چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

افراد خلاق هر گز در زندگی خود در جا نمی زنند

به سوی خلاقیت:

انسان خلاق حسادت نمی کند،برای حل هر مسئله ای از هم فکری دیگران استفاده می کند،حقیقت را در افکاری که مخالف نظر اوست جستجو می کند،نه تنها از موفقیت دیگران لذت می برد بلکه چشم و هم چشمی و رقابت ناسالم را هم قبول ندارد.هیچ قهرمان خاصی ندارد و می داند که در برابر هر قهرمان مشهوری میلیون ها قهرمان گمنام وجود دارداو هر کسی را یک قهرمان می داند.

انسان خلاق هیچ ارزشی برای دنباله روی از دیگران قائل نیست و این توانایی را دارد تا به راحتی با قواعد و ضوابط جزیی کنار بیاید.انسان خلاق با دیگران با صداقت مواجه می شود.همیشه از قدرت تخیل خود در هر شرایطی استفاده می کند و با هر چیزی در زندگی از یک دیدگاه خلاق و سازنده برخورد می کند.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت یعنی منحصر به فرد بودن.در رویارویی با مسائل یا روبرو شدن با زندگی با دیدگاه نظر خاص خود. در واقع برخورد با مسائل زندگی آنگونه که خود شما به عنوان یک انسان انتخاب می کنید نشانه خلاقیت شما است.مفهوم لفظی خلاقیت یعنی«خلق و ایجاد چیز جدید»

عکس خلاقیت تقلید و دنباله روی است،نه«کند ذهن بودن»خلاقیت کودکان وقتی متوقف می شود که از آنها خواسته شود کارها را همان گونه انجام دهند که آموزش دیده اند.یعنی دنباله رو باشند و از خودشان حرف جدید یا نکته جدیدی ارائه نکنند.تقلید و دنباله روی از دیگران یعنی نادیده گرفتن استعدادهای الهی نهفته در وجود خود،که این کار نوعی خود کشی است .حال برای آن که انسانی خلاق باشید باید به هفت نکته زیر توجه داشته باشید.

ü داشتن احساس استقلال.خلاقیت یعنی چیزی جدید خلق کردن،یا برخورد با مسائل با نگاهی جدید .برای آنکه خلاق باشید باید احساس کنید که به کسی وابستگی ندارید.باید یقین کنید برای جلب رضایت دیگران کاری نمی کنید.شما موجودی بی نظیر و منحصر به فرد هستید و لذا برای انجام هر کاری باید روش خاص و مخصوص به خود داشته باشید.

ü برای شناخت هر پدیده ای ذهن باز داشته باشید و مشتاق باشید برای هر کاری در زندگی به نکات جدید برسید و خود را برای هر کاری توانمند بدانید.

ü صداقت را در وجود خود تقویت کنید.خلاقیت به شکب پیچیده ای با صداقت و سلامت نفس در هم آمیخته است.انسانی که با خودش صادق باشد،در این صورت این آزادی را دارد تا از صداقت فردی خود در زندگی و در تمام امور خود استفاده کند.بر عکس انسانی که دروغ می گوید بطور غیر طبیعی زندگی می کندو به طور غیر طبیعی هم رفتار می کند.در انسانی که زندگی مصنوعی و غیر طبیعی دارد،خلاقیت رشد نمی کند.

ü هرگز در مورد عظمت و بزرگی خود تردید نداشته باشید.انسان های خلاق هیچ تردیدی به عظمت و بزرگی خود ندارند و می دانند بزرگی و نبوغ در درون آن ها نهفته است.در ضمن می دانند که این نبوغ با کار و تلاش شکوفا می شود.

ü شوق و اگاهی داشته باشید.انسان های خلاق شوری در درون دارند که افراد غیر خلاق ندارندذ لذا برای یادگیری انچه برایشان جالب است پشتکار نشان می دهند.این افراد از اینکه در مورد هر پدیده ای سوال می کنند لذت می برند.

