چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

تحلیل و بررسی داده‌ها و ستانده‌های جمهوری اسلامی در توافق‌نامه ژنو

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در قرارداد ژنو داده‌های ما در برابر ستانده‌های ما اصلا با هم قابل مقایسه نیست، گفت: متأسفانه دولت هیچ‌گونه برنامه اقتصادی داخلی ندارد و تمام توان و امید خودش را به رفع تحریم‌ها گذاشته است.

حجت‌الاسلام حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به تحلیل و بررسی داده‌ها و ستانده‌های جمهوری اسلامی در توافق‌نامه ژنو پرداخت.

وی با اشاره به این‌که در قرارداد ژنو داده‌های ما در برابر آنچه به دست آورده ایم اصلا با هم قابل مقایسه نیست، در بیان علت این مسأله گفت: تحریم‌ها در بُعد حقوق بشری و تحریم‌های مرتبط با اتهام نابجایی که به جمهوری اسلامی به‌خاطر دفاع از تروریسم می‌زنند، همچنان در جای خودش باقی است، بخشی از تحریم‌های هسته‌ای تعلیق می‌شود و آن میزانی که ما به غربی‌ها امتیاز می‌دهیم در برابر آن چیزی که از آنها می گیریم قابل مقایسه نیست.

حجت‌الاسلام رسایی اظهار داشت: ما تولید بیست درصد غنی سازی را متوقف و آبشار تولید را از کار می‌اندازیم درحالی که طرف مقابل فقط تحریم پتروشیمی و خودرو را تعلیق می‌کند، ما نیمی از اورانیوم بیست درصد را غنی و بقیه‌اش را اکسید می‌کنیم درحالی که طرف مقابل فقط تحریم طلا و سایر فلزات گران‌بها را تعلیق می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ما پنجاه درصد سانترفیوژهای نطنز و هفتاد و پنج درصد سانترفیوژهای فردو را تعلیق می‌کنیم، طرف مقابل فقط تحریم‌های قطعات یدکی هواپیما را تعلیق می‌کند، ما تولید سانتریفیوژهای جدیدمان را تعطیل می‌کنیم، آنها فقط تحریم خرید نفت را گسترش نمی‌دهند، بدان معنا که آن بخشی که بوده می‌ماند و بیشتر نمی‌شود.

وی ادامه داد: ما هرگونه تأسیسات جدیدی را دیگر احداث نمی‌کنیم، ‌آنها یک کانال مالی محدودی را به‌صورت قسطی از اموال خودمان در اختیار خودمان می‌گذارند، ما هیچ برنامه تحقیق و توسعه غنی سازی را دیگر ادامه نمی‌دهیم و تعطیل می‌کنیم، آنها اجازه معادلات محدود در اروپا به ما می‌دهند، ما رآکتور اراک را تعطیل می‌کنیم، آنها چهار میلیارد دلار را به صورت اقساط به ما می‌دهند.

حجت‌الاسلام رسایی تصریح کرد: همان‌طور که فقط همین لیست کوتاه نشان می‌دهد، این مذاکرات به هیچ وجه برد ـ برد نبوده و مردم در آینده خواهند دید که اتفاقی که در سی‌ام دی ماه( آغاز اجرای گام اول توافق‌نامه ژنو) رخ داد، به هیچ وجه جای خوشحالی و خوشبختی ندارد و دولت متوجه خواهد شد که این توافق نامه هیچ تأثیری در اقتصاد ما نخواهد داشت.

دولت هیچ گونه برنامه اقتصادی داخلی ندارد و تمام توان و امید خودش را به رفع تحریم‌ها گذاشته است

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که چه تفکری منجر به دادن چنین امتیازهایی و در مقابل دریافت امتیازات محدود در توافق‌نامه ژنو شد؟ گفت: مهم ترین دلیلش این است که متأسفانه دولت هیچ‌گونه برنامه اقتصادی داخلی ندارد و تمام توان و امید خودش را به رفع تحریم‌ها گذاشته و این غلط است؛ زیرا تحریم‌ها بی‌دلیل و برای به زانو در آوردن ماست و راه مقابله با این تحریم‌ها همان‌طور که بارها رهبر معظم انقلاب فرمودند، سرمایه گذاری بر توان داخلی و ساخت درونی نظام است که متأسفانه این را در دولت نمی‌بینیم.

هیچ‌گونه محتوای مکتوبی از توافق‌نامه ژنو در اختیار نمایندگان مجلس قرار نگرفته است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا متن توافق‌نامه ژنو در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفته است؟، بیان داشت: فکر می‌کنم دست خود آقای ظریف هم چیزی نباشد زیرا اینها عنوان می‌کنند که بخشی از مذاکرات ما شفاهی است و به صورت کتبی نیست و تا الآن هم هیچ‌گونه محتوای مکتوبی دراختیار هیچ یک از نمایندگان مجلس قرار نگرفته است.

حجت‌الاسلام رسایی ابراز داشت: روز سه شنبه در مجلس نامه‌ای خطاب به آقای لاریجانی امضا و از وی خواسته شد که وزارت امور خارجه را ملزم کند به این‌که مکتوب و متن پیاده شده مذاکرات را در اختیار مجلس قرار دهند که پیگیری اصلی این موضوع در روز یک‌شنبه هفته بعد خواهد بود.

خبرگزاری رسا

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج