چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

بازخوانی موضوعی فرمایشات رهبر انقلاب در مورد نرمش قهرمانانه

آیت الله خامنه‌ای در سال 75: نمايندگان سياسى ايران بايد تيزتر از شمشير، نرم‌تر از حرير و سخت‌تر از سنگ و پولاد باشند/ عرصه سياست خارجى ميدان نرمش‌هاى قهرمانانه است، اما نرمشى كه در برابر دشمن “تيز” باشد

رجانیوز – گروه سیاسی: رهبر معظم انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه در دیدار فرماندهان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سخنرانی درباره لزوم حرکت‌های صحیح و منطقی در سیاست‌های خارجی و داخلی پرداختند.

به گزارش “رجانیوز”، ایشان در فرمایشات خود از اصطلاح “نرمش قهرمانه” استفاده کردند و در این باره فرمودند: ” ما مخالف با حركتهاى صحيح و منطقى ديپلماسى هم نيستيم؛ چه در عالم ديپلماسى، چه در عالم سياستهاى داخلى. بنده معتقد به همان چيزى هستم كه سالها پيش اسم‌گذارى شد «نرمش قهرمانانه»؛ نرمش در يك جاهايى بسيار لازم است، بسيار خوب است؛ عيبى ندارد”

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه در توضیح مفهوم “نرمش قهرمانانه” به برنامه‌های یک کشتی گیر برای پیروزی بر رقیبش اشاره داشتند: “اين كشتى‌گيرى كه دارد با حريف خودش كشتى ميگيرد و يك جاهايى به دليل فنّى نرمشى نشان ميدهد، فراموش نكند كه طرفش كيست؛ فراموش نكند كه مشغول چه كارى است؛ اين شرط اصلى است؛ بفهمند كه دارند چه‌كار ميكنند، بدانند كه با چه كسى مواجهند، با چه كسى طرفند، آماج حمله‌ى طرف آنها كجاى مسئله است؛ اين را توجّه داشته باشند.”

رهبر معظم انقلاب حدود ده روز پیش نیز در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان به کارگیری نرمش قهرمانانه در عرصه سیاست را مطلوب و مورد قبول دانستند البته این نکته را نیز ذکر کردند که این حرکت به معنای عبور از خط قرمز یا برگشتن از راهبردهای اساسی و یا عدم توجه به آرمانها نباید باشد.

ایشان در این دیدار فرمودند:«در اين سالها جبهه‌بندى‌هاى منطقه‌اى و جهانى هم آشكار شده. البتّه نرمش و انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه در همه‌ى عرصه‌هاى سياسى، يك كار مطلوب و مورد قبولى است، لكن اين مانور هنرمندانه نبايستى به معناى عبور از خطوط قرمز، يا برگشتن از راهبردهاى اساسى، يا عدم توجّه به آرمانها باشد؛ اينها را بايد رعايت كرد. البتّه هر دولتى، هر شخصى، هر شخصيّتى، روشهايى دارند، ابتكاراتى دارند، اين ابتكارات را انجام خواهند داد و [كار] پيش خواهد رفت.»

هر چند برخی از رسانه ها در تحلیل مفهوم نرمش قهرمانه شرط رهبر معظم انقلاب مبنی بر نادیده گرفتن خطوط قرمز را نادیده می گیرند اما حضرت آیت الله خامنه ای علاوه بر دیدارهای اخیر ، در جملاتی قابل تامل در دیدار مسئولان وزارت‌ امور خارجه‌ و نمايندگان‌ سياسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در سال 75 ، نتیجه نرمش قهرمانانه را برای دشمن ” تیز” عنوان کردند.

رهبر معظم انقلاب در این دیدار بر ضرورت پرهيز از حالت دفاعى در مسائل سياسى به عنوان يكى از ويژگيهاى روحيه انقلابى تأكيد كرده و فرمودند: نمايندگان سياسى جمهورى اسلامى ايران در جهان بايد تيزتر از شمشير، نرم‌تر از حرير و سخت‌تر از سنگ و پولاد باشند، عرصه سياست خارجى ميدان نرمشهاى قهرمانانه است، اما نرمشى كه در برابر دشمن تيز باشد. بنا بر اين ديپلماتهاى ما بايد در مواضع اصولى خود مستحكم بايستند و استقامت و پايمردى حضرت امام خمينى (رض) را الگوى خود قرار دهند.

تاکید چند باره رهبر معظم انقلاب درباره غیر منطقی بودن آمریکایی ها در مذاکره و عدم خوش بینی به سیاست های این کشور که بر گرفته از تاکیدات ایشان در موضوع دشمن شناسی است لازمه هرگونه رفتار دیپلماتیک در عرصه سیاست خارجی است. موضوعی که با توجه به تحولات منطقه اهمیت دو چندان می یابد.

ضرورت برنامه مدون و حساب شده، همه جانبه نگری و همچنین توجه به خطوط قرمز و دستاوردها و آرمان های انقلاب از جمله وظایف دستگاه دییپلماسی در اتخاذ شیوه ها و حرکت های دیپلماتیک در مواجهه با دشمنان است.

طبیعتا وزارت امور خارجه می تواند با بهره گیری از حرکات حساب شده یک بازی برد – باخت به نفع ایران و به ضرر دشمنان به ارمغان آورد. نمونه این موضوع، نفوذ و جایگاه ایران در عراق است که در نتیجه اتخاذ شیوه نرمش قهرمانانه محقق شد.

آمریکا علی رغم حضور نظامی در عراق و صرف میلیاردها دلار نتواست پس از سقوط صدام این کشور را تبدیل به یکی از متحدان خود در منطقه کند چرا که جمهوری اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی در کنار برخی اقدامات دیگر توانست جایگاه خود در عراق را ارتقا بخشد و کشوری که در یک دهه قبل با آن در جنگ به سر می برد را تبدیل به همپیمان منطقه ای کند.

حتی در موضوع عراق ایران پای میز مذاکره با آمریکا نشست که به علت دست برتر ایران در مذاکرات و بهره گیری از اصول مذاکراتی منطقی و صحیح، توانست یک بازی برد- باخت را به نفع کشورمان و به ضرر آمریکا رقم بزند.

حال تجریه عراق پیش روی دستگاه دیپلماسی کشور قرار دارد. شیوه ای که با زیرکی مسئولان وزارت امور خارجه می‌تواند حفظ منافع ایران را به دنبال داشته باشد. نبرد دیپلماتیک ایران و آمریکا در حال حاضر را می توان مقطع جدیدی از تاریخ انقلاب به حساب آورد. نبردی که امید است منافع جمهوری اسلامی را به دنبال داشته باشد.


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج