سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

بازخواني وي‍ژگي‎هاي رييس جمهور اصلح در بيانات رهبر معظم انقلاب2

رييس‎‎جمهور بايد دور ازفساد واشرافي‌گري وحامي مستضعفين باشد.مردم از دعواهاى سياسى و من خوبم و تو بدى خسته‌اند

انتخابات یازدهم رياست جمهوري كه در 24 خرداد 92 برگزار مي شود، يكي از مهم ترين رويدادهاي سياسي جمهوري اسلامي در دهه 1390 شمسي است كه تاثير مستقيمي بر تحولات یک دهه آتی کشور، منطقه و جهان خواهد داشت.

به گزارش رجانيوز، طي سه دهه پس از پيروزي انقلاب اسلامي دولتهاي مختلفي روي كار آمده اند كه عملكرد 8 ساله هر يك از آنها تاثيرات آشكار و نهاني بر عرصه سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي كشور داشته است.
دولت موقت مهدي بازرگان عليرغم عمر يك ساله خود، حواشي زيادي داشت تا آنجا كه روحيه سازشكارانه و محافظه كارانه آن در برابر دشمنان انقلاب باعث شد، در نهايت خود استعفا دهد.
دولت ابوالحسن بني صدر نيز سرنوشت چندان متفاوتي با دولت بازرگان نداشت و به علت تعارض ماهوي با ماهيت انقلاب اسلامي، نتوانست چندان دوام بياورد و بعد از يك سال و اندي كشمش با جناح خط امام و نيروهاي انقلابي، با فرار از كشور كار خود را به اتمام رساند.
محمد علي رجايي انتخاب مردم بعد از ابوالحسن بني صدر بود. مردي كه كوتاه ترين دوره رياست جمهوري ايران و در عين حال خوش خاطره ترين دوران به نام او ثبت شده است. وي با حضور كم خود در راس قوه مجريه، توانست گفتمان خدمت و مردمي بودن يك رييس جمهور را به بهترين نحو ممكن در ميان مردم بسط دهد، اما منطق دشمنان نظام اسلامي ايچاب مي كرد كه وي بيش از يك ماه رييس جمهور ايران نباشد و خيلي زود با شهادت او، كشور از وجود خدمتگزاري مانند وي محروم ماند.
اما تثبيت نظام سياسي ايران منجر شد تا رييس جمهور بعدي اولين كسي باشد كه تا انتهاي دوران 4 ساله اش در قدرت باقي بماند و از همين رو در دور دوم رياست جمهوري نيز با اقبال معنادار مردم مواجه شود.
آيت الله سيد علي خامنه اي نخستين فردي است كه مردم دو دوره پياپي به عنوان رييس جمهور به وي اعتماد كردند. هر چند ساختار حقوقي نظام جمهوري اسلامي در آن برهه به گونه اي بود كه نخست وزير عملا اداره كشور را به دست داشت و در اين ميان سياست هاي كلان اقتصادي- اجتماعي بكار گرفته شده در اين دوره نيز عمدتا محل مناقشه رييس جمهور و نخست وزير بوده است.
اما دوران رياست جمهوري اكبر هاشمي رفسنجاني از سال 68، فصل جديدي از ارائه اراده منتخب ملت بر جامعه است چرا كه از اين برهه به بعد با تغيير بخش هايي از قانون اساسي، رييس جمهور بعد از رهبر انقلاب دومين چهره موثر در اداره كشور به شمار مي رود و از اين رو سالهاي دوران سازندگي براي ملت، پر از خاطرات منفي و تلخي است كه برخي از مباني انحراف از خط اصيل انقلاب در آن برهه كليد خورد.
ترويج اشرافي گري به جاي ساده زيستي مسئولين، كليد خوردن ديدگاه هاي فرهنگي ليبرال در كشور، پياده سازي برنامه هاي اقتصادي شبه ليبرال و خفقان سياسي كم سابقه در دوران رياست جمهوري هاشمي رفسنجاني بيشترين تصاويري است كه از آن دوران در ذهن ملت باقي مانده است، هر چند در اين ميان حجم قابل توجه سازندگي هاي خرابي هاي بعد از جنگ را نبايد از خاطر برد.
دوران محمد خاتمي نيز با يك سوءتفاهم بزرگ آغاز شد و ملتي كه در ظاهر براي نشان دادن تقابل خود با هاشمي رفسنجاني،‌ در روز دوم خرداد 76 بر روي برگه هاي خود نام “محمد خاتمي” را نوشتند در عمل ديدند تفاوت ماهوي ميان وي و دولت پيشين وجود ندارد و در همين راستا سوم تير 84 در بستر تاريخي متفاوتي شكل گرفت و محمود احمدي نژاد با گفتماني متفاوت از 16 سال گذشته موفق به كسب آراي ملت شد.
وي در طول دولت نهم توانست طراز موفقي از يك دولت انقلابي،‌ عدالتخواه، پركار، پرنشاط، فعال و كارآمد را از خود به جاي بگذارد، شاهد مثال اين ادعا حجم بالاي تخريب هاي دشمنان خارجي و وورزشكستگان سياسي داخلي بود كه در “نه به احمدي ن‍ژاد” اجماع كرده بودند اما آغاز دولت دهم حاكي از تغيير گفتمان احمدي نژاد در برخي عرصه ها بود كه عملا منجر به نگراني بسياري از دلسوزان انقلاب شد.
حال كه 34 سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد و بسياري از تجارب مهم و ارزشمند اين سالها در پيشگاه ملت است، انتخابات رياست جمهوري يازدهم به عنوان يكي از مهم ترين عرصه هاي سياسي كشور محل مداقه و تامل بسياري از ناظران داخلي و خارجي است.
تجربه نشان داده هر آنجا كه گفتمان عمومي دولت هاي بعد از انقلاب در راستاي مباني اصيل انقلاب اسلامي و بازگشت به روح انقلاب بوده است،‌ خط خدمت و پيشرفت كشور تسريع شده و هر آنجا كه اختلافات داخلي، حواشي زائد و انحرافات از گفتمان انقلاب اسلامي بيشتر بوده است،‌ روند كارآمدي و خدمت رساني دولتها نيز تحت تاثير قرار گرفته و مردم هم نارضايتي خود را اعلام كرده اند.
با اين تفاسير، رجانيوز در سلسه گزارشهايي اقدام به انتشار معيارهاي رييس جمهور اصلح از منظر رهبر معظم انقلاب مي نمايد. معيارهايي كه مي تواند براي عموم مردم راهگشا و مفيد باشد تا بار ديگر به دور از دعواهاي روزمره سياسي و آزار دهنده، راه انتخاب رييس جمهوري در طراز پيچ تاريخي پيش رو توسط ملت راحت تر باشد.
در دومين سلسله از اين گزارش ها، ويژگي هاي « دوري از فساد، تجمل، اسراف و اشرافي گري» رييس جمهور به همراه «لزوم توجه وي به مستضعفين و طبقات محروم جامعه»  مورد توجه است:

مستضعفين بيشتر بايد مورد توجه مسئولان باشند

وقتى مى‌گوييم «مردم»، منظور همه طبقات مردمند؛ ليكن بديهى است كسانى از مردم بايد بيشتر مورد توجّه قرار گيرند كه بيشتر مورد محروميت قرار گرفته‌اند؛ لذا امام دائماً روى طبقات محروم و پابرهنگان كشور تكيه مى‌كردند. اين فريب است كه كسى ادعا كند براى مردم كار مى‌كند؛ اما در عمل، كار او براى طبقات مرفّه باشد، نه براى طبقات مستضعف و محروم. نه اين‌كه نبايد براى طبقات مرفّه كار كرد؛ آنها هم از حقوق عمومى كشور بايد بهره‌مند شوند؛ اما به آن كسى كه محروميت دارد و دستش از حقوق خود خالى مانده است، بايد بيشترِ توجّه و همّت و تلاش را اختصاص داد. لذا امام به طور دائم بر حقوق مستضعفان و محرومان و پابرهنگان تكيه مى‌كرد. عملاً هم در تمام مدت پيروزى انقلاب تا امروز و قبل از آن، كسانى كه بيش از همه سينه سپر كردند، از نظام دفاع كردند، سختيهاى نظام را به جان خريدند و در مقابل دشمنان ايستادند، طبقات محروم و پابرهنه و مستضعفان جامعه بوده‌اند. اينها بايد بيش از ديگران مورد توجّه قرار گيرند.

بيانات در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره).  14 خرداد 80

 اصلح يعني كسي كه براي ريشه كني فقر و فساد عزم جدي داشته باشد

اصلح يعنى چه كسى؟ يعنى كسى كه همين هدف‌ها را دنبال كند؛ يعنى كسى كه همين دردها را بداند و حس كند؛ يعنى كسى كه براى ريشه‌كنى فقر و فساد عزم جدى داشته باشد؛ يعنى كسى كه به حال قشرهاى محروم و مستضعف دل بسوزاند. اصلح كسى است كه هم به ترقى و پيشرفت كشور و توسعه‌ى اقتصادى و غيراقتصادى بينديشد؛ هم زير توهمات مربوط به توسعه، آن‌چنان محو و مات نشود كه از ياد قشرهاى مظلوم و ضعيف غافل بماند. اصلح كسى است كه به فكر معيشت مردم، دين مردم، فرهنگ مردم و دنيا و آخرت مردم باشد. اصلح كسى است كه بتواند اين بارِ عظيم را بر دوش بگيرد؛ هر كسى نمى‌تواند اين بار را بر دوش بگيرد؛ نشاط و حوصله و همت و قدرتِ لازم و هوشمندى لازم دارد. البته هر كس صلاحيتش در مراكز قانونى تأييد شود، صالح است؛ اما بايد در بين صالح‌ها گشت و صالح‌تر را پيدا و او را انتخاب كرد. اين، هنر شما مردم است.

بيانات در دیدار مردم شهرستان جيرفت   17 ارديبهشت 84

 مردم از دعواهاى سياسى و من خوبم و تو بدى خسته‌اند/ به مستضعفين توجه شود

مردم از دعواهاى سياسى و اختلافات سياسى و من خوبم و تو بدى خسته‌اند؛ مردم اين چيزها را دوست نمى‌دارند. در كشور كارهاى زيادى هست كه بايد انجام بگيرد؛ كارهاى زيادى هم انجام گرفته است. مشكلات فراوانى وجود دارد كه بايد برطرف شود؛ گره‌هايى هست كه بايد باز شود. در كشور بايد فساد ريشه‌كن شود؛ تبعيض نباشد؛ به طبقه‌ى مستضعف و محروم – بخصوص مستضعفينِ بى‌دست و پا – به‌طور ويژه توجه شود؛ اينها وظايف اسلامى ماست؛ وظايفى است كه قانون اساسى بر دوش همه‌ى مسئولان كشور گذاشته است؛ هيچ‌كس نمى‌تواند خود را از اين كارها بركنار بدارد. دعواهاى لفظى، شعارهاى لفاظى‌گونه، اسم از مفاهيم مبهم و بى‌سروته آوردن، مشكل مردم را حل نمى‌كند؛ مردم احتياج دارند به اين‌كه در ميدان عمل و كار، با لجن‌هايى كه نمى‌گذارد اين درياچه‌ى مصفا طراوت لازم را داشته باشد، مبارزه شود. كسى كه سر كار مى‌آيد – هر كس باشد، هر شعارى داده باشد، هر حرفى در مقام ادعا به مردم زده باشد – اولين وظيفه‌اش اين است كه براى گره‌گشايى مشكلات مردم آستين همت بالا بزند؛ همكاران خودش را از كسانى كه مؤمن به حق مردم و مؤمن به كارآيى نظام جمهورى اسلامى هستند، انتخاب كند؛ وارد ميدان عمل شود و براى مردم كار كند.

بيانات‌ در ديدار اقشار مختلف مردم‌   25 خرداد 84

 رييس جمهور دور از فساد ، اسراف، اشرافي گري و تجمل باشد

من نسبت به شخص، هيچ‌گونه نظرى ابراز نميكنم؛ اما شاخصهائى وجود دارد. بهترين، آن كسى است كه درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم يگانه و صميمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافيگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافيگرى و تجمل‌پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافيگرى باشد، مردم را به سمت اشرافيگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد… يكى از اساسى‌ترين كارها براى اينكه ما جلوى اسراف را بگيريم اين است كه مسئولين كشور، خودشان، كسانشان، نزديكانشان و وابستگانشان، اهل اسراف و اهل اشرافيگرى نباشند. ..  اولين كار اين است كه ما مسئولين كشور را، افرادى انتخاب كنيم كه مردمى باشند، ساده‌زيست باشند، درد مردم را بدانند و خودشان از درد مردم احساس درد كنند. اين هم به نظر من شاخص مهمى است. آگاهانه بگرديد؛ برسيد؛ و به آنچه كه رسيديد و تشخيص داديد، با قصد قربت اقدام كنيد؛ با قصد قربت پاى صندوق انتخابات برويد و خداى متعال اجر خواهد داد.

بيانات در جمع مردم استان كردستان‌ در ميدان آزادى سنندج‌ . 22 ارديبهشت 88


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج