سه شنبه 4 تیر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

انذارهای رهبر انقلاب، تایید منطق سوم تیری ها و سوختن پروژه “ارتجاع گفتمانی”

صحبت های رهبر معظم انقلاب در مشهد مقدس، اگرچه حاوی نکات متعددی بود اما توجه در بخش پایانی بیانات ایشان و اشاره به ویژگی های رییس جمهور آینده، می تواند بسیار راهگشا و محل تامل باشد.

ایشان با تشریح ویژگی های کاندیدای اصلح در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 فرمودند: “این را همه بدانند كه آنچه ما برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی كه امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی كه وجود دارد.”

شاید در وهله نخست، این اظهارات برای مخاطب عادی بنماید  و حتی بتوان حکم داد که این مساله که رییس هر دولتی باید دارای ویژگی های مثبت رییس جمهور قبلی باشد امری طبیعی است، اما با توجه به تفاوت های آشکار نمود یافته در دولت دهم در مقایسه با دولت نهم که در رفتار و گفتار رییس جمهور نیز بگونه ای روشن خود را نشان داده است، اظهارات رهبر معظم انقلاب بسیار معنادار و متفاوت از فرضیه کلیشه ای مورد اشاره می باشد.

تاکید معظم له بر ادامه ویژگی های مثبت و امتیازات دولت فعلی، منهای نقاط ضعف موجود، می تواند قبل از هر چیز به معنای تایید گفتمان عمومی دولتی باشد که با تمام نقاط ضعف خود، برخاسته از “گفتمان سوم تیر” می باشد.

به بیان دیگر، تصریح رهبر انقلاب بر ادامه همین مسیر در عین “رفع نواقص و حفظ نقاط قوت”، نشان می دهد انتخاب ملت در سوم تیر 84 و ترجیح عدالت بر دیگر گفتمان های موجود در آن برهه، اقدامی صحیح و بجا بوده و در این میان تنها باید به رفع نواقص و حفظ نقاط ضعف بود و از “ارتجاع به قبل از سوم تیر” و تغییر گفتمان مورد اشاره ، استنکاف کرد.

این مساله ای است که در انتخابات سال 88 نیز بگونه ای دیگر رقم خورد و انتخاب محمود احمدی نژاد با قریب به 25 میلیون رای، قبل از آنکه رای به یک فرد باشد، رای به ادامه گفتمان سوم تیر 84 بود، به بیان دیگر احمدی نژاد با علم کردن پرچم عدالتخواهی در برابر سه کاندیدای دیگر که گفتمان عمومی آنها ارتباط چندانی با مبانی و اصول انقلاب نداشت، توانست جواز حضور بر مسند ریاست جمهوری را برای 4 سال دیگر از سوی مردم کسب کند و این هیچ گاه نه به معنای بدون اشتباه بودن وی بود و نه به معنای تایید 100% تمام اقدامات صورت گرفته از سوی دولت نهم، بلکه “تایید گفتمان عمومی حاکم بر رفتار و گفتار رییس جمهور و دولت نهم” محسوب می شد.

با این اوصاف، اگر چه رییس دولت دهم طی 4 سال گذشته نشان داد بر بعضی از آرمانهای سوم تیر پافشاری گذشته را ندارد و حتی با تغییر در مواضع و برخی اقدامات خود، دچار ارتجاع به گذشته شد، اما همچنان اصل و ماهیت گفتمان سوم تیر در میان مردم تغییری نکرده است و پیگیری آرمانهای انقلابی برای توده ملت یک مطالبه عمومی است.

گفتمان سوم تیر 84 همان گفتمان 22 بهمن 57 بود که در قالبی دیگر بازتولید شد، بازگشت به آرمانهای اصیل انقلاب از جمله عدالتخواهی توام با معنویت، کارآمدی، توجه به مستضعفین، استکبار ستیزی، ساده زیستی، مردم گرایی و … دالهای شناور تشکیل دهنده این گفتمان بودند  که با توجه به تاکید آشکار رهبر انقلاب مبنی بر رفع نواقص و حفظ دستاوردهای این سالها، این آرمانها باید در دولت آینده نیز حفظ شوند و اگر محمود احمدی نژاد در برهه هایی از این مولفه ها فاصله گرفت، رییس جمهور بعدی باید با تشکیل یک دولت “انقلابی تر”، در صدد رفع این نواقص باشد نه آنکه تغییر مسیر در دستور کار قرار گیرد و هر گونه عقب گردی در این راستا و بازگشت به گفتمان های قبل از سال 84 برای اداره کشور، یک “ارتجاع گفتمانی” و آزمون و خطای پر هزینه برای انقلاب خواهد بود.

در این میان البته افراد و گروه های مختلفی درصدد هستند تا به هر نحو ممکن، این آسیب بزرگ را بر بپکره انقلاب تحمیل کنند. سکولارها، تکنوکرات ها، ساده اندیشان و حتی برخی از برادرانی که با نداشتن تحلیل به موقع و درس نگرفتن از اقدامات خود در جریان انتخابات مجلس، در پس زدن دوستان اصلی و وحدت های موسمی و عجیب و غریب با مردودین سالهای گذشته، خواسته یا ناخواسته نقش مکمل این پازل را برعهده دارند؛ اما در این میان ملت اگرچه طی 4 سال گذشته  تلخی هایی از رییس جمهور در ذهن دارد؛ اما به خوبی متوجه تمییر اصل این گفتمان با اشتباهات افراد و دولتمردان شده است، مساله ای که علیرغم همه فشارها، پایگاه اجتماعی این روزهای “سوم تیری ها” موید آن است.

ملت به خوبی درک کرده است توسل ناشیانه دشمنان سوم تیر به اشتباهات احمدی نژاد، بهانه ای برای حذف شخص احمدی نژاد و یا فرصتی برای رو کردن کینه های بدر و خیبری از او نیست، “سوم تیری ها” هدف اصلی آنهایی هستند که ارتجاع گفتمانی را به این بهانه کلید زده اند و سابقه آنها نشان می دهد در بزنگاه های مختلف در کدام جبهه بوده اند، سوم تیر ادامه دارد و بی تردید در این میان نقش مهم رهبر معظم انقلاب را نباید از نظر دور داشت؛ سخنان ایشان در مشهد مقدس اتمام حجتی محکم در این باره بود و  درستی منطق پایداران بر اصول انقلاب را بیشتر نشان داد.

برگرفته از رجانیوز بقلم آقای امیر حسین ثابتی


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج