سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

با فتنه گران مانند طلحه و زبیر عمل شد

گزیده ای از سخنان سردار احمدی مقدم، در گفتگو  با روزنامه كیهان،

هركس ادعا كند كه می تواند یك شبه همه كارها را درست كند مطمٔین باشید كه یك جای كارش میلنگد. پلیس كه هر روز برای گشت بیرون میرود هیچ آمادگی قبلی برای برخورد با كسی را ندارد اما سارقین وقتی برای شكار از آشیانه خود خارج می شوند می دانند برای چه بیرون آمده اند، طرح دارند، نقشه دارند در ضمن كارشان هم مشابه هم نیست تا پلیس در این طور مواقع قدرت تصمیم گیری به هنگامی داشته باشد و از قبل نیز نمی توان به وی دیكته كرد لذا اینجاست كه ما باید عنصر هوشمندی در افراد و تواناییها را طوری ارتقا دهیم كه در مواجهه با صحنههای مختلف بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند و بهترین اقدام را بكنند ولی در هر صورت احتمال خطا وجود دارد. وقتی پلیس ۱۱۰ راهاندازی شد در ابتدای كار میانگین سرعت حضور در محل حادثه ۲۰ دقیقه بود، الان به ۷ دقیقه رسیده است. پلیس روزانه در كل كشور ۲۰۰۰ عملیات ضد سرقت انجام می دهد. از این تعداد ۱۰ فقره الی ۲۰ فقره اش ضعیف از آب در میٓاید پس بقیه عملیات ها كه خیلی از انها را نمی توان گفت چه می شود؟. لذا طبیعی است كه در بعضی از موارد این اتفاقات بیفتد، ولی ما این ها را هم كنترل می كنیم و آسیب شناسی می كنیم. در حال حاضر براساس براورد به عمل آمده میزان نارضایتی مردم از پلیس ۱۱۰ در ابتدای كار ۲۵ درصد بود ولی االن این نارضایتی به ۱۲ الی ۱۳ درصد رسیده است. به نظرمن ۸۵ درصد هم نمره خوبی است.

 – فكر می كنید برای افرادی كه چنین فتنه ای (فتنه ۸۸) را به پا كردند و كارهایی كه كردند حصر خانگی كافی بود؟!. قطعا در هر جای دنیا چنین اتفاقی می افتاد با عوامل آن برخورد خیلی شدیدتری می كردند. اما چرا نشد؟ طبیعی است، زیرا كه ما داریم در یك نظام متصف به والیت فقیه و در یك حكومتاسالمی كه الگویش را امیرالمٔومنین قرار داده است زندگی می كنیم. حضرت امیر برخوردش با طلحه و زبیر ناكث و پیمان شكن در جنگ جمل چگونه بود؟ حضرت امیر دستور دادند با زبیر كاری نداشته باشید بگذارید برود با اینكه از سران فتنه بود و مستوجب مرگ و وقتی خبر آوردند كه عده ای زبیر را كشته اند حضرت ناراحت شدند و حتی گریه كردند. مصداق امروز این افراد پیمان شكن آقایان موسوی و كروبی و تعدادی دیگر هستند. میخواهم بگویم ما در چنین نظامی هستیم. و شما هم احتمال دهید كه از این مالحظات نیز در كار بوده است یعنی دستگاههای ا نتظامی و امنیتی و قضایی به وظیفه خودشان عمل كردهاند و تشكیل پرونده دادهاند ولی در یك مصلحت باالتری معامله طلحه و زبیر با اینها شده است. به نظر من این هم جای تٔامل دارد یعنی ما نباید در این طور مواقع به افراط عمل كنیم و مصلحت جامعه اسالمی را نادیده بگیریم شاید یك وقتی ایجاب كند “زبیری” را كه در جنگ جمل شمشیر روی امیرالمٔومنین كشیده است ٓازاد بگذارند. قرار بود واقعا با اینها برخوردهای جدی كنیم ولی آقا اجازه ندادند. در یك جلسهای بعدازفتنه روز عاشورا ما به ایشان عرض كردیم كه یك تعداد از كسانی كه در این فتنه دخیل هستند باید دستگیر شوند. فرمودند بروید ابتدا احراز كنید بعد بیاورید پیش من از من مجوز بگیرید. بعد از احراز یك لیست ۴۰ نفره بردیم فرمودند؛ این چند نفر بامن، یعنی ایشان همان الگوی امیرالمومنین را در مورد این چند نفر در نظر گرفتند كه البته امیدواریم قدر این عطوفت را بدانند و این فتنه را تبدیل به نهروان نكنند.

 

– در پاسخ به این سوال (در قضیه بازگرداندن آقای خاوری انتظار این بودكه نیروی انتظامی از طریق اینترپل بتواند كاری انجام دهد؟) اینترپل نه دادگاه دارد نه دستگاه قضایی . هر كشوری كه احكام قضایی فردی را صادر می كند به اینترپل اطالع می دهد، آنها هم تحت پیگرد قرار می دهند. منتها كشورها خودشان را ملزم نمی بینند كه با پروتكل های پلیس بین الملل همراه باشند یا ملزم باشند كه با آنها همكاری كنند، در واقع گزینشی عمل می كنند و هیچ دستگاهی هم نیست كه بتواند به آنها الزام كند.

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کلمات کلیدی:, ,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج