دوشنبه 1 مهر 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

امام جواد علیه السلام

السلام علیک یا محمد ابن علی ایهاالتقی الجواد یابن رسول الله(ص)

به تسلای دل فاطمه که صاحب عزاست / شیعه همدرد رضاست
هادی از داغ پدر زمزمه اش وا ابتاست /شیعه همدرد رضاست
 
 ********
تشنه لب از پا فتادی چون غریب کربلا/ یا جواد ابن الرضا
می زدی در حجره در بسته مادر را صدا/ یا جواد ابن الرضا

امام حسن مجتبی،  امام حسین و امام محمد تقی علیهم السلام

*حضرت امام جواد علیه السلام و حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام توسط همسر خود بوسیله زهر در آب مسموم شدند.

* زمانی که جعده ملعونه امام حسن(ع) را مسموم کرد از عملکردش اظهار پشیمانی و عذر خواهی کرد و از ترس جانش از امام استمداد طلبید و حضرت به او فرمود تو آزادی و تا برادرانم نیامده از این خانه برو! این در حالی است که وقتی امام جواد(ع)مسموم شد و از درد و ناراحتی بخود می پیچید زن ملعونه وی نه تنها نادم و پشیمان و عذر خواه از عملکردش نگشت، بلکه دستور داد کنیزکان با سر و صدا و هیاهو مانع شنیدن صدای ابن الرضا به بیرون از خانه شوند!

*تاریخ مینویسد که هنگام تشیع جنازه سبط اکبر بسمت جسم مطهر امام مجتبی علیه السلام تیر باران و به حضرتش اساعه ادب کردند، ولی جسم مطهر امام محمد تقی علیه السلام با احترام  تشیع شد!

*همانطوریکه حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام لب تشنه شهید و جسم چاک چاک سیدالشهداء در صحرای گرم و سوزان کربلا سه روز زیر آفتاب تفتیده عراق قرار گرفت،حضرت جوادالائمه مانند جد بزرگوارش لب تشنه شهید و جسم مطهرش سه روز در پشت بام خانه زیر آفتاب داغ و سوزان عراق بود در حالیکه  شیعیان از شهادت آن حضرت بی اطلاع و در این مدت کبوترانی از عرش بالای سر فرزند غریب الغرباء سایه افکنده بودند.
 
گفتاری چند از امام محمد تقی علیه السلام

* آن‌کس که موقعیت ‌شناس نباشد (بصیرت نداشته باشد)، جریانات او را با خود می‌برد و به هلاکت می‌رساند.

* مراقب باش و از دوستی با افراد شرور دوری کن. چرا که آنها همانند شمشیرهای زهرآلود برّاق هستند، ظاهرشان زیبا و آثارشان زشت و خطرناک است.
* مومن در همه حال به سه خصلت نیاز دارد:

 توفیق از جانب خداوند متعال، واعظ و اندرز دهنده‌ای از درون خود و پذیرش سخن کسی که او را نصیحت می‌کند.
* هر که کار زشتی را تحسین و تائید کند در عضویت آن سهیم خواهد بود.

دانش و بصیرت


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج