شنبه 2 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

پیش‌بینی‌هایی که غلط از آب درآمد

امروز باید بپذیریم که «خورشید تابان برجام» در حال غروب کردن است و با روحیه‌ای که از اروپایی‌ها سراغ داریم، هم‌پیمانی آن‌ها با آمریکا دور از انتظار نیست و در نهایت چیزی جز کاغذپاره از برجام باقی نخواهد ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، ساعت یک بامداد ۲۷ دی ۱۳۹۴ بود که خبر رسمی توافق برجام، آن هم پس از چندین سال مذاکره و مخالفت‌ها و موافقت‌های احزاب سیاسی، منتشر شد و به اذعان دولت و رسانه‌های وابسته به آن، برگ جدیدی از تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم خورد.

درست در همان ماه‌ها بود که مردم برای برگزاری جشن توافق هسته‌ای در حالت آماده‌باش قرار گرفتند. طرفداران دولت فعلی به خیابان‌ها آمدند، به خاطر برداشتن تحریم‌های چند ساله خوشحالی کردند و جشن گرفتند. یکی دلار را در کنار هزار تومانی گرفته و دیگری هم تی‌شرت «I LOVE USA» را پوشیده بود و با افتخار جولان می‌داد.

  جوان دیگری هم عکس ظریف را در دستش گرفته بود؛ عکسی که زیر آن نوشته شده بود «هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید». «قهرمان دیپلماسی ایران» هم از دیگر شعارهایی بود که مردم در تمجید از وزیر امور خارجه ایران به کار می‌بردند. «روحانی مچکریم» هم که جای خودش را در بین شعارها خوش کرده بود.

 قبل و بعد از اجرای رسمی برجام، رهبر معظم انقلاب چندین بار در دیدارهای مختلف با آحاد مردم و مسئولان کشوری درباره این معاهده صحبت و بر رعایت اصول مذاکره تاکید کردند. نمونه بارز این تاکیدات آن جایی نمود پیدا می‌کند که ایشان در شهریور ماه ۹۶ در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری عنوان کردند «می‌گویم اشکالی نداشت ما مذاکره کنیم، مذاکره اشکالی نداشت منتها در این مذاکره بایستی دقّت و مراقبت لازم انجام می‌گرفت تا این‌جور نباشد که طرفِ مقابل، هر غلطی خواست بکند، نقض برجام محسوب اما ما اگر یک مختصر تکانی بخوریم، نقض برجام محسوب بشود! این خطا است، این نباید اتّفاق می‌افتاد؛ این به‌خاطر عدم اتّکاء و اعتنای به قدرت داخلی به ‌وجود می‌آید».

هم‌چنین یادمان نمی‌رود که رهبر انقلاب در دیدار روز ۱۳ آبان سال ۹۲، درست در همان زمانی که مذاکرات به صورت جدی‌تر از گذشته دنبال می‌شد، در دیدار با دانش‌آموزان تاکید کردند «مذاکره در موضوعات خاص اشکالى ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم، خوشبین نیستم به مذاکره، لکن می‌خواهند مذاکره کنند، بکنند»

با وجود این تفاسیر، از انتقادات و سخنرانی‌های مخالفان برجام یا به اصطلاح «دلواپسان» که بگذریم، به مدافعان پر و پا قرص این عهدنامه بین‌المللی می‌رسیم. عهدنامه‌ای که قرار بود به مردم امید بدهد و وضع معیشتی‌شان را بهتر کند، اما هر روز سخن از موضوعاتی همچون نقض برجام توسط ایران، اتهامات واهی ترامپ و سخنرانی‌های معروف رئیس جمهور آمریکا به میان می‌آمد.

 *مذاکره با شیطان؛ درست یا غلط؟

این گزارش حاکی است، «دلواپسان» از یک طرف مذاکره با آمریکا را نکوهش می‌کردند و از طرف دیگر هم حجت‌الاسلام روحانی در نطق‌های متعدد از برجامش دفاع می‌کرد و دنیای امروز را دنیای گفتمان و مذاکره می‌دانست و به برقراری ارتباط با کشورهای بزرگ دنیا از جمله ایالات متحده افتخار می‌کرد.

رئیس جمهور در یکی از سخنرانی‌هایش خطاب به منتقدان برجام گفت «چه جور آب و صابون بیاریم روتون رو بشوریم؟ کاسبان تحریم ناراحتید که تحریم‌ها برداشته شده؟ تحریم برنمی‌گردد. شما می‌خواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلدید با دنیا مذاکره کنید؟ شما زبان دنیا را می‌فهمید؟ شما در فهم زبان ملت خودتان گرفتارید».

این اختلافات از جایی قوت گرفت که روحانی اتفاقا در ایام محرم و صفر اعلام کرد که «از کربلا درس مذاکره می‌گیریم». اظهار نظری که خشم جامعه مذهبی و حتی ائمه جمعه سراسر کشور را برانگیخت و موجب اعتراض آن‌ها شد.

 *اگر کدخدا آمریکا باشد، وای به حال بقیه کشورها

آقای رئیس جمهور! «دلواپسان» را به جهنم حواله دادید اما امروز باید بپذیرید که «خورشید تابان برجام» در حال غروب کردن است و با روحیه‌ای که از اروپایی‌ها سراغ داریم، هم‌پیمانی آن‌ها با آمریکا دور از انتظار نیست و در نهایت چیزی جز کاغذپاره از برجام باقی نخواهد ماند چرا که طبق گفته‌های خودتان، شما کار را با کدخدا(آمریکا) بستید و با کدخدا بستن راحت‌تر است. باید بگوییم: اگر کدخدا آمریکا باشد، وای به حال بقیه کشورها.

 *پیش‌بینی تاریخی زیباکلام!

صادق زیباکلام، نظریه‌پرداز اصلاح‌طلب، قبل از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با یکی از روزنامه‌ها گفته بود که «مردم آمریکا نمی‌گذارند رئیس جمهور بعدی‌شان برجام را تحت الشعاع قرار دهد» اما تصمیم شب گذشته ترامپ ناقض این سخن وی شد.

 *وقتی دو پیش‌بینی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام غلط از آب درمی‌آید!

اما سیدعباس عراقچی را هم نباید از قلم انداخت. عراقچی که اکنون به عنوان معاون سیاسی وزیر امور خارجه فعالیت می‌کند، در اواخر سال ۹۵ گفته بود که «ترامپ، چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد» و در اظهار نظر دیگری هم امضای کری را تضمین اجرای برجام دانسته بود.

برخلاف سخنان عراقچی، امروز شاهد این هستیم که هم ترامپ، برجام را تمدید نمی‌کند و هم دیگر تضمینی برای اجرای آن موجود نیست و این‌ها همه بیانگر غیرقابل اعتماد بودن سیاستمداران آمریکایی است که باید عبرتی برای آیندگان شود.

 *«ذوق بیهوده ز برجام خطا بود خطا»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری‌اش عنوان کرد که «برجام یک توافقنامه برد – برد بود». وقتی آن مداح اهل بیت در نماز عید فطر اشعاری را در کنایه به این سخن ظریف خواند، مورد هجمه رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفت.

این در حالیست که میثم مطیعی در اشعارش گفته بود «هر چه می‌شد بَرَد از کیسه ما بُرد که بُرد/ «بُردبُرد» این بُوَد آری همه را بُرد که بُرد» اما بسیاری از مدافعان برجام به او حمله کردند ولی گذر زمان همه چیز را ثابت کرد. امروز ما به دشمن نقد دادیم و نسیه دریافت کردیم. به عنوان مثال، تحویل هواپیماهای مورد توافق توسط ایالات متحده با تاخیر بسیاری صورت گرفت و مابقی تعهدات نیز در میانه راه فراموش شد».

 *«صبح بدون تحریم» بخیر!

روزنامه‌ اصطلاح‌طلبی که جمله «صبح بدون تحریم» را به تیتر اصلی روزنامه‌اش تبدیل کرده بود، حالا فقط به سخنان شب گذشته رئیس جمهور کشورمان مبنی بر «خروج موجود مزاحم از برجام» بسنده کرده و به «شب بدون برجام» فکر می‌کند.

در پایان لازم به ذکر است، تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام از همان زمانی که ساز مخالفت با این قرارداد را نواخت، قابل پیش‌بینی بود. امیدواریم که طبق اظهارات روحانی، از چندین ماه قبل تصمیمات کلیدی برای مقابله به مثل با رئیس جمهور آمریکا گرفته شده باشد. هر چند قراردادی که مجلس در ۲۰ دقیقه تصویب کند، قابلیت نقض در ۱۱ دقیقه سخنرانی را هم دارد.

آقای روحانی! مردم از شما توقع برخورد منطقی و قاطع را دارند چرا که شخص شما حجت را در گذشته بر همگان تمام کردید و گفتید «مسئولیت همه مذاکرات هسته‌ای با من است».


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج