چهارشنبه 27 شهریور 1398
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ورود

استفاده از واژه «تحمیل» درباره «خلافت و امامت» اشتباه عقیدتی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد در مسئله‌ امامت و خلافت طبق آیات قرآن‌کریم و روایات قطعی معصومین (ع) هیچ حقّ انتخابی به مردم داده نشده است.
آیت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی در سخنانی به مناسبت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان با اشاره به اینکه به تازگی در فضای فرهنگ مذهبی ـ سیاسی کشور، واژه‌ای جدید «تحمیل» در مسئله‌ امامت معصومین (ع) مطرح شده است، اظهار داشت: چنین واژه‌ تهی‌ نباید در مورد امامت معصومین به کار گرفته شود، امّا متأسّفانه اخیراً دوباره چنین تعبیر تهی و غلطی درباره‌ خلافت و ولایت مولای متّقیان علیه‌السلام به کار گرفته شده است.
عضو فقهای شورای نگهبان افزود: وظیفه داریم برای رفع این اشتباه عقیدتی، عملی و بنیادی اقدام و از تکرار و انتشار این سخنان در رسانه‌ها جلوگیری کنیم.
وی با طرح این پرسش که آیا اساساً در امامت معصوم (ع) تحمیل معنا دارد!؟ گفت: تحمیل یعنی کسی را بر خلاف اختیار تکوینی و تشریعی خود، به چیزی الزام کردن، پس باید فردْ هم از لحاظ تکوینی و هم از نظر تشریع و قانون دست‌کم در برابر دو گزینه باشدتا تحمیل صدق کند، امّا اگر کسی نسبت به چیزی دارای اختیار نبود و گزینه‌های متعدّد نداشت نمی‌توان گفت آن چیز بر او تحمیل شده است.
آیت الله مدرسی در ادامه تصریح کرد: در مسئله‌ خطیر امامت و خلافت، طبق آیات قرآن‌کریم و روایات قطعی معصومین هیچ حقّ انتخابی به مردم داده نشده است و صرفاً وصیّ پیامبر اکرم (ص) از جانب خداوند متعال تعیین می‌شود .
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان برخی آیات و روایات در خصوص اینکه ولایت و خلافت از جانب خداوند تعیین می شود، تاکید کرد: در خصوص خلافت و امامت، حقّ اختیار و انتخاب از مؤمنین سلب شده است و در هرجا که خدا و رسول (ص) حکم کرده باشند، هیچ‌یک از مردان و زنان مؤمن، حقّ دخالت را نخواهند داشت.
وی افزود: بنابراین معلوم می‌شود در مسئله‌ خلافت و ولایت، در برابر افرادْ گزینه‌های متعدّد نیست بلکه فقط یک گزینه‌ الهی وجود دارد و همه باید از آن گزینه پیروی کنند. امیرالمؤمنین (ع) در هر شرایطی اگر دعوت به خود کرد و بر حقّ خود پافشاری نمود به هیچ‌وجه، تحمیل صدق نمی‌کند؛ زیرا امامت و خلافت حضرت، تنها گزینه‌ الهی است و اگر فرضاً همه‌ مردم هم روی‌گردان از این گزینه شوند باز امیرالمؤمنین صاحب مقام امامت و ولایت و خلافت است و اگر توانست زمام امور را به دست گیرد باز او بر حقّ است و همه‌ کسانی‌که روی‌گردان شده‌اند برغیر حقّ می‌باشند؛ زیرا گزینه‌ دیگری از جانب خداوند متعال پذیرفته نشده است.
عضو فقهای شورای نگهبان در پایان خاطر نشان کرد: شایسته نیست در این زمان که بدخواهان و دشمنان اسلام و ولایت با تمام توان سعی دارند هرچه بیشتر اختلافات را شعله‌ور سازند، دوستان هم با شبهه‌ای تهی و بی‌ریشه اختلافی دیگر پدید آورند

منبع: کیهان


 

درباره‌ی سایت

امام خمینی

اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بصیرت. بلاهایی که بر ملت ها وارد میشود، در بسیاری از موارد، بر اثر بی بصیرتی است. خطاهایی که بعضی از افراد می کنند، بر اثر بی بصیرتی است. بصیرت خودتان را بالا ببرید. آگاهی خودتان را بالا ببرید. من مکرر این جمله امیرالمؤمنین علیه السلام را در گفتارها بیان کردم که فرمود: « الا و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصّبر »

اللهم عجل لولیک الفرج