ü داشتن پشتکار.افراد خلاق وقتی درگیر کاری می شوند با اشتیاق تمام به ان می پردازند و تا زمانی که توان آنها تحلیل نرفته است بر روی آنها کار می کنند.انسان های خلاق معتقدند که هیچ موفقیتی حاصل نمی شود مگر در سایه کار و تلاش:وَ اَن لَیسَ لِلاِنسانِ الا ما سَعی.هیچ چیز در زندگی نمی تواند جای پشتکار را بگیرد.استعداد نمی تواند،زیرا چه بسیارند انسان های با استعداد،اما ناموفق.نبوغ نیز نمی تواند جای پشتکار را بگیرد؛بابت نبوغ به کسی دستمزد نمی دهند.تحصیلات نمی تواند؛زیرا دنیا پر از تحصیلات کرده های فراموش شده است .فقط پشتکار و عزم راسخ هستند که حرف اول را در مسیر خلاقیت می زنند.پشتکار باید از درون انسان بجوشد.

ü استقلال در فکر.انسان های خلاق به روش های منحصر به فردی فکر می کنند که موجب رشد خلاقیت آن ها می شود.آنها زندگی را با نگاه خاص خود می بینند .افراد خلاق به نحوی فکر می کنند که متداول و معمول نیست.به این راضی نمی شوند که عنوان چیزی را بدانند وسپس آن را فراموش کنند.ان ها می خواهند عمق پدیده ها را ببینند.

برخی ویژگی های انسان خلاق

– انسان خلاق از طرح سوال در مورد هر چیزی لذت می برد.اشتیاق آن ها برای فهمیدن حد و مرز ندارد.با هر چیزی که روبرو می شوند برایشان جالب است.دوست دارند چیز های جدید را آزمایش کنند و هراسی از پدیده های ناشناخته و مجهول ندارند.

-انسان های خلاق یاد نگرفته اند خیلی مراقب باشند،بلکه مشتاق هستند دست به مخاطره بزنند.دوست ندارند در زندگی تماشاچی باشند؛در واقع نمی توانند منتظر بنشینند تا سر موقع به مقصد بروند.دوست دارند حرکت کنند.اهل کار هستند.ذهن آن ها دائم فعال است.

– انسان های خلاق شدیدا” به دنبال برنامه هایی هستند که برایشان جالب باشد.در کتابخانه به دنبال منابع جدید می روند با متخصصان گفت و گو می کنند تا با کشفیات آن ها آشنا شوند.ممکن است از برنامه های عادی کلاس ها،مانند پرسش و پاسخ پایان فصل ها راضی نباشند.در صورتی که تمایل آن ها برانگیخته شود توان فوق العاده ای پیدا می کنند.

– انسان های خلاق افکار خاصی دارند،احساسات خاصی دارند و رفتارشان منحصر به فرد است.همین احساسات و عواطف است که آن ها را خلاق می سازد.بسیار صادق هستنئ.اگر ناراحت شوند بروز می دهند و اگر خوشحال شوند؛شادی را در چشمان آن ها و در رفتار آن ها خواهید دید.

– افراد خلاق به سر و وضع خود توجه دارند؛اما آن قدر خلاق و سازنده هستند که متوجه باشند ارزش آن ها به وضع ظاهری آن ها بستگی ندارد،بلکه نوع رفتار آنها و شخصیت آن ها مهم است.زندگی را با همه پدیده های آن دوست دارند،حتی به سگ و گربه گرسنه هم احساس ترحم دارند.

– افراد خلاق هرگز در زندگی خود درجا نمی زند.آن ها با روش خود،کار می کنند.نوآوری دارند،از انسان های معمولی فراتر می روند و تصاویر کاملی از خودشان خلق می کنند.

– انسان خلاق شوخ طبع است و می تواند شما را بخنداندو به دیگران نیز کمک می کندتا این گونه باشند،اما برای پنهان کردن نگرانی های خود به دلقک بازی پناه نمی برد و از شوخی های نیش دار نیز استفاده نمی کند.

– انسان خلاق وقتی در یک جمع قرار می گیرد،جلو غیبت،شایعه پراکنی و استهزاء دیگران را می گیرد.خیلی زود متوجه می شود که چه چیزی مورد آزار دیگران می شود و بلافاصله تلاش می کند تا رفتار خود را اصلاح کند.به جای اینکه به دنبال نقطه ضعف در دیگران باشد،در آنها فضیلت می بیند.رقابت را دوست دارد،اما بر پیشرفت خود تاکید دارد نه بر شکست دیگران.

کلمات کلیدی:,

 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج