرینان، صنعتگران و همه آنهایی که کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داده و می‌دهند، است و صمیمانه از همه این عزیزان تشکر می‌کنم.
وی با بیان اینکه باید از یک صنعت حمایت شود اما صنعت باید چگونه روی پای خود ایستادن را بیاموزد،افزود : آنهایی که تجربه بلند و طولانی از تولید و صنعت دارند بیایند با هم بنشینیم و گفت‌وگو کنیم. گفت‌وگو اصلا برای همین است. مذاکرات برد – برد که تنها با خارجی‌ها نیست. برد – برد باید در مذاکره دولت و بخش خصوصی، دولت و تولیدگر،‌ قانونگذار و تولیدگر هم باشد. باید در کنار هم بنشینیم و ببینیم مشکل از کجاست؟
روحانی اظهار داشت : باید به یکدیگر و آینده اعتماد داشته باشیم و همه به قانون احترام بگذاریم. باید ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم و مطمئن شویم دولت، دولتی نیست که در یک جلسه آن هم بدون مشورت و مطالعه تصمیم بگیرد.
وی افزود: ما روند کاهش تورم را در سال جاری ادامه خواهیم داد. در ماه خرداد مواد خوراکی نه تنها افزایش نداشته بلکه در مواردی نیز کاهش داشته است. البته ممکن است این خبر برای کارآفرینان خوش نباشد، اما برای کل ملت ایران و ایجاد ثبات در بازار یک خبر خوش است.
اول مهار تورم
و سپس شکستن رکود
رئیس جمهور با بیان اینکه ما با مشورت با کارشناسان به این نظر رسیدیم که در زمانی که تورم بسیار فزاینده است و حرکت آن سریع است و همزمان رکود هم داریم در قدم اول باید تورم را مهار بزنیم ابراز داشت : در کنار زدن تورم به دنبال شکستن رکود که البته از مهار تورم سخت‌تر است خواهیم بود.
وی با بیان اینکه امروز در زمینه گاز و تولید نفت قدمهای مهمی برداشته شده است اعلام کرد: ۴ فاز را در پارس‌جنوبی تا پایان سال به تولید خواهیم رساند و ۴ فاز دیگر در سال بعد به تولید می‌رسد.
روحانی اظهار داشت: رشد تولید در نفت هم شروع و آغاز شده است و برای اجرای بند «ق» وزیر نفت اعلام کرد که سرمایه کافی برای تغییر همه وسایل گازسوز در اختیار گذاشته می‌شود و این موضوع هم در بحث‌های حمل و نقل و مترو اینچنین است..
وی همچنین به ایجاد برخی از محدودیت‌ها و عدم محدودیت‌ها در بعضی ازحوزه‌ها اشاره کرد و گفت: در زمینه صنعت دولت محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند که این محدودیت‌ها به نفع کشور است و البته یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد که به ضرر است و باید برداشته شود.
کاسه تحریم شکسته شده است
روحانی در ادامه سخنانش به سیاست خارجی دولت یازدهم اشاره کرد و با بیان اینکه دولت در زمینه سیاست خارجی قدم‌های درستی را در ظرف ۱۱ ماه گذشته برداشته است، خاطرنشان کرد: تحریم توانست در بخشی از حوزه‌ها حتی در صنعت خودرو اثر خود را بگذارد اما امروز قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و قدم‌های دیگر نیز برداشته خواهد شد و بنده این قول را می‌دهم که کاسه تحریم شکسته شده است و هیچ کس و هیچ بندزنی قادر نیست کاسه شکسته شده را به صورت اول برگرداند.
وی تصریح کرد: به همه دوستان، ارزشمداران و به همه عزیزان با زبان روان و آرام عرض می‌کنیم که انقلاب و ارزش‌ها را می‌شناسیم و می‌دانیم، عزت ملی را پاس می‌داریم. خیلی غصه نخورید؛ ما می‌دانیم که چه کار می‌کنیم.
رئیس جمهور به دفاع از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پرداخت و اظهار داشت: وزارت خارجه ما و تیم مذاکره کننده کاملا تخصص لازم را برای حرف زدن در برابر ۶ قدرت که روبروی آنها ایستاده‌اند دارند، سبک و سیاق مذاکره را می‌دانند و تجربه لازم را هم دارند و ما راه را به حول و قوه الهی تا موفقیت نهایی ادامه خواهیم داد.
وی اضافه کرد: امنیت و ثبات در منطقه نه تنها برای صنعت کشور، بلکه برای آرامش مردم ضروری است و ما این راه را همچنان ادامه خواهیم داد.
رئیس جمهور در ادامه از تشکیل کارگروهی برای رونق و اینکه از رکود خارج شویم، خبر داد و گفت: کارگروهی در این زمینه کار می‌کند و من از اقدامات آنها مطلع هستم. در برخی از موارد با هم اتفاق نظر و در بعضی از موارد اختلاف‌نظر دارند. در شورای هماهنگی اقتصادی موارد اختلافی را بررسی می‌کنیم تا پایان تیر بسته حمایتی برای رونق و شکستن رکود را آماده عملیاتی و اجرایی کنیم.
قسم جلاله روحانی
برای سرمایه‌گذاران
وی تاکید کرد: سرمایه‌مان را به داخل کشور بیاوریم، والله، بالله، تالله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت، تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند و هیچ تصمیم فردی‌ای اتخاذ نمی‌کند و بدون مشورت و شور آن هم با شورهای چندباره تصمیمی را اعلام نمی‌کند و اگر اعلام کرد و اشتباه کرد، برای آنهایی که دولت را نقد کنند و فریاد بکشند و بگویند دولت اشتباه کرده است. ما هم احترام می‌کنیم و هم تواضع می‌کنیم و هم دست آنها را می‌بوسیم.
رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که باید خود را آماده کنیم و بانک‌های ما کمربندهایشان را برای کمک ببندند و بازار سرمایه ما وارد عمل شود، اظهار داشت: بنگاه‌های بزرگ به بازار سرمایه تکیه کنند و بنگاه‌های کوچکی که خود به خود توان ندارند، باید به بانک‌ها متکی شوند.
بانک‌ها دست از بنگاه‌داری بردارند
روحانی ادامه داد: بانک‌های ما باید قدم به قدم دست از بنگاه‌داری بردارند. اینکه پول مردم را جمع کنند. امانت‌دار باشند و واسطه خوبی بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی باشند.
به گزارش تسنیم ، وی با بیان اینکه باید راه و روش بانک‌ها اصلاح شود، گفت: بازار سرمایه ما باید فعال‌تر شود. البته ما زمینه برای ورود سرمایه خارجی را آماده خواهیم کرد چرا که سرمایه داخلی ما برای همه طرح‌هایی که پیش رو داریم، کافی نیست. سرمایه خود ایرانیان که برخی آن‌ور آب گذاشته‌اند همه را به داخل بیاورند و ما نیز باید آنها را تشویق کنیم که سرمایه‌گذاری کنند. خارجی‌ها را نیز برای سرمایه‌گذاری تشویق کنیم و آنچه لازم است دولت تصویب کند، آن را دنبال خواهیم کرد و آنچه لازم است مجلس شورای اسلامی تصویب کند، دولت به صورت لایحه تقدیم مجلس می‌کند.
رئیس جمهور در پایان تصریح کرد : به نظر من امروز هیچ اختلاف نظری بین دولت و مجلس و قوه قضائیه در سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز ۲۰ ساله برای هدف بلندمان که شکستن رکود و ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است، وجود ندارد.»

کیهان

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج