پنجشنبه 31 مرداد 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

در طليعه ماه مبارک رمضان یک جرعه آفتاب

صداي پاي رمضان مي‌آيد…
و طنين گامهايش دلشوره‌اي عجيب را ميهمان قلبت مي‌کند.
و سبب دلشوره، ضيافت عظيمي است که در اين ماه به آن خوانده شده‌اي.
آن هم نه يک روز و دو روز، يک ماه تمام!
آن هم نه اينجا و آنجا دعوتت کرده باشد، خودش به تمام قد، ميزبان تو باشد!
ميهماني که شرم از روي صاحبخانه، قدم‌هايت را از رفتن سست مي‌کند. خودت بهتر مي‌داني که چه کرده‌اي و چه اعمالي را رقم زده‌اي.
آنجا که گفته است لب فرو ببند و سکوت کن، آنقدر حرف زده باشي که دنيا را کر کرده باشي!
آنجا که گفته است برخيز نشسته باشي، و آنجا که گفته است بنشين در برابرحق ايستاده باشي!
آنجا که گفته است چشم فرو ببند و در نگاه، اندازه نگهدار، خيره شده باشي و آنجا که گفته است گوش مده، گوشت را تيز تيز کرده باشي!
آنجا که گفته است دست رحمت و بخشايشت را بگشا، از احسان و بخشش تنگ ‌نظري کرده باشي!
با همه اين اوصافي که از خودت گفتي حال در آستانه ماه رمضان قرار گرفته باشي، چه حالي داري؟ تمام اين افکار چند روز است که ذهنت را در گير کرده، خواب شب را از تو ربوده و آرامش روز را از تو سلب نموده است.
با خود مي‌گويي چه خوب است به نزد پيامبر(ص) روم. هر چه باشد او پيامبر رحمت است و گره‌گشاي امتش، در روز بي‌پناهي و سختي‌ها.
و چه فرصتي بهتر از امروز که آخرين روز ماه شعبان است. به سرعت مهياي مسجد مي‌شوي و در دلت يک دنيا بيقراري موج مي‌زند، انگار صداي رسول خدا(ص) را مي‌شنوي که به خطبه ايستاده است؛چ
«اي مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روي آورده است؛ ماهي که نزد خدا برترين ماه‌هاست و روزهايش برترين روزها، شب‌هايش برترين شب‌ها و ساعاتش برترين ساعات است.
نفس‌هايتان در آن، تسبيح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذيرفته و دعايتان در آن، مورد اجابت است.
با گرسنگي و تشنگي خود در اين ماه، گرسنگي و تشنگي روز قيامت را ياد کنيد؛ به نيازمندان و بينوايانتان صدقه بدهيد؛ به بزرگان خود احترام، و بر کوچک‌هايتان ترحم، و به بستگانتان نيکي کنيد.
زبانتان را نگه داريد، چشم‌هايتان را از آنچه نگاه به آن حلال نيست، بپوشانيد؛ گوش‌هايتان را از آنچه شنيدنش حلال نيست، فرو بنديد؛ به يتيمان مردم، محبت کنيد تا بر يتيمان شما محبت ورزند؛
از گناهانتان به پيشگاه خداوند توبه کنيد؛ در هنگام نمازها، دستانتان را بر آستان او به دعا بلند کنيد، که آن هنگام (وقت نماز)، برترين ساعت‌هاست و خداوند با نظر رحمت به بندگانش مي‌نگرد و هرگاه با او مناجات کنند، پاسخشان مي‌دهد و چون او را صدا بزنند، جوابشان مي‌گويد و چون او را بخوانند، اجابتشان مي‌کند.
اي مردم! جان‌هاي شما در گرو کارهاي شماست، پس با طلب آمرزش، آنها را آزاد سازيد.
و پشت‌هاي شما از بار گناهانتان سنگين است، پس با طول دادن سجده‌هاي خود، آنها را سبک کنيد.
اي مردم! هر کس اخلاقش را در اين ماه، نيکو سازد، براي او وسيله عبور از صراط خواهد بود، در آن روز که گام‌ها بر صراط مي‌لغزد…
و هر که در آن به خويشاوند خود نيکي کند، در روز ديدار، خداوند با رحمتش به او نيکي خواهد کرد؛ و هر کس در آن از خويشان خود ببرد، خداوند در روز ديدار، رحمتش را از او قطع خواهد نمود؛
اي مردم! در اين ماه، درهاي بهشت، بازند. پس از پروردگارتان بخواهيد که آنها را بر شما نبندد؛ و درهاي دوزخ، بسته‌اند. پس از پروردگارتان بخواهيد که آنها را بر شما نگشايد؛ و شيطان‌ها دربندند.
پس، از پروردگارتان بخواهيد که آنها را بر شما مسلط نسازد».
و کلامش چه شيرين و دلنشين است آب سردي است بر حرارت وجودت، اشک‌هايت بي‌اختيار جاريست، انگار او مي‌دانسته است که چه پرسش‌هايي داري و در سراسر خطبه به تمام آن‌ها درنهايت زيبايي پاسخ داده است.
و تو برمي‌خيزي، سرشار از اميد. اميد به رحمت بي‌انتهاي الهي… احساس مي‌کني، چقدر سبک شده‌اي.

سمیرا خطیب زاده

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج