سه شنبه 21 آبان 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

به حجابم می بالم

در سال2006میلادی تحقیقی درباره وضعیت زنان محجبه در انگلستان و ابعاد حجاب در این کشور صورت پذیرفت که نتایج جالب توجهی را در برداشت.

این تحقیق با حمایت موسسه حقوق بشر اسلامی(ihrc)انجام شده بود. آنچه در زیر می آید نمونه ای از نتایج و پاسخهای مخاطبان مسلمان ساکن شهر های مختلف انگلستان به سوالات پرسشنامه های این تحقیق می باشد که تعداد زیادیشان تازه مسلمان بوده اند. نباید فراموش کرد و از پاسخ ها نیز هویداست که هویت اسلامی چنان به فطرت انسانها و هویت حقیقی زنان نزدیک است که شیرینی بهره مندی از آن، با وجود آزار و اذیت های فراوان، آنان را از حجاب دور نکرده است. از طرف دیگر معلوم می شود که حجاب نه تنها یک پوشش ساده که سلاحی برنده برای تبلیغ اسلام و گرایش زن غربی به اسلام است چرا که فواید آن را بیش از هر کسی، زنان در می یابند.

«حجاب» : بهترین تجربه زندگی

بیش از نود درصد جامعه آماری هزاران نفری این تحقیق،حجاب را امری مهم و ضروری در دین می دانند و آن را به عنوان یک ارزش  مذهبی تلقی می کنند. جالب اینجاست که بیش از59 درصد آنان حتی قبل از یازده سپتامبر، بین سالی یک بار تا هفته ای یک بار، به خاطر حجابشان به عنوان یک احمق،تحقیر شده یا مورد مواخذه واقع شده اند که این آمار بعد از واقعه یازده سپتامبر به بیش از 69درصد رشد یافته است! این یعنی متاسفانه ، هدف آمریکا در سوء استفاده از واقعه11 سپتامبر برای «اسلام هراسی» تا حدودی موفق بوده است وآزادی مذهبی درغرب نیز یک«دروغ» است!

درباره نگاه دختران مسلمان محجبه انگلیسی به حجاب، به چند نمونه اشاره شده است:

یک دختر20ساله ساکن لندن می گوید:«باحجاب ، وقتی بیرون از خانه هستم احساس امنیت بیشتری می کنم و تصور نمی کنم که در انجام کارهای روزانه ام با بقیه تفاوتی داشته باشم.»

یک خانم 26ساله ساکن لوبروف می گوید:«من فکر می کنم که حجاب بیشتر برای پشتیبانی از زن،خانواده و جامعه باشد تا تمایز و تبعیض!» او می افزاید:«حجاب برای من چیزی است که باعث خوشحالی خداوند از من شده و مرا در سفر معنوی ام کمک می کند. شهواتم را کاهش داده و من را در پاک کردن قلبم یاری می دهد. حال،خود را به عنوان یک سفیر اسلام یافته ام که باید منطبق برضوابط دین عمل کند.»

یک خانم50ساله اهل وات فورد هم می گوید:«شاید بتوانم بگویم که پوشیدن حجاب ، بهترین تجربه زندگی من بوده است. حالا که آن را می پوشم به خوبی فلسفه ای  که پشت آن قرار دارد را متوجه می شوم.حجاب برای من یادآور همه خوبی های این دین صلح و دوستی یعنی اسلام است. من به این خاطر که خداوند متعال حجاب را برای زن واجب کرده است سپاسگذار اویم چرا که محافظی در برابر هتاکان است. نمی دانم که این چه ادعای احمقانه ای است که حجاب را عامل تبعیض برای زن می دانند؟!»

«حجاب»:معرف شخصیت زن به جامعه

یک خانم 21 ساله ساکن لوتون نیز می گوید:«حجاب، من را به عنوان یک مسلمان در همه جا معرفی می کند. مردم وقتی مرا با حجاب می بینند می فهمند که باورهای من چیست. من به این مساله افتخار می کنم.»

یک دختر 20ساله اهل لندن چنین زیبا اثرات اجتماعی حجاب را توصیف کرده است:«وقتی با حجابی همه می دانند که تو مسلمان هستی پس به سرعت می فهمند که تو اهل نوشیدن مواد الکی ، رفتن به کلوپ و فساد اخلاقی نیستی لذاست که از تو نخواهند خواست که با آنان در آن مسائل همراه شوی!»

یک دختر19 ساله اهل پریستون نظرش درباره نگاه به حجاب این است:«حجاب برای من به عنوان تقویت روشی از پوشش است که حیا را در من تقویت می کند. به این خاطر که شما با حجاب به عنوان یک مسلمان شناخته می شوید بهتر است که یک الگو باشید.»

یک پسر23ساله اهل لندن نیز نظرش را درباره کارکردهای حجاب اینطور بیان کرده است:«حجاب یک نحوه پوشش برای مرد و زن است. چیزی که در دین برای هر دو جنس، برآن تاکید شده است، حیا می باشد و حجاب یک امر ضروری برای تحقق این معناست. این پوشش باعث می شود که اخلاق و معنویت جامعه حفظ شود.»

دختر23ساله اهل لیستر گفته است:«با حجاب ، حس آزادی ، عزت و احترام بیشتری از سوی همگان دارم. حجاب ، ابعاد جنسی زن را می پوشاند و اینچنین ، او را به عنوان یک انسان مونث ، آزاد می کند.»او می گوید:«برای تبدیل ایمانم به عمل و نزدیکی بیشتر به خداوند ، حجاب را انتخاب کردم و هویت مسلمانی ام را بازیافتم.»

«حجاب»: رها کننده زن از سوء استفاده

این مخاطبان همچنین درباره میزان شنیدن یک جک توهین آمیز درباره مسلمانان ، در طول سال یا هفته- به خاطر حجاب شان- قبل و بعد از یازده سپتامبر مورد سوال واقع شده اند که این آمار از66 درصد مربوط به قبل از یازده سپتامبر فزونی داشته است.نتایج مربوط به سوال مشابه یعنی در مورد مسخره شدن و مورد خنده قرار گرفتن در جامعه نیز از44درصد به 59 درصد رشد داشته است.

یک خانم 21 ساله اهل منچستر چنین گفته است:«حجاب امری مثبت است.من هرگز بدون حجاب ، احساس کامل بودن نمی کنم . اغلب اوقات خانم هایی که برای جلب توجه دیگران لباس می پوشند نمی توانند خودشان را هم راضی کنند. حجاب یک تبعیض نیست بلکه زن را از یک شیء جنسی بودن رها می سازد.» یک خانم انگلیسی نیز اینچنین ، فواید حجاب را برای خود بیان کرده است:« من دوست ندارم مانند یک تکه گوشت که مدام توسط غریبه های خیابانی ، مورد چشم چرانی قرار می گیرد باشم! من ، زمانی که لباس های کوچک و برهنه به تن می کنم یا آخرین مدل ها را می پوشم هرگز احساس کمال نمی کنم!» یک دختر 21 ساله اهل پریستون گفته است:

«اکثر جوامع ،تاکید بسیار زیادی را بر روی زیبایی زن قرار داده اند و حجاب ، این مساله را کاهش داده و روابط زن و مرد را ساده تر و سالم تر می نماید.»

یک دختر 20 ساله ساکن لندن نیز اثر حجاب ،بر خودش را تقویت معنویت می داند و می گوید:« از زمانی که محجبه شده ام احساس ترس و خودآگاهی بیشتری بین خودم و خدایم دارم و هویت مسلمانی خود را بهتر یافته ام و در عین حال توانستم تحمل ام را در برابر ریشخند ها و هرزگیهای کسانی که ادعا می کردند دوستم دارند بیشتر کنم.»

«حجاب»: بخش مهم هویت من

همین آمار ها درباره دیدن تصاویر تحریک آمیز نسبت به مسلمانان در رسانه ها ، تلویزیون و شبکه های ماهواره ای در مورد قبل و بعد از یازده سپتامبر به ترتیب بیش از80 و93 درصد می باشد که خود نشانگر اوج فضاحت عملکرد رسانه های غربی است.در این تحقیق همچنین آمارهایی درباره میزان ترجیح یک غیر مسلمان بر مسلمان در امور واحد ، میزان فعالیت های سیاسی که تاثیری علیه مسلمانان دارند ، شنیدن اخباری که به اسلام هراسی دامن می زنند و… ارائه شده است که همگی نشانگر سلب حقوق مسلمانان در غرب و تلاش سازماندهی شده برای تحت فشار قرار دادن آنان می باشند. و اما نظرات برخی از این مخاطبان درباره فشار هایی که در رضا خانیزم حاکم بر عرب ، علیه زنان محجبه می آید و همچنین تصویب قوانین منع حجاب را ببینید تا مظلومیت زن مسلمان در غرب را بهتر درک کنید. همه اینها نشان از هراس غرب از گسترش اسلام به عنوان دین فطری مورد توجه آزادگان جهان نیز دارند.

یک زن 30ساله اهل ادینبرو می گوید:«از زمانی که محجبه شده ام در این باره نگرانم که اگر پوشش حجاب محدود شود چه باید بکنم!»

یک خانم 22ساله ساکن شرق لندن نیز اینچنین هراس خود را از ممنوع شدن حجاب بیان می کند:

«احساس ناراحتی زیادی برای کار کردن در جامعه خواهم داشت و از مدیران و همکارانم می ترسم!»

یک خانم 21 ساله اهل منچستر در باره ممنوعیت احتمالی حجاب در محل کارش گفته:«حجاب بخش مهمی از هویت من است. نمی توانم در محیطی که حجاب ممنوع است حاضر شوم و اگر این اتفاق بیفتد نمی دانم چه باید بکنم!؟»

دانش و بصیرت

 

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج