یکشنبه 5 فروردین 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

تولد حضرت عباس(ع)روز جانباز

اللهم صل علی محمد و آل محمد

السلام علیک یا اخیک الحسین

چهارم شعبان المعظم روز ميلاد بزرگ جانباز اسلام،ساقي لب تشنگان حضرت باب الحوائج عباس ابن علی(ع) و روز جانباز مباركباد

  مژده اي دوست كه آن سرور سالار آمد

 شب ميلاد ابا الفضل علمدار آمد
خرمي كن به جهان مير سپهدار آمد
با وفا مرد زمان عاقل هوشيار آمد
گو طبيب دل بيچاره و تب دار آمد

    تولد حضرت ابوالفضل عليه السلام

  حضرت عباس بن علي بن ابي طالب (ع) در سال 26 هجري قمري  متولد شد. مادرش ام البنين بود. امام علي (ع) به برادرش عقيل كه به انساب و اجداد اعراب آگاه بود فرمود :” براي من زني را انتخاب كن كه فرزنداني شجاع بياورد”. عقيل فاطمه – دختر حزام بن خال را معرفي كرد و گفت: ” در ميان اعراب شجاع تر از پدران او كسي را نمي شناسم “. با او ازدواج كرد و اولين فرزندي كه از ام البنين به دنيا آمد عباس (ع) بود كه او را به سبب زيبايي چهره اش قمر بني هاشم لقب داده بودند. كنيه او ابو الفضل بود.

ميگويند زماني كه حضرت عباس بدنيا آمد و او را نزد پدر بزرگوارش امام علي(ع) آوردند. امام (ع)خوب به اعضا و جوارح عباسش  نگاه ميكرد و دستهاي مباركش را بوسه ميزد و ميگريست. وقتي مادر گرام حضرت ابوالفضل (ع)خانم ام البنين اين منظره را ديد با حالت نگراني از آقا پرسيد مگر  پسرم عيبي دارد  كه اينجوري به دستهايش نگاه ميكني  و مي گريي؟ مولا علي(ع) فرمود: نه دستهايش عيبي ندارد ، بلكه بجهت دفاع از حريم ولايت و امامت حسين(ع) در صحراي كربلا دستان مباركش قطع خواهد شد.

مقام و شخصيت اباالفضل العباس ع

نتيجه تحقيق از ميان نوزده پسران علي (ع) بعد از آقا امام حسن مجتبي و امام حسين (ع) هيچ يك به مقام و منزلت ابوا الفضل (ع)نرسيدند . رو زي امير المومنين علي (ع) پسران خود را جمع كرد فرمود : خداوند متعال دوست داشت قرار بگذارد سنتي از يعقوب پيغمبر زيرا او دوازده پسر را جمع كرد فرمود : من يوسف را به شما وصيت مي كنم از او بشنويد و اطاعت كنيد . مولا فرمود : من هم شما را به حسن و حسين وصيت مي كنم از اين دو اطاعت كنيد.

  تولد حضرت عباس روز جانباز

با وفاداري، شجاعت، مقاومت و ايثار گري كه حضرت عباس(ع) نسبت به خاندان پيغمير (ص)خصوصاً حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و فرزندان گرامش  از خود نشان داد ؛ در صحراي كربلا  دستانش از پيكر جدا و چشمان مباركش هدف تير جفا قرار گرفته و فرق مباركش به ضرب عمود آهنين شكافته شد. خداوند بخاطر اين ايثار و فداكاري عوض دستانش دو بال به وي عنايت فرمود تا بواسطه آن در آسمانها پرواز كند.  بخاطر ايستادگي و پايداري و قطعه قطعه شدن بدن مطهرش در جهت دفاع و حمايت از حضرت حسين (ع)ثارالله باب الحوائج لقب يافت. در ايران اسلامي جوانان اين مرز و بوم به تأسي از حضرت عباس (ع) و به پيروي از امام روح الله(ره) و پس از روح خدا از امام سيد علي خامنه ايي روحي فدا ( كه خود از جانبازان انقلاب اسلامي در سنگر امامت نماز جمعه تهران بوده و از افتخارات ما ميباشند) براي دفاع از كيان انقلاب اسلامي در صحنه هاي انقلاب و جنگ اعم از داخلي و خارجي چه دست ها و پاها، چه سر و صورت و چشمان و تني را براي عزت و شرف خود يعني حفظ نظام مقدس جمهوري اسلامي فدا نموده و مي نمايند و لقب جانباز و مجروح و مصدم جنگ بر آنان نهاده  و مينمايند. اين روز يعني روز چهارم شعبان روز ولادت حضرت عباس بن علي بن ابيطالب عليه السلام روز جانباز نام نهاده شده است.

جانبازان عزيز انقلاب و جنگ روزتان مبارك و صبر و استقامت تان در راه دين رسول الله در پيروي از امام سيد علي  خامنه ايي روحي فدا همواره مستدام باد

کلمات کلیدی:

یک نظر

  1. سلام بر علمدار دشت کربلا حضرت عباس بن علی علیه السلام.این روز بر شما نیز مبارکباد.

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج