چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

به عمل کار برآید، به سخندانی نیست

حیدر رحیم‌پور ازغدی

به عمل کار برآید، به سخندانی نیست

آقای رئیس‌جمهور قوانین خوبی که با تحریف مجریان به‌بدی اجرا گردد، زیان‌بارتر از قوانین بد است زیرا قوانین بد را همگان می‌شناسند و برای فرار از آن‌ها چاره‌ای می‌اندیشند اما آن‌گاه که قوانین خوب با اجرای تبهکاران به‌کار گرفته شود، کمرشکن می‌گردد.
مگر داعشی‌ها با استناد به قرآن، بزرگترین جنایات را انجام نمی‌دهند و بر پرچمشان محمد رسول‌الله(ص) را ننوشتند، پس چرا با این که قوانین قرآن راهنمای بشریت است و شعار پیامبراکرم(ص)، إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ می‌باشد، آن‌ها این‌چنین خشونت و جنایت می‌آفرینند! که اگر قرآن و شعار پیامبر(ص)، به‌دست خلیفه‌الله بر روی زمین، فرهنگ جامعه می‌گشت دنیا بهشتی می‌شد که شانه‌به‌شانه بهشت آخرت می‌زد.
آقای رئیس‌جمهور وزاری شما به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که ما تصور می‌کنیم فردا همۀ مشکلات کشور برطرف می‌شود و حضرتتان آن‌گونه سخنرانی می‌فرمایید که اگر کسی نداند شما رئیس‌جمهور منتخب مردم هستید‌، می‌پندارد سخنگوی اپوزیسیون یا گزینۀ آلترناتیو قدرت حاکم می‌باشید! لیکن از آن‌جا که در مجالس‌تان اجازه به سخن‌گویی یک زجرکشیده نمی‌دهید، من می‌خواهم اندکی به روایت اجرای قوانین خوبتان به‌دست مجریان بد اداری بپردازم.
شما با همۀ همت می‌خواهید برای بیکاران کار تولید کنید و اقتصاد مقاومتی را اجرا کنید. حال ببینیم لابی‌کارها و نفوذی‌ها چه می‌کنند در اداراتی که به‌فرمان مافیای ضدکار و کارگر در پی شکستن کمر اقتصاد مقاومتی می‌باشند.
کاسبی که درآمدی سرشاری دارد و چون مقلد ولایت است، آن‌گاه که رهبر انقلاب، دلالان بازار را شماتت می‌کند و از سرمایه‌داران می‌خواهد به تولید بپردازند، چون می‌یابد که ورقه‌های روکش درب‌های چوبی از خارج کشور وارد می‌شود و با قیمت زیادی به‌فروش می‌رسد، مصمم می‌گردد کارخانه‌ای راه بیندازد. او با استخدام بیست‌ونه جوان کارآزموده و بی‌کار! و مدیریت یک کار تولیدی مفید، می‌تواند هم از خروج ارز مانع شود و هم از گران‌فروشی بکاهد.
اما حالا ببینیم مافیای ضد اقتصاد مقاومتی و بی‌کارسازی جوانان در مقابل چه می‌کنند؟ روزی از وزارت اقتصاد و دارایی، بازرسانی به سراغش می‌آیند و بدون سخنی به شمارش کارگرانش می‌پردازند و می‌روند. فردا جریمه و اخطاریه‌ای برایش می‌آید که مبلغ آن، از همۀ سود کارگاهش بیشتر است و او برای رفع مشکل به فرد خبره و کارشناسی مراجعه می‌کند. وی می گوید این مشکل را که باید بیرون از اداره و به‌طور شخصی، با مأمورانی که به آن‌جا آمده‌اند حل کنی! لیکن دلیل افزایش مالیات تو از این جهت است که تعداد کارگرانت، سطح کار کارگاه تو را بالا برده و پرداخت مالیاتت را افزون گردانده است. کارفرما که سوگند می‌خورد کارگاه من برای سوددهی به بیش از 10 کارگر نیاز ندارد و من 19 نفر از درماندگان را به این دلیل استخدام کردم ‌که در مخارج روزانه‌شان درمانده بودند؛ زیرا سود کار آنان بیش از حقوق‌شان نیست. لذا به اجبار وزارت اقتصاد و دارایی، آن 19 نفر را اخراج و حقوق‌بگیر سازمان تأمین اجتماعی می‌سازد. حالا شما بروید برای تولید کار برای آن 19 کارگر، 400میلیون سرمایه‌گذاری کنید و لکن با نقض قوانین‌تان چنین خساراتی را بیافرینید. هنگامی که شما قانون وضع می‌کنید که باید 6 درصد از مخارج دولت از مالیات تأمین گردد، با توجه به اداراتی که دارید نتیجه این می‌شود که کارفرمایی 19 نفر از کارگرانش را اخراج و از حجم تولیداتش می‌کاهد.
حالا ببینید کسانی که با دارایی سروکار دارند، چه می‌کنند؟ بازرگانی واردات‌چی، اجناس خارجی به ایران می‌آورد و سالی چند میلیارد سود می‌برد. او کارمند بازنشسته دارایی را به‌عنوان دفتردار خود استخدام می‌کند و وی دفترهایش را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که مالیات واردات‌چی فقط سالی 50 میلیون تومان می‌شود. درست به‌اندازۀ مبلغ اخطاریه‌ای که برای آن کارگاه فرستاده بودند، با این فرق که سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات کارگاه تولیدی را به اجرا می‌گذارد و کارگاهش تعطیل می‌گردد اما از پرداخت به‌موقع آقای بازرگان تشکر می‌کند!
آقای رئیس‌جمهور مشکل این مملکت اجرای قوانین است و با اداراتی که شما دارید وضع همین است که می‌بینید، گرچه به دنبالۀ جمهوری‌تان کلمۀ اسلام را هم بچسبانید. آقای رئیس‌جمهور پیشتر نوشتم به عمل کار برآید، به سخندانی نیست و تا علت فساد را که اداراتتان می‌باشند ریشه‌کن نکنید مشکلات کشور لحظه‌به‌لحظه بیشتر می‌گردد؛ زیرا تا علت باشد، وجود معلول طبیعی است.
آقای رئیس‌جمهور کشور اسلامی، بیایید برای یک‌بار چون مولای خود امیرمؤمنان(ع) با مجریان بد، قاطعانه برخورد کنید. به مولای ما آن روز که با وجود ده‌ها دشمن سرسخت خلافت می‌کرد، خبر می‌رسد که نمایندۀ شما در بازار هرمزگان رشوه می‌گیرد و خلاف‌کاری می‌کند، در مقام پیشوای عدل بلافاصله به استاندار هرمزگان نامه می‌نویسد که در لحظه او را بگیرید و برای بازجویی به زندان ببرید و چون جرمش به اثبات رسید، در روزی شلوغ، او را به بازار بیاورید و شلاق بزنید. جارچیان فریاد بزنند که هر کس به آن فرد خطاکار رشوه داده، بیاید سوگند بخورد تا از ثروتش برداریم و به او بدهیم و چنین می‌کنند. سپس او را که بی‌سرمایه و بی‌آبرو گردیده دگربار شلاق می‌زنند و رهایش می‌سازند، چراکه می‌دانند او یا خود به جای دیگری کوچ می‌کند یا از شرم، خویشتن را در خانه‌ای محفوظ می‌سازد.
آقای رئیس‌جمهور من از شما نمی‌خواهم که به سخت‌گیری امام عدل با مجرمان اداری برخورد کنید اما می‌گویم آن‌گاه که به یقین رسیدید برخی از کارمندان فلان اداره، رشوه‌گیر و فسادآفرین‌اند، شخص شما به آن اداره روید و هر که را در آن خیانت دست داشته، اخراج کنید. رئیس اداره را یا به دلیل آن‌که دستش با خطاکاران در یک کاسه بوده یا به دلیل آن‌که شایستگی مدیریت را نداشته از کار برکنار کنید؛ چراکه غصب مقام بزرگترین گناه است. سپس تبه‌کاران را به قانون بسپارید و کارمندان خطاکار را ازاین‌رو اخراج کنید که از دولت حقوق می‌گرفتند اما برای تبه‌کاران کار می‌کردند! و چون اداره را خالص کردید، به‌جای آنان، کارشناسان متعهد بیکار را بنشانید و ببینید با همین اقدام ساده و بی‌خرج، چگونه برای تحصیل‌کرده‌ها کارآفرینی کرده‌اید.  اگر همین یک کار را در هر استان فقط با یک ادارۀ خلافکار انجام دهید، نه تنها به‌جای مفسدان اداره‌نشین، کارآزمودگان متعهد رشته را بر مسند نشانده‌اید بلکه چنان وحدت‌رویه‎‌ای در اداره‌ها راه می‌افتد که خودبه‌خود اصلاح می‌گردند. اما هزار افسوس که استخوان‌بندی مدیران کشورمان بر پایۀ ساختار دموکراسی جهانی است که استکبار آفریده و کسی را شهامت پای بیرون نهادن از این ساختار معیوب نیست.
منبع: رجانیوز

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج